Najwyraźniej czasy romantycznych ballad dawno minęły - w walentynki nie chcemy słuchać kolejnych rzewnych kawałków o potędze miłości czy tęsknocie za niespełnionym uczuciem. Wśród najczęściej odsłuchiwanych utworów 14 lutego królowały nie te, które opowiadają nie o uczuciu do kogoś - lecz o miłości własnej. A raczej dochodzeniu do niej po przykrych doświadczeniach z byłymi partnerami. Jak wygląda zestawienie? 

Najczęściej odsłuchiwane utwory w walentynki 2023 według raportu Spotify

Pierwsze miejsce to żadne zaskoczenie. Zajęła je piosenka Miley Cyrus "Flowers", która kilka tygodniu temu podbiła internet. Nie tyle za sprawą chwytliwej melodii, lecz tekstu i klipu wideo, w którym aż roiło się od znaczących aluzji do byłego męża Miley, Liama Hemswortha. Według fanów, gwiazda umieściła w tekście kilka znaczących wskazówek co do historii ich burzliwego związku oraz przyczyn rozstania. Z kolei na podstawie teledysku wiele osób wysnuło wniosek, że Liam zdradził piosenkarkę i to z jedną z popularnych aktorek... poszlaką okazała się złota sukienka, którą Miley nosi w klipie. Utwór odtworzono w walentynki prawie 10,5 miliona razy.

"Flowers" to jednak nie jedyna revenge song, która pojawiła się na liście walentynkowych hitów. Zaraz za nią uplasował się utwór SZA "Kill Bill". To właśnie do niego Shakira nakręciła swojego walentynkowego TikToka, w którym jeszcze raz powraca do zdrady Gerarda Pique. Tekst piosenki zaczyna się niewinnie, od historii złamanego serca. Zawód miłosny powoduje jednak, że podmiot liryczny chce... zabić swojego ex oraz jego nową dziewczynę, do czego przyznaje się w refrenie. Mocne. 14 lutego piosenka doczekała się nieco ponad 7 milionów odtworzeń.

Na trzecim miejscu znalazł się utwór samej Shakiry, który opublikowała tuż po rozstaniu ze swoim niewiernym partnerem. Mowa oczywiście o "Bzrp Music Sessions, Vol. 53". Fragment tekstu "Wymieniłeś Ferrari na Twingo, wymieniłeś Rolexa na Casio" już stał się kultowy, a sama piosenka przez wielu uznawana jest za hymn zdradzonych kobiet. Zanotował od 5,35 miliona streamów.

Ostatnim kawałkiem z listy walentynkowych hitów jest "Boy's a liar Pt. 2" PinkPantheress i Ice Spice. Gdybyście się nie zorientowali - tak, to kolejna revenge song piętnująca wady byłego faceta i oskarżająca go o kłamstwa. 

Wniosek może być tylko jeden. Po emocjonalnym roller coasterze, jaki często fundują nam nasi ex, mamy dosyć cierpienia w milczeniu i zalewania się łzami przy piosenkach o bólu istnienia. Nie zamierzamy udawać, że wszystko jest OK, lecz głośno mówimy, kto jest winien i delektujemy się słodką zemstą. A potem ruszamy dalej - silniejsze i bogatsze o cenne doświadczenia.