Jej znakiem rozpoznawczym są dziś architektoniczne marynarki, ale Monika Surowiec w swojej karierze sięgała po różne inspiracje. Od wielu lat wytrwale pokazuje rodzimej modzie ekologiczne rozwiązania i wciąż dba o to, by upcykling stał się rzeczą zupełnie naturalną w przypadku projektowania ubrań. 

Tylko nam założycielka Saint Warsaw zdradza, nad czym ostatnio pracuje i jak wygląda jej proces twórczy. Poza tym rozkłada na części pierwsze pojęcie upcyklingu w modzie oraz wyjaśnia, czym różni się od recyklingu i wysuwa statystyki, które udowadniają, że jeszcze długa - ale warta starań - droga przed nami do ekologicznego zbawienia. Podpowiada też, od czego zacząć, jeśli chcemy tworzyć upcyklingową modę i jaka przyszłość nas czeka. 

Mini: krótka historia. Nowy odcinek podcastu Trendologia>>

O Monice Surowiec z Saint Warsaw więcej możecie przeczytać poniżej. Wgryźcie się koniecznie w jej bio przed tą fascynującą rozmową!

"Zajmuje się modą w teorii i praktyce. Projektantka, badaczka i edukatorka skupiona na idei cyrkularności w modzie. Prekursorka modowego upcyclingu w Polsce. Założycielka i właścicielka marki odzieżowej Saint Warsaw Circular Fashion. Autorka artykułów o modzie odpowiedzialnej, panelistka polskich i międzynarodowych konferencji m.in. Circular Week, współautorka „Słownika Mody”, producentka targów mody, stylistka, kostiumografka. Swoją pierwszą kolekcję ubrań upcyclingowych z odzieży i tekstyliów drugiego obiegu uszyła w 2001 roku. Ubrania z tej kolekcji trafiły najpierw do jednego z pierwszych showroomów reprezentujących projektantów, a stamtąd do sesji zdjęciowych, filmów i teledysków. Swoją wiedzę i dwudziestoletnie doświadczenie w branży mody, kreatywnej i filmowej, wykorzystuje do projektowania cyrkularnych kolekcji ubrań, lobbowania na rzecz zrównoważonego rozwoju w branży odzieżowej i tekstylnej, tworzenia narzędzi wspierających firmy i projektantów, edukowania klientów nt. odpowiedzialnej mody i konsumpcji.

Monika Surowiec / fot. Piotr Porębski.

Współtworzyła jeden z pierwszych programów o modzie na TVN Style, kreowała wizerunek osób publicznych,  pracowała jako stylistka mody m.in. w Elle, Twoim Stylu Jest też współtwórczynią, kostiumografką, dyrektor artystyczną projektów filmowych, nagrodzonych m.in. na  Festiwalu  Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym jednego z pierwszych na świecie filmów interaktywnych pt: „Sufferrosa”, nagradzanego i wyróżnianego na światowych festiwalach filmowych i nowych mediów tj. The Webby Awards w Nowym Jorku czy Stuttgarter Film Winter. W latach 2002-2022 projekty upcyklingowych ubrań, kostiumów i stylizacji Moniki Surowiec, ukazały się w sesjach magazynów tj. Elle, Vogue, Latest Magazine, Kraft, Label, Twój Styl, Machina, Maleman, A4, Cosmopolitan. O jej twórczości i projektach pisał m.in. Vogue, Forbes Women, Zwierciadło czy The Guardian".

Nowego odcinka podcastu Dział Vintage posłuchacie na Spotify i ELLE.pl. Zaprasza Aleksandra Zawadzka.

"Moda vintage" - książka o kupowaniu w second handach trafiła właśnie do sprzedaży. To must have czytelniczy na jesień 2022>>