Trendwatcherzy nie mają ostatnimi czasy lekko. Cykl żywotności trendów ewoluował do tak zwanego hipercyklu. Trendy powstają i odchodzą w zapomnienie w mgnieniu oka, a mikrotrendy mnożą się jakby przez pączkowanie. Rozszerzyło się także grono instytucji, z których przewidywania i prognozy można i warto czerpać. Do tradycyjnych trendbooków i różnego rodzaju targów branżowych już jakiś czas temu dołączyły media społecznościowe. Social media, ze szczególnym uwzględnieniem Tik Toka,  odgrywają coraz istotniejszą rolę. Tam też, na kanwie wysypu zachwytów stylem Shiv Roy z hitowego serialu „Sukcesja”, narodziło się nowe wcielenie trendu okrzykniętego mianem „quiet luxury”. 

kadr z serialu

Spoiler alert: „stealth wealth” nie stoi w sprzeczności z cichym luksusem, raczej przedłuża jego żywotność.

„Pieniądze mówią, bogactwo szepcze”, czyli „quiet luxury” kontra „stealth wealth”

Nietypowo dla „pięciominutowych” mikrotrendów z Tik Toka, notowania marek z ofertą wpisującą się w założenia cichego luksusu wciąż rosną. Czy dla samego zjawiska to jednak oby na pewno dobrze? Galopująca popularność drogiego minimalizmu zaczęła wzbudzać pewne kontrowersje. Sceptycy zarzucają jego fanom hipokryzję i pozoranctwo. 

Paradoksalnie bowiem, chcąc uciec od epatowania bogactwem, właśnie do epatowania bogactwem zaczęło się to wszystko sprowadzać. 

Weźmy chociażby jedną z rozsławionych stylizacji sądowych Gwyneth Paltrow. W rolach głównych elegancki płaszcz The Row, botki Celine i kaszmirowy sweter z metką Loro Piana. Całość warta - niebagatela - ok. 3900 funtów. The Guardian słusznie nazwał to (niekoniecznie) dyskretnym „szykiem miliardera”.

@streetcents What is stealth wealth? This fashion style of the very rich is all about quiet luxury #Succession #QuietLuxury #StealthWealth #SuccessionHBO #LearnOnTikTok #Fashion #OldMoneyAesthetic #StreetCents ♬ original sound - CBC Street Cents

Choć więc przemianowanie cichego luksusu na nową nazwę może wydawać się jedynie kwestią nomenklatury, my widzimy w tym coś więcej. Kontrowersyjne „quiet luxury” jako „stealth wealth” zasługuje na świeży start. Zamiast skupiać się na markach, skupia się na tym, co najistoniejsze: szeroko rozumianej jakości materiałów, precyzyjnym wykonaniu i ponadczasowym designie. Bez względu na ceny. 

Ale dość teorii, przejdźmy do części praktycznej. Poniżej interaktywna lista zakupów tworzone z myślą o prostocie z najwyższej półki. Znajdziecie na niej między innymi biżuterię polskich marek autorskich, skórzane buty i torebki, lniane koszule, perfekcyjnie skrojone koszule z lokalnych szwalni i przywołujące klimat Lazurowego Wybrzeża kosze. Voilà:

Wszystkie rzeczy z powyższego zestawienie wprowadzą do waszej szafy odrobinę luksusu. Co jednak ważne – będziecie w nich wyglądać dobrze i wytwornie, niekoniecznie drogo. Bo przecież ostatecznie o tym są wszystkie trendy. O stylu, nie o zasobności portfela. I dokładnie tak samo powinno być w w przypadku estetyki „stealth wealth” czy jak kto woli „quiet luxury”. Choose your fighter.