Spodnie z obniżoną talią a la Britney Spears u Givenchy i Stelli McCartney, spódnice cargo i bojówki w kolekcjach Chanel, Miu Miu i Louis Vuitton, styl grunge nawiązujący do muzycznych kręgów Seattle z lat 90. na wybiegach Bottega Veneta, Max Mara i Balenciaga. A z drugiej strony długie suknie w stylu Old Hollywood, które za pomocą kolekcji Jacquemus, Coperni i Saint Laurent przenoszą nas do lat 30. i 40. czy wręcz nawiązania do XVII, XVIII i XIX u Dior, Rochas, Roksanda oraz Richard Quinn. Najbardziej kreatywne głowy branży w ostatnich sezonach po inspiracje sięgają wstecz, ale w kolekcjach wiosna-lato 2023 ta częstotliwość jest jeszcze większa. 

Jak wygląda cykl życia trendów, skoro ubrania wracają do mody? Która dekada jest teraz najważniejsza pod kątem zakupowym i co na to wpływa? Wreszcie: jakich ubrań i dodatków szukać w second handach oraz w vintage shopach, jeśli chcemy wyglądać modnie?  

O trendach wiosna-lato 2023, które są vintage, opowiada Ania Tobiasz - redaktorka mody e-commerce w ELLE.pl. Ania w swoich artykułach bada zależności między artystycznym oraz biznesowym wymiarem trendów. Śledzi i opisuje sezonowe objawienia ze światowych wybiegów równie często, co instagramowe i tiktokowe fascynacje (a dzień pracy rozpoczyna od mocnej kawy i analizy aktualnych raportów sprzedażowych). Z wykształcenia socjolożka mediów i prawie-absolwentka kierunku kostiumografia, który zostawił w niej pasję do materiałoznawstwa, konstrukcji i historii sztuki. W najnowszym odcinku podcastu Dział Vintage Ania Tobiasz dzieli się z nami swoją wiedzą i spostrzeżeniami mariażu vintage oraz trendów. 

Zaprasza, niezmiennie, Aleksandra Zawadzka.