Uzależnienie od internetu - przyczyny

Uzależnienie od internetu to w obecnych czasach zjawisko dość powszechne, zwłaszcza wśród młodzieży i osób do 30 roku życia. Zwiększona dostępność internetu, niskie ceny transferu i swobodny dostęp do sieci za pomocą wielu urządzeń są zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Co jeszcze może przyczynić się do rozwoju ZUI, czyli zespołu uzależnienia od internetu?

Trudno jest jednoznacznie określić cechy osób i rodzaje zachowań, które zestawione razem prowadzą do siecioholizmu. Pewne jest, że niektórzy ludzie są dużo bardziej podatni na wpływy i łatwiej wpadają w uzależnienia behawioralne. Jedną z przyczyn, prowadzących do nałogu z pewnością jest zastępowanie aspektów życia realnego wirtualną rzeczywistością. Rozmawianie ze znajomymi wyłącznie poprzez internet, szukanie w sieci rozrywki czy rozładowywanie napięcia dzięki grom dostarczają wielu bodźców, od których łatwo jest się uzależnić.

Cechami charakteru, które mogą prowadzić do rozwoju uzależnienia od internetu są między innymi niskie poczucie własnej wartości, nieumiejętność nawiązywania relacji czy potrzeba ucieczki od życia realnego. Wirtualna rzeczywistość jest w stanie zaspokoić wszystkie z potrzeb, wynikających z tego typu niedoborów. Czyni to za pomocą rozmaitych portali społecznościowych, czatów, forów oraz gier.

Główną przyczyną uzależnienia od internetu jest chęć wypełnienia życiowej pustki, luki dotyczącej wybranego aspektu codzienności. Przykładowo, osoby o niskim mniemaniu mogą w łatwy sposób podbudować swoje ego poprzez aktywności na portalach społecznościowych. Ludzie pragnący kontaktu z innymi mają do dyspozycji czaty i fora tematyczne, które zrzeszają osoby o podobnych poglądach i zainteresowaniach. Główną przewagą internetu jest też to, że podczas rozmowy online strony nie widzą się wzajemnie. W trakcie czatowania można pozwolić sobie na dokładne przemyślenie odpowiedzi i skonstruowanie lepszego zdania, co dla wielu osób również jest ogromnym plusem.

Uzależnienie od internetu - objawy

Uzależnienie od internetu to problem, dotykający najczęściej osób młodych, emocjonalnych i podatnych na wpływy. Pojęcie to ma bardzo szerokie spektrum i objawia się pod postacią różnych zachowań. Wiele zależy od tego, który z aspektów oferowanych przez internet jest przedmiotem samego uzależnienia i jak silne emocje wywołuje w nałogowcu.

Jakie są objawy siecioholizmu? Głównym sprzymierzeńcem tego nałogu jest systematyczność. Codzienne lub cykliczne powtarzanie tych samych czynności z czasem obniża poziom satysfakcji, jaki odczuwasz z ich wykonywania. Potrzebujesz coraz więcej i więcej bodźców, więc spędzasz online coraz więcej czasu. W końcu zaczynasz rezygnować ze spotkań ze znajomymi, wykonywania obowiązków domowych czy wieczorów z partnerem na rzecz surfowania po sieci. W ten subtelny i niemal naturalny sposób internet z niewinnej rozrywki staje się groźnym uzależnieniem. Wewnętrzna potrzeba, wręcz przymus stymulowania umysłu poprzez rozmaite zajęcia w sieci to pierwszy z objawów siecioholizmu.

Kolejnym symptomem może być tzw. syndrom odstawienny, obecny również w przypadku innych uzależnień. Pojawia się on w przypadku odcięcia źródła bodźców emocjonalnych, czyli dostępu do internetu. Jeśli dana osoba nie jest w stanie wytrzymać nawet kilku godzin bez telefonu, komputera czy tabletu to najprawdopodobniej jest uzależniona. W przypadku braku dostępu do sieci pojawiają się takie symptomy jak spadek samopoczucia, lęk czy desperackie próby połączenia się z internetem. Osoba pozbawiona bodźców może być agresywna fizycznie oraz słownie, wykazywać oznaki pobudzenia oraz odczuwać żal i smutek.

