Co to jest food pairing?

Food pairing to sztuka łączenia ze sobą smaków w daniach czy drinkach. Została opracowana w latach 90. przez Hestona Blumenthala w restauracji The Fat Duck. Food pairing opiera się na próbach i błędach (kucharze sprawdzają, jakie produkty tworzą ze sobą zgrane duety), ale ma także uzasadnienie naukowe, bo w food pairingu smaki komponuje się przede wszystkim na zasadzie podobieństwa związków chemicznych zawartych w potrawach.

Twórcy Yellow Foodie Week - czyli przedstawiciele marki szamańskiej Veuve Clicquot i redaktor naczelna Gault&Millau Polska - Justyna Adamczyk przekonują, że dla nich "food-pairing to fun-pairing". Jak czytamy w informacji prasowej: "Potrawy przybiorą piękne kolory, a unikalne połączenia smakowe zaskoczą nawet tych, którzy często odwiedzają restauracje. Do projektu dołączyło 18 kreatywnych szefów kuchni z najlepszych restauracji w Polsce. Każdy z nich jest ekspertem w dziedzinie food-pairingu nieustannie oferując swoim gościom nowe doznania kulinarne. Zainspirowani szampanami domu Veuve Clicquot: Yellow Label Brut, Rosé, Demi-Sec i Vintage 2008 szefowie kuchni przygotowali idealnie komponujące się z nimi trzydaniowe menu".

To pierwsze wydarzenie tego typu w Polsce. W wybranych restauracjach (listę wszystkich miejsc biorących udział w projekcie znajdziecie poniżej) w dniach 20-26 maja 2019 będzie można spróbować specjalnie skomponowanych dań i dobranych do nich szampanów. Szczegółowe informacje na temat Yellow Foodie Week (ceny, menu, dostępne terminy) znajdziecie na stronie: www.yellowfoodieweek.pl. Rezerwacja stolików już ruszyła!

Oto lista restauracji biorących udział w Yellow Foodie Week: 

Warszawa:
N31 (Robert Sowa), Port Royal (Miłosz Srodka), Bez Tytułu (Erwan Debono), Ceviche Bar (Martin Gimenez Castro), Wabu (Jakub Grzelak). 

Kraków: 
Fiorentina (Robert Koczwara), Albertina (Grzegorz Fic), Bottiglieria 1881 (Paweł Kras). 

Trójmiasto: 
Fedde Bistro (Jacek Fedde), Eliksir (Paweł Wątor). Wrocław: Campo Modern Grill (Tomasz Nowak), Menu Motto (Beata Śniechowska), jadka (Justyna Słupska-Kartaczowska), Olszewskiego 128 (Katarzyna Daniłowicz).

Poznań:
Concordia Taste (Tomasz Olewski), Autentyk (Ernest Jagodziński), Oskoma (Adam Adamczak), A nóż widelec (Michał Kuter).