Najlepsze w mieście
Parki, muzea, targi, festiwale. Warto je poznać, nawet jeśli jesteś w mieście na krótko. Nasze dziesięć hitów Amsterdamu.

1. RIJKSMUSEUM
Museumstraat 1, www.rijksmuseum.nl, €
Jedno z najważniejszych muzeów świata, niedawno otwarte po dziesięciu latach renowacji. Do obejrzenia arcydzieła z Rembrandtem i Vermeerem na czele. Koniecznie odwiedź też nowo powstałą galerię sztuki azjatyckiej. A także czynną przez całe lato na dziedzińcu wystawę monumentalnych rzeźb Alexandra Caldera. Wstęp wolny! Caroline Brugman: „Można tu dosłownie spędzić cały dzień! Uwielbiam też odwiedzać muzealny sklepik”.

2. ALBERT CUYPSTRAAT
Albert Cuypstraat
www.albertcuypmarkt.nl, €-€€
Tu poczujesz prawdziwie amsterdamskiklimat. AlbertCuypstraatto jeden z najpopularniejszych targów w mieście. Znajdziesz tu holenderskie sery, owoce, warzywa, ryby, kwiaty, a nawet ubrania, buty, biżuterię i wyroby galanteryjne. I wszystko po okazyjnej cenie!

3. FOAM
Keizersgracht 609,
www.foam.org, €
Jeśli kochasz fotografię, to muzeum dla ciebie! Foam wystawia zdjęcia zarówno sławnych, jak i początkujących fotografów. Program wystaw jest elastyczny – niektóre trwają tylko kilka dni. W tutejszym sklepie ku- pisz niesamowite albumy z fotografiami Jacques’a Henriego Lartigue’a, Maria Testina czy Roberta Doisneau.

4. VONDELPARK
Najpopularniejszy i największy park w Amsterdamie. Ufundowany przez bogatych przemysłowców i bankowców. Położony w centrum miasta, stał się świetnym miejscem na relaksujące popołudniowe spacery.

5. WESTERPARK
Haarlemmerweg 8-10,
www.westergasfabriek.nl
Raj dla całej rodziny. Westerpark jest mniej zatłoczony niż Vondelpark, a co najważniejsze – jest położony zaraz obok Westergasterrein – nowego, kulturalnego centrum miasta. Cultuurpark Wastergasfabriek to nazwa kompleksu, w którym odbywają się pokazy filmów,spektakle,koncerty.Tu wypada bywać. Maartje Diepstraten: „W styczniu i lipcu organizują tam amsterdamski tydzień mody”.

6. STEDELIJK MUSEUM
Museumplein 10,
www.stedelijk.nl, €
Mekka miłośników sztuki współczesnej! Działające od 1874 roku Stedelijk Museum prezentuje prace artystów z całego świata. W stałej kolekcji m.in. obrazy Vincenta van Gogha, na wystawach czasowych także moda i design.

7. HERMITAGE AMSTERDAM
Amstel 51, www.hermitage.nl, €
Filia Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu. W budynku położonym tuż nad brzegiem rzeki Amstel dawniej mieścił się dom starców.Do 5 września trwa wystawa „Expedition Silk Road. Treasures from the Hermitage”. To skarby pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych wzdłuż Jedwabnego Szlaku.

8. ELLE FESTIVAl
9 Straatjess, 27-29 czerwca, www.elle.nl/festival
Niezwykłe wydarzenie w świecie mody. Po raz pierwszy ELLE, ELLE Deco i ELLE Eten (holenderski odpowiednik ELLE à table) łączą siły i organizują ELLE Festival. Zapraszają młode talenty z dziedziny designu, mody i kulinariów. To trzy dni pełne emocji w samym sercu Amsterdamu. Nie może cię zabraknąć!

9. OUDERKERK AAN DE AMSTEL
Idealna trasa spacerowa. Albo jeszcze lepiej rowerowa. Zacznij przejażdżkę od dworca Amstel i jedź w stronę Ouderkerk aan de Amstel. Caroline Brugman: „Cudowna trasa rowerowa, która w ciągu sekundy przeniesie cię z szaleństwa miasta do natury”.

10. STRAATJES
www.de9straatjes.nl
Królestwo zakupów. Dziewięć magicznych uliczek, przy których znajdziesz najlepsze sklepy w mieście. Nie tylko odzieżowe. Caroline Brugman: „Sklepy pełne cudów. Ubrania, prezenty, jedzenie, kosmetyki”.

TravELLE Guide: co zobaczyć w Amsterdamie? - GALERIA>>

Tekst Elisabeth Brown, opracowanie Kara Becker