1. WYSPA MUZEÓW
Bodestraße 1–3, www.smb.museum
Pięć muzeów w jeden dzień? To możliwe na słynnej Wyspie Muzeów. Otoczony Szprewą malowniczy kompleks jest unikatowy w skali świata. Sześć tysięcy lat historii człowieka kryją zbiory Nowego Muzeum, Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskiego, Starego Muzeum i Starej Galerii Narodowej.

2. BRAMA BRANDENBURSKA I POMNIK HOLOCAUSTU
Pariser Platz
Symbol pokoju, wolności i zjednoczonych Niemiec. Brama Brandenburska to jedna z ikon Berlina. Tuż obok znajduje się słynny, zajmujący cały kwartał, pomnik Holocaustu, zaprojektowany przez architekta Petera Eisenmana.

3. HACKESCHE HÖFE
wejście od Rosenthaler Straße 40
Hackesche Höfe to kompleks ośmiu zadaszonych dziedzińców. Pięknie odrestaurowane secesyjne budynki stały się ulubionym miejscem spotkań berlińczyków. Oprócz świetnych restauracji, kina i kawiarni zajdziesz tu dziesiątki sklepów!

4. MARTIN-GROPIUS-BAU
Niederkirchnerstraße 7
Zapierająca dech w piersiach wielka sala wystawowa, jedna z najważniejszych na świecie. To tu trafisz na wystawę, o której mówią wszyscy. Budynek zawdzięcza nazwę architektowi Martinowi Gropiusowi, wujowi sławnego twórcy Bauhausu Waltera Gropiusa.

5. TIERGARTEN
Najstarszy i największy park Berlina. Jego nazwa znaczy dosłownie „zwierzęcy ogród”, bo dawniej były tu tereny łowieckie dla monarchów. Parkiem dla wszystkich stał się dzięki pruskiemu królowi Fryderykowi I. Dziś Tiergarten jest domem dla berlińskiego zoo, które pod swoim dachem ma ponad tysiąc gatunków zwierząt.

6. KOPUŁA REICHSTAGU
Platz der Republik 1
Ogromna, ważąca 1200 ton szklana kopuła to dach niemieckiego parlamentu. Widoczna z daleka konstrukcja jest symbolem demokracji, obywatele mogą z góry przyglądać się pracy członków Bundestagu, których wybrali. Kopuła jest otwarta dla zwiedzających. Tylko uwaga! Trzeba nastawić się na duże kolejki.

7. KREUZBERG
Kultowa dzielnica niemieckich artystów, która rozkwitła po upadku muru. Wcześniej usytuowana w zachodniej części miasta i obwarowana murem berlińskim dziś jest jednym z najciekawszych miejsc stolicy, pełnym galerii i świetnych knajpek.

8. CHECK POINT CHARLIE
Friedrichstraße 43-45
Historyczne przejście graniczne między RFN a NRD umieszczone w środku muru berlińskiego. W ramach pamiątki turystycznej można poprosić o odcisk pieczątki z jednej z dwóch stron okupacyjnych Niemiec.

9. PAŁAC CHARLOTTENBURG
Spandauer Damm 20-24, www.spsg.de
Piękny kompleks złożony ze wspaniałego pałacu Charlottenburg i ogromnego parku. Wśród natury jest umieszczonych kilka budynków, w tym mauzoleum z nagrobkiem pruskiej rodziny królewskiej. Obok znajduje się urocza herbaciarnia wybudowana w XVIII wieku. Świetne miejsce na chwile relaksu i zapomnienia.

10. EAST SIDE GALLERY
Mühlenstraße
Ocalała część muru berlińskiego zburzonego w 1989 roku, na której dziś znajdują się wielobarwne graffiti. Tworzą je zarówno amatorzy, jak i znani artyści. To miejsce oddycha historią i przywołuje wspomnienia z czasów żelaznej kurtyny.

Tekst Elisabeth Brown, opracowanie Kara Becker

TravELLE Guide: co zobaczyć w Berlinie? - Zobacz zdjęcia>>