Nasze oczy codziennie są poddawane wielkim próbom

Budzisz się rano i...? Sprawdzasz powiadomienia na smartfonie, przeglądasz social media lub włączasz ulubiony program telewizyjny? W pracy spędzasz pewnie średnio osiem godzin przed komputerem, a po powrocie? Książka, film, smartfon? Z badania przeprowadzonego w 2023 roku przez Vision Express wynika, że Polacy mają kontakt z ekranami nawet od 8 do 12 godzin dziennie, nie zwracając przy tym uwagi na odpowiednie oświetlenie otoczenia1. Ale to nie koniec. Te dane mogą zadziwić: 

  • 72% badanych korzysta z urządzeń elektronicznych z ekranem ponad 4 godziny dziennie.
  • 58% codziennie ogląda telewizję.
  • 68% codziennie spędza czas w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. 

Czy w tym czasie staramy się zadbać o nasze oczy? Wyniki badania Vision Express nie są zbyt optymistyczne. Mniej niż połowa Polaków (47%) podejmuje działania, mające na celu zadbanie o wzrok, w czasie korzystania z komputera. Tylko 58% robi regularne przerwy, 51% korzysta z odpowiedniego oświetlenia, a jedynie 29% używa odpowiednich okularów z powłoką, blokującą światło niebieskie. 

Urządzenia mobilne i ekrany towarzyszą nam na każdym kroku. I chociaż nie uciekniemy przed nimi, to warto przynajmniej mieć świadomość, w jaki sposób mogą one wpływać na nasz wzrok. Zmęczenie oczu, suchość i wreszcie kłopoty z widzeniem to najpowszechniejsze problemy, z którymi się mierzymy. Mają one realny wpływ na jakość naszego życia, kontaktów społecznych, efektywności naszej pracy czy nawet dobrego samopoczucia. 

Czy Polacy badają wzrok? Te wyniki dają do myślenia

Gdy boli ząb, idziemy do dentysty. Gdy mamy problem z kolanem, szukamy pomocy u ortopedy. A co ze wzrokiem? Tu niestety nie jesteśmy już tak czujni. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Vision Express, zaledwie 3 na 10 Polaków odwiedza regularnie specjalistę, by skontrolować jakość widzenia. Co ciekawe, 63% badanych nie słyszało nigdy o ocenie przesiewowej narządu wzroku, a ponad połowa zapytanych Polaków nie badała wzroku u okulisty lub optometrysty w ciągu ostatniego roku. Niepokojące jest również to, że część Polaków nadal deklaruje, iż zdarzyło się im kupić okulary bez weryfikacji wady wzroku ze specjalistą. Do takich praktyk przyznają się głównie osoby po 45. roku życia (19%). 

Tymczasem 84% osób, korzystających z okularów korekcyjnych lub soczewek stwierdziło, że jakość ich życia znacząco się poprawiła po zastosowaniu korekcji. Regularne wizyty u specjalistów, zajmujących się wzrokiem, są więc istotne i warto o nich pamiętać, tak samo jak o wizytach u innych lekarzy.

Według badania Brien Holden Vision Institute do 2050 roku aż 1 na 2 osoby może cierpieć na krótkowzroczność2. Rośnie także liczba przypadków poważnych chorób, takich jak jaskra czy zaćma, w 70% zdiagnozowanych w późnym, źle rokującym stadium . Czy da się tego uniknąć? Kluczem jest nasza świadomość, dotycząca higieny wzroku, niebagatelizowanie niepokojących objawów oraz regularne badanie widzenia.

Właściwe nawyki

Wiemy już, że nasze oczy są wystawiane codziennie na wiele prób. Ekrany, smartfony towarzyszące nam na każdym kroku, światło słoneczne, klimatyzacja, smog i wiele innych czynników sprawiają, że nasz wzrok może ulec pogorszeniu. W jaki sposób troszczyć się o oczy? Przez higienę tego niezwykle ważnego zmysłu należy rozumieć regularne usuwanie makijażu przed snem, nieprzecieranie oczu brudnymi rękoma, a także dbanie o właściwą dietę, bogatą w witaminy A, C i E oraz składniki mineralne, takie jak cynk, miedź i selen. Istotne są też wizyty u specjalistów, zarówno wtedy gdy czujemy dyskomfort w czasie widzenia, jak i gdy wszystko jest w porządku.  

