Turmalin – większość z nas kojarzy ten minerał przeze wszystkim ze względu na jego obecność w biżuteryjnych projektach. Warto jednak wiedzieć, że fantazyjne pierścionki, eleganckie bransoletki czy stylowe naszyjniki z jego udziałem często pełnią również wiele innych funkcji (niekoniecznie wyłącznie estetycznych).

Turmalin: co warto o nim wiedzieć?

Turmalin to naturalny, cenny kamień półszlachetny. Jego nazwa wywodzi się z syngaleskiego języka. „Turmali” oznacza „wielobarwny” (wielość jego barw faktycznie jest nieograniczona). Na turmaliny składa się szereg minerałów, które należą do grupy krzemianów. Wyróżniamy zwykle kryształy o pokroju igiełkowym, pręcikowym, słupkowym. Największe okazy osiągają wysokość nawet do 5 metrów! Choć turmaliny znano już w starożytności, do Europy dotarły (przywiezione przez kupców holenderskich) dopiero na początku XVIII wieku. 

Turmaliny występują m.in. w Brazylii (najczęściej), w Tanzanii, Nigerii, Kenii, USA, we Włoszech, w Rosji, Pakistanie, Afganistanie, Finlandii, na Madagaskarze czy Sri Lance. Dostaniemy je także w Polsce. Najbardziej pospolity (czyli czarny szerl) można znaleźć na Dolnym Śląsku.

Cechy turmalinów

Jakie są najistotniejsze cechy turmalinów? Są piezoelektryczne (mogą przechowywać ładunek elektryczny oraz przetwarzać energię elektryczną) i piroelektryczne (na ich ścianach, pod wpływem zmiany temperatury, pojawiają się ładunki elektryczne). Łatwo przyciągają kurz i skrawki papieru – z tego względu zaleca się, niestety częściej niż w przypadku innych kamieni, wyjątkowo dbać o ich czystość. Warto więc raz na dwa tygodnie przemyć je pod letnią, bieżącą wodą, a następnie pozostawić przez jakiś czas w nasłonecznionym miejscu.

Kolejną cechą turmalinów jest między innymi to, że posiadają zmienność pleochroniczną (zmieniają barwę w zależności od polaryzacji światła). Cechują się również zmiennością barw polichromatycznych. Turmalin kiedy jest rozgrzany, wytwarza przeciwne ładunki elektryczne (na przeciwnych końcach). Emituje także promieniowanie podczerwone (FIR). 

Prezentują się niezwykle atrakcyjnie – szczególnie w wersjach oszlifowanych. Nie bez powodu tak często wykorzystywane są w jubilerstwie. Kolejną zaletą jest fakt, że gama ich barw jest naprawdę szeroka. Konkretne kryształy turmalinu mogą bowiem mieć nawet… 15 różnych barw oraz odcieni. Warto wiedzieć, że syntetyczne turmaliny to nic innego jak syntetyczne spinele, które mają kolor turmalinu. Turmaliny naturalne są przezroczyste i dość kruche. 

Rodzaje turmalinów: bogactwo natury

Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje turmalinów? Turmalin elbait (arbuzowy), turmalin verdelit, a może szerl? Turmalin w wersji surowej, turmalin w wersji polerowanej… Sprawdź, który wariant jest dla ciebie – poniżej prezentujemy wybrane odsłony turmalinów.

  1. Turmalin rubelit nazywany jest również niekiedy „turmalinem bordeaux”. To omiana turmalinu o czerwonej barwie. Najczęściej stosowane szlify to szlif schodkowy i tabliczkowy. Druza kryształów tego kryształu (ważąca ponad 4 tony!) pochodzi z Brazylii.
  2. Turmalin achroit. To wersja bezbarwna, niezwykle rzadka. W celu uzyskania tej barwy niekiedy podgrzewa się różowe turmaliny. Często zdobi się je rozetowym albo właśnie brylantowym szlifem. Występuje w Brazylii, USA i na Madagaskarze.
  3. Turmalin verdelit, czyli piękna zieleń na pierwszym planie.... Również w tym przypadku atrakcyjne kryształy pochodzą z Brazylii. Popularne szlify? Schodkowy i tabliczkowy.
  4. Turmalin suberyt, używany jest często zamiennie z rubelitem. To kamień w kolorze fioletowoczerwonym i fioletowoniebieskim. 
  5. Turmalin drawit. Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od austriackiego okręgu Drave. Brunatnoczerwony, żółtobrunatny, brunatnozielony – w każdej wersji intrygujący. Najrzadsze są drawity w kolorze niebieskim (pochodzą z Chin).
  6. Turmalin indikolit występuje na Syberii, w Brazylii, USA i na Madagaskarze. Ma ciemnoniebieską barwę. Niekiedy, aby nieco go rozjaśnić, jest podgrzewany.
  7. Turmalin schörl (inaczej: szerl) czyli… last but not least! Ze względu na swoją barwę (czerń) wykorzystuje się go często do produkcji żałobnej biżuterii. Jak już wspomnieliśmy, występuje także w Polsce, na Dolnym Śląsku.

