Jak przywrócić sportową motywację zimą?

Śnieg za oknem, niskie temperatury i śliskie drogi to jedne z wielu zimowych wymówek, by odpuścić trening. I kiedy na początku tej najmniej lubianych przez większość pory roku takie chwyty były dozwolone, z kolejnym miesiącem mówimy im stanowcze NIE! Noworoczne postanowienia same się nie zrealizują, dlatego warto już teraz podjąć walkę o wymarzoną, wakacyjną sylwetkę. Chcemy mieć dobrą formę i smukłe ciało jeszcze zanim nadejdą pierwsze upały. Co zrobić, żeby czerpać jak najwięcej z krótkich, zimowych dni i nie zastygnąć na kanapie z kubkiem gorącej czekolady? Proponujemy Wam proste kroki, dzięki którym odzyskacie fit motywację. Do boju, gotowe, start! 

1. Zimowy trening: znajdź partnera do ćwiczeń

Trenuj zimą - 8 motywujących porad, fot. Fotolia

Nie potrafisz sama zmotywować się do działania? Najprostszą metodą na poskromienie lenistwa jest znalezienie partnera do ćwiczeń, z którym będziesz wzajemnie się dopingować. Bieg przez zaspy śnieżne z przyjacielem u boku od teraz będzie sprawiać Ci frajdę, a udanie się na wieczorny trening stanie się bardziej prawdopodobne, jeśli spędzisz te chwile wspólnie ze znajomymi. 

2. Zimowy trening: odśwież swoją playlistę

 Trenuj zimą - 8 motywujących porad, fot. mat. prasowe Nike

Nic tak nie poprawia nastroju, jak odpowiednia muzyka do treningu. Może więc nadeszła najwyższa pora, by odświeżyć swoją playlistę do ćwiczeń? W wyciskaniu siódmych potów na siłowni, czy podczas długodystansowego biegu, z pewnością sprawdzą się dynamiczne utwory (zobacz, do jakich piosenek trenuje Gigi Hadid >>), dzięki którym zyskasz sporo energii. Spokojną muzykę zostaw na ćwiczenia relaksacyjne, jak joga czy pilates - pozwoli Ci się zresetować po ciężkim dniu (przynosząc lepsze korzyści dla ciała, niż siedzenie przed telewizorem). 

3. Zimowy trening: zainwestuj w domowy sprzęt

 Trenuj zimą - 8 motywujących porad, fot. Fotolia

Za oknem sypie śnieg i wieje przenikliwy wiatr, przez co tracisz ochotę, by jechać na trening? Przemyśl tą decyzję jeszcze trzy razy, jednak jeśli nadal jesteś na nie...nic straconego! Równie efektywne ćwiczenia możesz wykonać w domu korzystając z wideo treningów online lub sportowych akcesoriów. Warto więc zaopatrzyć swoje cztery kąty w drobny sprzęt, jakim są cieżąrki (np. o masie 1.5-2 kg), gumowy ekspander, klocki i pas do jogi, czy pilatesowa piłka. 

4. Zimowy trening: wypróbuj czegoś nowego

Trenuj zimą - 8 motywujących porad, fot. mat. prasowe

Czujesz, że bieganie Ci nie wystarcza? A może nudzą Cię zajęcia fitness i poszukujesz sportowej zmiany? Czas postawić sobie nowe wyzwanie! Zapisz się na ćwiczenia, którymi w głębi duszy byłaś zainteresowana lub przeciwnie - trening dotychczas wzbudzający w Tobie mieszane odczucia. Może się okazać, że to właśnie kobiecy boks będzie tym, co da ci porządnego kopa energii, a bikram joga w saunie stanie się Twoją nową fascynacją. Warto próbować różnych dyscyplin sportu, by poznać swoje możliwości i wzmocnić organizm. 

5. Zimowy trening: ćwicz z grupą

 Trenuj zimą - 8 motywujących porad, fot. mat. prasowe Nike

W grupie siła! Nic tak nie wznieca zimowej, sportowej motywacji, jak świadomość trenowania z zespołem osób mających ten sam cel. Warto więc poszukać w swojej okolicy regularnie spotykających się biegaczy, czy prześledzić miejskie wydarzenia sportowe. W końcu łatwiej zebrać się do wyjścia z domu wiedząc, że ktoś na Ciebie czeka! Obserwując inne osoby w trakcie treningu nie chcemy pokazywać własnych słabości, dzięki czemu walka trwa do końca - koniec z poddawaniem się i wątpliwościami po pierwszych od dawna przemierzonych kilometrach!

6. Zimowy trening: nagradzaj się 

Trenuj zimą - 8 motywujących porad, fot. Fotolia

Zima to czas, w którym szczególnie masz słabość do podjadania słodkich przekąsek? Pomyśl o tym, że dzięki regularnym ćwiczeniom już nie będziesz musiała obwiniać się z tego powodu. A żeby mieć zachętę do odbycia ciężkiego, spalającego treningu, obiecaj sobie nagrodę po jego wykonaniu. Kremowy budyń czekoladowy z awokado, wafle ryżowe z masłem orzechowym i bananami, czy mleczny szejk truskawkowy brzmią jak...słodki plan!

7. Zimowy trening: obierz sobie cel

Trenuj zimą - 8 motywujących porad, fot. Fotolia

Postawienie sobie celu do wykonania przed wakacjami sprawi, że zyskasz sens, by trenować. Czas wziąć kartkę do ręki i wypisać na niej cechy fizyczne, nad którymi warto popracować. Może to właśnie dziś jest najwyższa pora, by podjąć wyzwanie i zacząć przygotowania do wiosennego półmaratonu? Myśl o wzięciu udziału w zawodach motywuje, a praca z planem treningowym nauczy Cię lepiej organizować swój czas.

8. Zimowy trening: korzystaj z aplikacji 

Trenuj zimą - 8 motywujących porad, fot. mat. prasowe Nike

Wyjdź na przeciw współczesnej technologii - dzięki niej będziesz mieć kontrolę nad swoją aktywnością fizyczną każdego dnia! Sportowe aplikacje na smartfony i androidy pozwalają na m.in. na mierzenie kroków, sprawdzanie kondycji, dobieranie muzyki do wykonywanych ruchów, pomiar czasu biegania i spalonych kalorii. Niektóre z nich umożliwiają także zajęcia online z najlepszymi trenerami personalnymi na świecie, warto więc w końcu w pełni z nich skorzystać! 

 Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life