Jesteście fanami tego zielonego owocu i nie wyobrażacie sobie poranka bez śniadania, na które składa się tost z jajkiem i pasta z awokado? Dobrze się składa, bo właśnie możecie dostać pracę życia. Aż cztery uczelnie - Loma Linda University, Penn State, Tufts University oraz University of California szukają ochotników, którzy przez sześć miesięcy codziennie będzie jedli awokado. 

Więcej: Koktajl z awokado i inne przepisy na zdrowe smoothies>> 

Dlaczego? Chodzi o eksperyment naukowy, który ma pokazać, jak częste jedzenie awokado wpływa na naszą sylwetkę i zdrowie (ze szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia jego właściwości odchudzających). Projekt nazwany "The Habitual Diet and Avocado Trial" potrzebuje łącznie aż tysiąca ochotników, dla których sałatka z awokado będzie chlebem powszednim. 

Awokado - kalorie i właściwości odżywcze

Średnie awokado waży 140 g i ma w sobie 237 kalorii. Zawiera między innymi kwas oleinowy, potas, witaminy A, E, C oraz te z grupy B, luteinę, jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9 i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. To owoc, który świetnie wpływa na zdrowie, ale niestety jest bardzo kaloryczny. Mówi się jednak, że awokado to prawdziwe "tabletki odchudzające". Pozwala nam kontrolować apetyt i sprawia, że długo czujemy się najedzeni, w efekcie czego tracimy na wadze. 

Zobacz też: Tost z awokado - przepisy>>

Czy rzeczywiście tak jest? Postanowiły to sprawdzić amerykańskie uczelnie. Każda osoba biorąca udział w ich badaniu będzie musiała zjeść (do wyboru) jedno awokado dziennie lub dwa w miesiącu. Żeby zakwalifikować się do programu należy mieć 25 lat lub więcej, spełnić określone wymagania co do wagi oraz wziąć udział w badaniach lekarskich.

Naukowcy chcą zapłacić każdemu uczestnikowi na koniec programu 300 dolarów oraz wręczyć paczkę z 24 awokado.