Do czego służą turmaliny?

Jak wspomnieliśmy, turmaliny często wykorzystuje się w jubilerstwie. Biżuteria z turmalinami jest niezwykle atrakcyjna i… stosunkowo kosztowna. Wiele osób uważa, że jest to ciekawa alternatywa dla diamentów. Pierścionek z turmalinem, naszyjnik z turmalinem, a bransoletka z tym magicznym kamieniem? Jeśli myślisz o zakupie biżuterii z turmalinem, dowiedz się, ile do zaoferowania (poza aspektem wizualnym) ma ten minerał. Konieczne poznaj jego wyjątkowe właściwości – będzie wtedy zdobić twoje ciało z konkretną intencją. Poza jubilerstwem istnieje też kilka innych obszarów, w których wykorzystuje się turmaliny. Jest to np.:

• produkcja ciśnieniomierzy,

• optyczny i radiotechniczny przemysł,

• rzadkie i niezwykle cenne kamienie kolekcjonerskie.

Turmalin: właściwości tego potężnego kryształu

Z wielu względów uważa się, że turmaliny są magiczne. Niektóre z nich nawet magicznie wyglądają… Mowa np. o efekcie „kociego oka”. Kolejnym dość popularnym zjawiskiem jest też „efekt aleksandrytu”, który sprawia, że w naturalnym świetle turmaliny są żółto-zielone, w sztucznym natomiast – pomarańczowo-czerwone. Zmiana koloru pod wpływem światła czy temperatury? Magia albo… magiczne turmaliny!

Astrologicznie turmalin jest związany ze Wagą, Skorpionem, Koziorożcem i, według niektórych źródeł, Bykiem. Turmalin oczyszcza umysł, poprawia jakość życia uzdrawia, uspokaja i wzmacnia, pomaga także pozbyć się negatywnej energii. Pozwala również zachować cierpliwość (dawniej często zawieszano go na szyi małym dzieciom, które uczyły się chodzić).

Właściwości turmalinu są jednak, zdaniem wielu osób, znacznie bardziej rozbudowane. Turmaliny odpowiadają bowiem za miłość, przyjaźń i bogactwo. Turmalin to kamień słoneczny, a zatem przyciąga dobrą energie (w tym np. pozytywne wibracje i cenne inspiracje). Osoby, które dbają o higienę i równowagę psychiczną, często mają go przy sobie. Turmalin ma ułatwiać zasypianie, niwelować uczucie lęku, chronić przed złymi, zewnętrznymi wpływami oraz delikatnie łagodzić oparzenia czy pozytywnie wpływać na układ oddechowy.

Często z turmalinów korzystają z osoby, które na co dzień pracują z energiami. Przejdźmy jednak do konkretów. Rubelit działa wyciszająco (ale tylko w przypadku wybujałych temperamentów!), zwiększa płodność i motywuje do działania tych spokojniejszych. Verdelit to wersja dla osób o zmęczonym sercu, ciele i umyśle (psst, działa odmładzająco). Szerl aktywizuje z kolei pierwszą czakrę oraz pomaga w usuwaniu negatywnych emocji i wewnętrznego niepokoju. Turmalin arbuzowy natomiast (zielono-różowy) pomaga w rozwiązywaniu problemów i sprawia, że stajemy się bardziej kochający. Turmalin różowy pozytywnie wpływa na uleczenie ran emocjonalnych. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu konkretnych roślin czy kryształów, zapoznaj się też z hasłami: piołun właściwości oraz kryształ górski właściwości. Przekonaj się, jak niesamowita jest potęga natury.