Świat beauty oszalał na punkcie witaminy C, kwasu glikolowego, niacynamidu, a retinol to od lat ulubieniec wśród lekarzy dermatologów. A czy wiecie, że tych składników nie można używać jednocześnie? Zdziwieni? No właśnie... Większość producentów nie podaje informacji o tym, których receptur lepiej ze sobą nie miksować. W "najlepszym" razie takie połączenie zmniejszy po prostu działanie składników, w najgorszym - spowoduje zaczerwienienia czy wysypkę, a o tym chyba nikt nie marzy. Sprawdźcie "zakazaną" listę i pamiętajcie o niej w trakcie swojego codziennego rytuału pielęgnacyjnego.

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: witamina C + kwas glikolowy (oraz inne kwasy AHA lub BHA)

Jakich kwasów nie łączyć? Witamina C walczy z przebarwieniami, działa przeciwstarzeniowo, a także przyspiesza tworzenie kwasu hialuronowego. Za to kwas glikolowy (AHA) stymuluje fibroblasty, które są odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu. Złuszcza naskórek, regeneruje, zmniejsza widoczność porów i reguluje wydzielanie sebum. Wydawałoby się, że takie połączenie to najlepsze co możemy dać naszej skórze. Wręcz przeciwnie. Ten miks sprawi, że witamina C zawarta w naszym kosmetyku w ogóle nie zadziała. Będzie całkowicie bezużyteczna. Ta sama reguła dotyczy też kwasu salicylowego (BHA), a także mlekowego czy migdałowego (czyli AHA). 

Nasza rada: wit. C stosuj rano, za to kwas glikolowy (np. w formie toniku) wieczorem.

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: witamina C + niacynamid

O zaletach witaminy C mogłyście przeczytać wyżej, natomiast niacynamid (inaczej witamina B3) nawilża odwonioną cerę, działa przeciwzmarszczkowo, ma działanie przeciwtrądzikowe, zwężą pory i zmniejsza produkcję sebum, radzi sobie z przebarwieniami i małymi bliznami, a także regeneruje skórę oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Brzmi jak składnik idealny. Ale połączenie kwasu askorbinowego z niacynamidem sprawi, że wszystkie właściwości wit. C zmniejszą się do zera, za to nabawimy się zaczerwienienia skóry i wyprysków (wytwarza się wtedy kwas nikotynowy). Za to pochodne tej witaminy radzą sobie o wiele lepiej w tym koktajlu. Na dodatek, niektórzy amerykańscy lekarze uważają, że wystarczy co najmniej 10 minut odstępu aż jeden z produktów się wchłonie całkowicie. Kto zgłasza się na ochotnika, żeby to sprawdzić?

Niacynamid – genialna witamina dla problematycznej skóry. 7 najlepszych kosmetyków z niacynamidem >>

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: kwas glikolowy + niacynamid

Znów niacynamid. Z czym nie łączyć jeszcze tego składnika? Witamina B3 zmiksowana kwasem glikolowym nie zaprezentuje swoich wspaniałych właściwości. Powód? Oba komponenty mają różne pH, dlatego nie powinny być stosowane po sobie. Można za to aplikować niacynamid rano, a kwas AHA wieczorem.

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: witamina C + płyn do mycia twarzy na bazie mydła

Witamina C to produkt, który nakładamy rano, ale zanim ją nałożysz na twarz należy dokładnie oczyścić skórę. Jak się okazuje, to również ma znaczenie, a dokładnie czego używasz. Stosowanie płynu na bazie mydła, które ma wysokie pH, zmniejszy zdolność skóry do wchłaniania witaminy C. 

Nasza rada: przed wit. C nałóż na twarz tonik nawilżający.

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: retinol + witamina C

Retinol to ukochany składnik wśród osób, które walczą ze zmarszczkami lub chcą opóźnić ich pojawienie się. Witamina C również ma wielu fanów, a firmy kosmetyczne oszalały na punkcie tego składnika. Jednak połączenie ich obu to najgorsza decyzja jaką można podjąć. To idealny "przepis" na podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Na dodatek stosując oba produkty jednocześnie zwiększamy wrażliwość skóry na słońce, a to może prowadzić do oparzeń i szybszego starzenia się komórek.

