Komu poleca się wino bezalkoholowe? To propozycja dla każdego, kto z różnych względów nie może lub nie chce pić alkoholu. Podkreślić należy, że nie jest to wybór wyłącznie dla kobiet w ciąży czy osób małoletnich, którym często serwuje się wina musujące bezalkoholowe. Sięgają po nie także kierowcy i osoby wykluczające alkohol z powodów dietetycznych bądź religijnych.

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

Bezalkoholowe wino uzyskać można na trzy sposoby. Pierwszy, znany od dawna, praktykowany jest dziś bardzo rzadko. Polega na zamrożeniu trunku i wykorzystaniu w ten sposób różnicy w temperaturach zamarzania alkoholu i wody. Kluczowe jest znalezienie tego punktu, w którym alkohol jest jeszcze ciekły, woda zaś zamienia się w lód i formuje pierwsze kryształki. Jeśli chcemy wzmocnić wino, powiększając procentową zawartość etanolu, należy tę właśnie charakterystyczną "kaszkę" z powierzchni zebrać. Jeśli zaś zawartość alkoholu ma być obniżona, co interesuje nas w tym momencie, elementem niepożądanym staje się ciekły jeszcze etanol.

Drugi sposób produkcji wina bezalkoholowego to destylacja próżniowa, polegająca na podgrzaniu płynu do 30 stopni Celsjusza. W tej temperaturze alkohol odparowuje. Jeśli proces przeprowadza się w warunkach ściśle kontrolowanych, możliwe jest całkowite wyeliminowanie procentów. Warto zauważyć, że ta metoda nie wpływa na taniny, flawonoidy oraz polifenole, czyli wszystkie dobroczynne składniki wina. Sama procedura jest jednak dość skomplikowana, szczególnie jeśli zależy nam na pozyskaniu wina wysokiej jakości. Wiele metod dealkoholizacji jest chronionych patentami.

Istnieje także wykorzystywana przede wszystkim na skalę przemysłową metoda wirujących stożków. W tym przypadku wino poddawane jest działaniu siły odśrodkowej, wypierającej cząsteczki alkoholu i oddzielające je od reszty składników.

Wino bezalkoholowe: rodzaje

Wina bezalkoholowe, podobnie jak tradycyjne, dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i smakowych. Wyróżnić możemy:

  • białe wino bezalkoholowe - powstające z miąższu jasnych winogron, najczęściej odmian Sauvignon Blanc, Chardonnay, Riesling i Pinot Noir,
  • czerwone wino bezalkoholowe - produkowane z ciemnych winogron, często z owocowymi nutami malin, truskawek, porzeczek. Najpopularniejsze rodzaje to: Merlot, Cabernet Sauvignion, Cabernet Franc oraz Pinot Noir,
  • różowe wino bezalkoholowe - często podawane jako aperitif. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim Cabernet Sauvignon.

Wybrać można także ze względu na smak: wino słodkie bezalkoholowe, wariant półsłodki lub wytrawny. Niższa niż przy winach tradycyjnych kaloryczność wersji bezalkoholowych to efekt dealkoholizacji. W zakresie wartości energetycznej także istnieją jednak rozbieżności, wynikające z długości procesów przetwórczych i rodzaju wykorzystanych owoców.

Jak smakuje wino bezalkoholowe?

Ponieważ to alkohol jest nośnikiem związków aromatycznych, wina bezalkoholowe nie są tak wyraziste i bogate jak gatunki klasyczne. Wiele osób opisuje ich smak jako zbliżony do zwietrzałego alkoholu, to jednak tylko część prawdy. Wiele zależy tu od jakości samego produktu, a wina bezalkoholowe różnią się w tym zakresie dość mocno, czego odzwierciedlenie stanowi chociażby ich cena.

Ponieważ bezalkoholowe wino można wyprodukować z każdego wina klasycznego, możemy oczekiwać w butelce napoju wytrawnego, półsłodkiego lub słodkiego. Smak przywodzi na myśl lekkie białe wino.

Jak zrobić domowe wino bezalkoholowe?

Wyprodukowanie domowego wina bezalkoholowego jest dość skomplikowane i wymaga sporo cierpliwości. Zastosować można jedną z dwóch opisanych wyżej metod: albo zamrażania, albo podgrzewania alkoholu. Trzeba jednak wiedzieć, że zamrażanie nie jest praktykowane na większą skalę nie tylko ze względu na jego uciążliwość, ale również dlatego, że struktura płynu zostaje w tym procesie zmieniona, a bukiet aromatów zaburzony. Znacznie łatwiej jest więc alkohol podgrzać i odparować z niego wszystkie procenty.

Wino bezalkoholowe: zalety i wady

Wino bezalkoholowe ma sporo zalet. Najważniejszą jest brak etanolu, który - jak powszechnie wiadomo - spożywany regularnie i w większych ilościach ma negatywny wpływ na zdrowie. Może także prowadzić do uzależnienia. Warto wiedzieć, że proces dealkoholizacji nie wpływa negatywnie na dobroczynne właściwości tradycyjnego wina, znajdziemy tu więc wszystkie cenne związki chemiczne. Mowa o taninach, flawonoidach oraz polifenolach, które - w odpowiednich dawkach - ograniczają ryzyko wystąpienia niektórych chorób układu sercowo-naczyniowego, chociażby miażdżycy, nadciśnienia, a także cukrzycy.

Przeglądając etykiety win bezalkoholowych, można zauważyć, że - w porównaniu do tradycyjnych - mają one obniżoną kaloryczność. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to procenty wpływają na wysoką wartość energetyczną: jeden gram etanolu ma aż siedem kilokalorii. Zmiana w tym zakresie ma więc spore znaczenie dla osób na dietach redukcyjnych oraz uprawiających sport. Z drugiej strony wino bezalkoholowe, jako produkt poddany fermentacji, zawiera mniej cukru niż owocowe soki.

Wina bezalkoholowe nie są, niestety, całkowicie pozbawione wad. Najistotniejszą z nich jest smak. Mimo że - jak wspomnieliśmy wyżej - produkty te są zróżnicowane jakościowo, można więc kupić bezalkoholowe wino z górnej półki, różnica nadal będzie wyczuwalna. Konsumując, możemy mieć wrażenie zbliżone do tradycyjnego wina, brak alkoholu jednak z reguły przywodzi na myśl trunki gorszej jakości. Jest to sprawa mocno indywidualna, warto więc wyrobić sobie własne zdanie. Drugą wadą win bezalkoholowych ciągle jest jeszcze ich niska dostępność. Znacznie łatwiej jest kupić w sklepie bezalkoholowe piwo lub musujący "szampan" dla dzieci niż dobre wino bez alkoholu.

Wino bezalkoholowe: czy można je pić w ciąży?

Wiedza o tym, że alkohol w ciąży stanowi zagrożenie dla kobiety i dziecka, jest dziś powszechna. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z wszelkiego rodzaju przyjemności dla kubków smakowych. Właśnie dlatego warto relaksować się przy lampce bezalkoholowego wina lub wznieść nią toast przy ważnych okazjach. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem. Wino bezalkoholowe jest całkowicie bezpieczne i nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego mogą sięgać po nie panie w ciąży, karmiące i starające się o dziecko.         

W niektórych butelkach oznaczonych jako wino bezalkoholowe można co prawda znaleźć śladowe ilości alkoholu, to jednak nie więcej niż 0,5 procent. Wartość ta jest niższa niż w razowym chlebie czy kefirze. Istnieją także wina pozbawione alkoholu całkowicie.