1. HAGIA SOPHIA
Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Fatih
www.ayasofyamuzesi.gov.tr
Jeden z symboli Stambułu. Hagia Sophia została zbudowana w VI wieku jako świątynia bizantyjska, później przekształcona w meczet. Od 1935 roku działa tu muzeum, którego zbiory to m.in. niezwykła ceramika datowana na XVI i XVII wiek.

2. MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ
Meclis-i Mebusan Cad., Liman I letmeleri Sahası, Antrepo 4, Karaköy, 
www.istanbulmodern.org

Prywatne muzeum sztuki współczesnej działające od kilku lat. 8 tys. mkw. z dziełami sztuki z XX i XXI wieku. To tu poznasz najgorętsze nazwiska tureckich i światowych artystów. Działa tu także kino, restauracja i biblioteka.

3. PARK TAKSIM GEZI
Gümü suyu Mahallesi Mete Cad., Beyo lu
Słynny park w centrum miasta, przy placu Taksim. Jeden z ostatnich zielonych terenów w dzielnicy Beyo  lu. To tu rozpoczęła się „turecka wio- sna”, zeszłoroczne protesty antyrządowe. Suzan Yurdacan: „Wpisz tę nazwę w Google, a zobaczysz, dlaczego warto się tam wybrać”.

4. WIELKI BAZAR
Beyazıt Kapısı,
www.kapalicarsi.org.tr
Moc kolorów i zapachów! Słynny Wielki Bazar to największy i najstarszy targ w Turcji. Tysiące małych sklepików z orientalnymi przyprawami, dywanami, perfumami i ubraniami. Koniecznie spróbuj tradycyjnej tureckiej kawy!

5. KONCERTY NA POWIETRZU
Harbiye Açıkhava Arena,
www.biletix.com
Kiedy: zwykle w sierpniu. Suzan Yurdacan: „Na arenie Harbiye Açıkhava w Harbiye występują najsłynniejsi tureccy śpiewacy”.

6. BAZAR EGIPSKI
Yeni Camii Meydanı, Eminönü
Tętniący życiem bazar zbudowany w 1660 roku. Określenie „egipski” wzięło się stąd, bo tu sprowadzano towary z Kairu. Po wejściu natychmiast poczujesz zapach ostrych przypraw. Możesz wybierać wśród tysięcy przysmaków, takich jak orzechy, plastry miodu, suszone owoce, lokum (tradycyjne tureckie słodycze). Tu kupisz prezenty marzeń: mydła, oliwę, biżuterię i orientalne pamiątki.

7. PARK BEBEK
Mısır Konsoloslu u Yani, Bebek
Ś́wietne miejsce na relaks z dala od zgiełku miasta. Ten malowniczy park jest położony w Bebek, luksusowej części Stambułu, na europejskim brzegu cieśniny Bosfor. Dla dzieci świetny plac zabaw, dla dorosłych siłownie na świeżym powietrzu.

8. MOST GALATA
Hobyar Eminönü Mah., Hoca Kasım Köprüsü Sk
To nie jest zwyczajny most! To miejsce, które tętni życiem 24 godziny na dobę. Dwupoziomowa budowla łączy przyjemne z pożytecznym. Na górze znajdują się jezdnia i tory tramwajowe. Piętro niżej dziesiątki restauracji i kawiarni.

9. MUZEUM SAKIP SABANCI
Sabancı Cad. 42, Emirgan
muze.sabanciuniv.edu
Sztuka kaligrafii, obrazy z czasów osmańskich, meble i sztuki dekoracyjne. To wszystko w prywatnym muzeum, które działa od 2002 roku. Właśnie trwa tu wielka wystawa „Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich”, przygotowana przez warszawskie Muzeum Narodowe. To część obchodów trwającego właśnie w Turcji Roku Polskiego.

10. BŁĘKITNY MECZET
Sultanahmet Mah., Torun Sk 19
Cud islamskiej architektury! Zapierająca dech w piersiach budowla została wybudowana przez 19-letniego sułtana Ahmeda I. Chciał stworzyć meczet piękniejszy od Hagii Sophii. Wejdź do środka i poczuj prawdziwie orientalny klimat.

Tekst Elisabeth Brown, opracowanie Kara Becker

TravELLE Guide: co zobaczyć w Stambule? - Zobacz zdjęcia>>