Kolejnym z objawów siecioholizmu jest zastępowanie życia realnego wirtualną rzeczywistością. Przykładowo, osoba uzależniona od internetu woli porozmawiać ze znajomym na czacie, niż spotkać się osobiście. Wszystkie istotne aspekty życia są powoli i sukcesywnie przenoszone do sieci, łącznie z dzieleniem się swoją prywatnością i spędzaniem w internecie całego wolnego czasu. To właśnie ograbienie swojego życia z innych niż wirtualne bodźców jest najgroźniejszym objawem siecioholizmu. Osoba uzależniona czuje, że nic poza korzystaniem z internetu nie daje jej radości i w konsekwencji nie chce wyrwać się ze swojego nałogu.

Skutki uzależnienia od internetu

Uzależnienie od internetu to rodzaj nałogu, stawianego pod kątem rozpowszechnienia na równi z paleniem papierosów czy piciem alkoholu. Pokazuje to, jak ogromna jest skala tego problemu i jak wielu osób może on dotyczyć. Rozpowszechnienie smartfonów z dostępem do internetu znacząco wpłynęło na zwiększenie liczby osób, cierpiących na siecioholizm. Jakie mogą być skutki uzależnienia od internetu?

Nałóg ten wpływa przede wszystkim na jakość życia i relacje z innymi ludźmi. Korzystanie z telefonu w łóżku niejednokrotnie się przeciąga, wskutek czego sypiamy mniej, niż powinniśmy. Wypełnianie domowych obowiązków może poczekać, w przeciwieństwie do obejrzenia kolejnego odcinka serialu. Schemat jest zawsze ten sam - życie wirtualne konsumuje cały wolny czas i prowadzi do stopniowego naginania własnych zasad.

Głównym skutkiem uzależnienia do internetu jest właśnie zaniedbywanie swojego życia pod wieloma aspektami. Ignorowanie znajomych, regularne niewypełnianie obowiązków w domu i pracy czy nawet odrzucenie partnera na rzecz wirtualnej rozrywki prowadzą do stopniowego wyniszczania własnego środowiska życia. Od osoby uzależnionej stopniowo odsuwają się znajomi, partner czy nawet rodzina. W końcu człowiek taki zostaje całkowicie sam, co jeszcze bardziej pogłębia jego chęć ucieczki od życia realnego. Uzależnienie od internetu stanowi błędne koło, z którego w pewnym momencie bardzo ciężko jest się wyrwać.

Fizyczne skutki uzależnienia od internetu to między innymi bóle kręgosłupa, pogorszenie wzroku, nadpobudliwość, osłabienie odporności czy zaburzenia pamięci i koncentracji. W przypadkach skrajnych zdarzało się, że nałóg internetowy doprowadzał do śmierci przy komputerze, np. poprzez zagłodzenie lub w wyniku zawału serca. Choć były to sytuacje pojedyncze i bardzo niszowe to obrazują one, do jakiego stopnia internet może pochłonąć uwagę człowieka.

Jak walczyć z uzależnieniem od internetu?

Uzależnienie od internetu to nałóg, prowadzący do stopniowej destrukcji życia społecznego i zawodowego. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby uzależnione zdają sobie sprawę ze swojego problemu, ale nie potrafią samodzielnie z nim walczyć. Bywa również tak, że nałogowiec wypiera myśli ze swojej podświadomości o potencjalnym uzależnieniu i nie chce przyznać, że coś jest nie tak. Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu?

Kluczowe w przypadku siecioholizmu jest uświadomienie sobie powagi i skali problemu. Przyznanie się do uzależnienia jest pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku wyleczenia nałogowca. Ponieważ ZUI jest uzależnieniem behawioralnym, warto zadbać o dostarczenie tej osobie bodźców poza światem wirtualnym. Może to być zarówno seans w kinie, jak i wycieczka do innego kraju. Ważne jest również wsparcie bliskiej osoby. Istotne jest to, by nie oceniać działań nałogowca i nie starać się go na siłę moralizować.

Warto również skorzystać z pomocy profesjonalisty. Terapia osób uzależnionych od internetu ma przebieg podobny do leczenia innych nałogów. Oczywiście w obecnych czasach nie jest możliwe całkowicie odcięcie się od internetu, zwłaszcza gdy każdy nosi go w kieszeni telefon z pełnym do niego dostępem. Warto jednak postarać się o wypracowanie zdrowych nawyków i ograniczenie do minimum czasu spędzanego online. Terapeuta posiadający doświadczenie w walce z uzależnieniami behawioralnymi pomoże w opracowaniu zdrowych ram, pozwalających na powrót do realnego świata. Doradzi również, w jaki sposób naprawić wyrządzone do tej pory szkody.