Na rynku znajdziecie kilka serum z zawartością obu składników, ale ich proporcje są idealnie wyważone i o małym stężeniu. Jednak zanim sięgniecie po taki produkt koniecznie zróbcie jego test np. na skórze dłoni.

Nasza rada: wit. C stosuj tylko rano, za to retinol wieczorem. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez cynthia (@cynthialions) Kwi 2, 2020 o 10:24 PDT

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: retinol + kwasy AHA/BHA

Jak już wspomnieliśmy, retinol ma działanie anti-aging. Zmniejsza widoczność linii, przebarwień, napina skórę oraz poprawia nawilżenie. Reguluje też produkcję sebum i zmniejsza pojawianie się stanów zapalnych, czy trądziku. Na dodatek, wysokie stężenie retinolu może powodować intensywne łuszczenie się skóry (ma to na celu pozbycie się martwych komórek i pobudzić produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego). Za to kwasy działają przede wszystkim złuszczająco. Użycie ich w tym samym momencie mocno podrażni, wysuszy cerę i sprawi, że zaburzymy barierę wodno-lipidową skóry (tzw. płaszcz lipidowy). W niektórych przypadkach pojawiają się też wypryski.

Nasza rada: stosuj kosmetyki z tymi składnikami w odstępstwie kilku dni

Najlepsze serum z retinolem. Nasz TOP 7 >>

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: retinol + nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu to lek działający przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo (miejscowo) i polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem (hamuje rozwój bakterii, zmniejsza wydzielanie łoju i wolnych kwasów tłuszczowych). Nadtlenek i retinol wzajemnie się neutralizują, a ich skuteczność drastycznie się zmniejsza.

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: produkt na bazie wody + produkt na bazie oleju

 Stosowanie produktu na bazie oleju pozostawia na skórze film, który potem zapobiega wchłanianiu się preparatów na bazie wody.

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: kwas salicylowy + kwas glikolowy (i inne kwasy AHA)

Z czym lepiej nie łączyć kwasu salicylowego? Na przykład z kwasami AHA. Oba składniki mają za zadanie złuszczać i usunąć martwe komórki z zewnętrznej warstwy skóry. Ale dokładanie sobie kolejnej warstwy innym kwasem wcale nie pomoże, wręcz odwrotnie. Połączenie ich sprawi, że zamiast zdrowej cery nabawisz się jednej wielkiej rany. Stosuj je zawsze osobno. Można je aplikować wymiennie, o różnych porach dnia czy inne części twarzy, ale lepiej nie w tym samym momencie. 

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: SPF z kremem

Być może jesteście zaskoczeni, bo przecież w wielu kremach nawilżających jest SPF, ale tutaj chodzi o sposób nakładania. Jako warstwa po warstwie jest jak najbardziej prawidłowo, ale gdy zmieszamy oba kosmetyki albo SPF z podkładem - według lekarzy dermatologów nie jest to najlepszy pomysł. Aby filtr przeciwsłoneczny w pełni zadziałał należy go nakładać oddzielnie.

Nie łącz ze sobą tych składników w kosmetykach do pielęgnacji: te same składniki aktywne

Podwójna dawka tych samych składników nie zwiększy zakresu, ani nie przyspieszy ich działania. Jednym z najczęstszych błędów jest używanie dwóch kwasów AHA po sobie. Przypomnijmy, oznaczenie AHA, czyli "alpha-hydroxy acid" mają kwas glikolowy, migdałowy, azelainowy oraz mlekowy. Użycie składników aktywnych podwójnie może prowadzić do podrażnienia skóry i zwiększa się możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak pieczenie i łuszczenie się skóry.

3 dobre połączenia kosmetyczne, które odmienią twoją cerę: z retinolem, witaminą C, olejkami >>