Wakacje a koronawirus: Przed urlopem

Re – open EU to specjalna platforma internetowa przygotowana przez Komisję Europejską. Jest dedykowana podróżowaniu w granicach Unii Europejskiej - znajdziecie w niej podstawowe informacje dotyczące restrykcji w kraju, w którym planujecie urlop. Czy należy nosić maskę w sklepach i komunikacji miejskiej? Czy po przyjeździe czeka Cię kwarantanna? Warto sprawdzić tę stronę i zrobić kilka screenów.

O tym pamiętaj planując wakacje podczas pandemii

Sytuacja w której się znajdujemy jest bardzo dynamiczna. Wszystkie restrykcje związane z pandemią wirusa COVID-19 mogą zmieniać się nieoczekiwanie i w różnym stopniu wpłynąć na Twoją podróż. Pamiętaj więc o tym, aby pozostać na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi obostrzeń zarówno w Polsce, jak i w kraju do którego się wybierasz.

Wakacje a koronawirus: loty

Wakacje w Chorwacji? A może w Hiszpanii? Przed kupieniem biletów powinieneś zapoznać się także z ewentualnymi ostrzeżeniami wydawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w zakładce “Informacje dla podróżujących” na stronie gov.pl. Na tej samej stronie znajdziesz także procedury bezpieczeństwa panujące na lotniskach i w samolocie.

Wakacje a koronawirus: ubezpieczenie

Warto o nie zadbać przed każdą podróżą, nie tylko przed wyjazdem w trakcie pandemii koronawirusa. Niezbędne świadczenia zdrowotne (na terenie UE i EFTA) możesz otrzymać dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawanej w ramach NFZ.

Wakacje a koronawirus: prawa konsumenta

Pobierz aplikację ECC-Net Travel przed wyjazdem do innego kraju UE. Znajdziesz w niej prawa, jakie przysługują Ci w różnych sytuacjach wakacyjnych np. wypożyczanie samochodu, czy wynajem noclegu itp. Aplikacja jest bezpłatna i działa także w trybie offline. Dodatkowo podpowie Ci kilka przydatnych zwrotów w różnych językach UE.

Wakacje a koronawirus: Po urlopie

Czy przysługuje Ci odszkodowanie za lot opóźniony lub odwołany z powodów niezwiązanych z epidemią? Jego wysokość sprawdzisz za pomocą Kalkulatora Praw Pasażera. Dodatkowo, za pomocą tej samej platformy sprawdzisz co zrobić, gdy linia lotnicza zgubi Twój bagaż. Na stronie ECK znajdziecie również wzory przydatnych reklamacji, np. na wypadek wspomnianego już zagubionego bagażu czy pokoju hotelowego, który okazał się niezgodny z ofertą.