Regularne robienie przerw w pracy przed ekranem, aktywność fizyczna, odpoczynek polegający na skupieniu wzroku na odległym obiekcie, a także pamiętanie o odpowiedniej ilości snu to proste kroki, ale bardzo ważne dla utrzymania zdrowych oczu. W naszym badaniu aż 37% Polaków oceniło, że niewystarczająco dba o swoje oczy. To wskazuje na potrzebę budowania większej świadomości, jak ogromne znaczenie ma dbanie o zdrowy wzrok. Jeśli nie wiemy, jak to robić, a do tego, np. pracujemy przed komputerem lub wytężamy wzrok jako zawodowi kierowcy, poprośmy o poradę optometrystę lub lekarza okulistę przy okazji rutynowego badania – tłumaczy mgr inż. Ryszard Drożdż, optometrysta Vision Express.

Regularne badanie wzroku

Ostatnie lata stoją pod znakiem samoświadomości i dbania o siebie. I chociaż lekarze, autorytety w dziedzinie medycyny, celebryci i gwiazdy zachęcają do badań specjalistycznych, to nadal znaczny odsetek Polaków poszukuje odpowiedzi na temat własnego zdrowia w internecie. Przy pomocy „doktora Google” swoje dolegliwości diagnozuje aż około 86% Polaków3. Nie jest to najlepszy kierunek, bo bez wiedzy, doświadczenia i specjalistycznego sprzętu nie jesteśmy w stanie postawić właściwej diagnozy.

Regularne badanie wzroku jest konieczne i niezwykle ważne dla zachowania dobrej kondycji wzroku. To z kolei przekłada się na jakość naszego życia - zarówno prywatnego, jak i tego zawodowego.

Profilaktyczne badania krwi są bardzo ważne i mogą wykryć wiele chorób na wczesnym etapie. W przypadku wzroku regularność badań jest równie istotna. Samodzielnie nie zweryfikujemy nawet niewielkiej wady, a zakup gotowych okularów korekcyjnych to narażanie się na dodatkowe dolegliwości wynikające ze źle dobranej korekcji – tłumaczy mgr inż. Ryszard Drożdż, optometrysta Vision Express.

Wielkie Badanie Wzroku marki Vision Express

Dbanie o wzrok jest istotnym elementem troski o własne zdrowie i samopoczucie. Nie musisz mrużyć oczu, niedowidzieć, odczuwać dyskomfortu po zmroku. Zamiast tego lepiej wybrać się do specjalisty. Regularne badania mogą przyczynić się do lepszej jakości życia. Do takiego świadomego myślenia zachęca akcja Wielkie Badanie Wzroku, której celem jest podkreślenie, że troska o oczy jest tak samo ważne, jak dbanie o inne aspekty zdrowia. Akcja marki Vision Express potrwa do 4 kwietnia 2024 roku. W tym czasie podstawowe badanie jakości widzenia, a także zaawansowana przesiewowa ocena ryzyka chorób oczu są dostępne w niższych cenach. Wybierz dogodny dla siebie termin i lokalizację, a profesjonalne badanie wzroku wykonasz za jedyne 9 zł bez konieczności zakupów.

Podkreśl swój styl i zadbaj o siebie

Dobra jakość widzenia przekłada się na inne aspekty naszego życia. Sprawia, że czujemy się lepiej, pewniej i bardziej kobieco. Odpowiednio dobrane oprawki okularów mogą też podkreślić nasz indywidualizm, styl i temperament. W Vision Express znajdziesz bogatą ofertę okularów kultowych marek, takich jak Michael Kors, Ray-Ban, Tommy Hilfiger, Vogue, Emporio Armani, Burberry, Gucci, Ralph Lauren, Saint Laurent, Tom Ford, Versace.

 

 

1. Badanie opinii publicznej zrealizowane przez IQS Sp. z o.o. metodą CAWI w lutym 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1667 Polaków, na zlecenie Vision Express.

2. https://upacjenta.pl/poradnik/86-proc-diagnuzje-sie-u-dr-google

3. https://bhvi.org/news/prevalence-50-of-the-world-myopic-by-2050/ 

 

Materiał promocyjny marki Vision Express.