W odróżnieniu od innych rodzajów trądzików, trądzik zaskórnikowy nie charakteryzuje się stanami zapalnymi. Jednak nieodpowiednie postępowanie – na przykład wyciskanie wągrów – może do nich prowadzić.

Trądzik zaskórnikowy jest jedną z bardziej łagodnych odmian trądziku. Zdarza się nawet, że zaskórniki znikają samoistnie. Jeśli jednak chcesz przyspieszyć ten proces i pielęgnować skórę odpowiednio do jej potrzeb - oto przepis: 

Co to jest trądzik zaskórnikowy?

Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych, jednak nie jest to regułą – na trądzik chorują również dorośli.

Trądzik zaskórnikowy występuje przede wszystkim na skórze tłustej. Zaskórniki powstają w związku z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Nadmiar sebum miesza się z martwym, niezłuszczonym naskórkiem i resztkami zanieczyszczeń, a powstała rogowo-łojowo mieszanka odkłada się w ujściu mieszków włosowych – i tak powstaje zaskórnik.

Trądzik zaskórnikowy – zamknięty a otwarty

Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników:

Zaskórniki zamknięte

Pierwszym etapem jest powstanie mikrozaskórnika – niewielkiej, niedostrzegalnej zmiany. Jednak wraz z gromadzeniem się korneocytów (czyli martwego naskórka) ujścia gruczołów zaczynają się zapychać i pod skórą powstaje wyczuwalna grudka. Może cechować się białawą końcówką. Najczęściej pierwsze pojawiają się wypryski na czole, nosie i brodzie, czyli w strefie T.

Zaskórniki otwarte

Z zaskórnika zamkniętego może powstać zaskórnik otwarty. Jego kolor ulega zmianie, ponieważ na skutek kontaktu z tlenem zawarta w martwych komórkach keratyna utlenia się – staje się czarna. Zaskórnik otwarty posiada niewielkie otwór, w którym zalega masa rogowo-łojowa. Zwykle ma 1-3 mm wielkości.

Składniki, które pomagają na trądzik zaskórnikowy

Dermatolodzy najczęściej polecają stosować produkty z takimi składnikami jak:

  • nadtlenek benzoilu
  • kwas azelainowy
  • kwas salicylowy
  • oraz retinody: adapalen, tretynoina, izotretynoina

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, cechują się działaniem przeciwzapalnym i złuszczającym – dzięki temu martwe komórki nie gromadzą się w ujściach gruczołów i mieszków włosowych, a tym samym zaskórniki rzadziej powstają.

W przypadku maści leczniczych i produktów o silniejszym działaniu wskazana jest konsultacja dermatologiczna. Dobranie przez lekarza kosmetyków najlepiej dopasowanych do potrzeb twojej skóry sprawi, że z trądzikiem poradzisz sobie szybciej.

Domowe sposoby na trądzik zaskónikowy

Tonik z pokrzywy

Okazuje się, że zioła mogą pomagać w walce z niedoskonałościami – wyjątkowo dobrze na trądzik działa pokrzywa. Ma właściwości antybakteryjne i wpływa na regulację produkcji sebum, co hamuje pojawianie się kolejnych zaskórników.

Jak zrobić tonik z pokrzywy?

  1. Zalej 2 łyżki suszonej pokrzywy gorącą wodą.
  2. Pozostaw pod przykryciem na kwadrans.
  3. Odcedź liście, wystudź napar.
  4. Przemyj twarz.

Zdrowa dieta i styl życia

Niezdrowe odżywianie się zaognia problemy skórne. Organizm pozbawiony wartości odżywczych i witamin odwdzięcza się wypryskami i zaskórnikami – dlatego istotne jest zadbanie o odpowiednią, zbilansowaną dietę oraz regularne picie wody.

Badania udowadniają, że nadmierne spożywanie produktów bogatych w nabiał zaostrza trądzik zaskórnikowy. Zamiast tego poleca się produkty o niskim indeksie glikemicznym. Pomóc w walce z trądzikiem powinna także rezygnacja z palenia papierosów.

Zadbaj o siebie

Czynniki psychiczne, nadmierny stres, a wraz z nim zwiększona produkcja kortyzolu – to wszystko ma związek ze zmianami trądzikowymi, co potwierdzają eksperci. 

Pielęgnacja cery zaskórnikowej krok po kroku

Trądzik zaskórnikowy można leczyć dermatologicznie, stosując maści i miejscowe antybiotyki. Jednak w przypadku łagodnych form trądziku już po wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji problem zacznie znikać.

Pielęgnacja poranna:

  1. Umyj twarz żelem lub pianką oczyszczającą. Wybierz produkt, w którego składzie nie znajdziesz alkoholu i drażniących parabenów. Zdecyduj się na żel dla cery tłustej, który będzie cechował się wzmożonym działaniem przeciwbakteryjnym.
  2. Przemyj twarz tonikiem – przywrócenie skórze odpowiedniego pH pozytywnie wpłynie na produkcję sebum.
  3. Nałóż nawilżający krem z filtrem UV – stosuj kosmetyki chroniące przed działaniem promieni słonecznych. Dzięki temu naskórek pozostanie nawilżony, woda zatrzymana w naskórku na dłużej. Pamiętaj, że nadmierną produkcją łoju cechuje się skóra, której brakuje nawilżenia!

Pielęgnacja wieczorna:

  1. Wykonaj dokładny demakijaż – w żadnym wypadku nie chodź spać w makijażu. Użyj płynu lub mleczka micelarnego. Dla skóry zmagającej się z zaskórnikami, zbawienne może się okazać oczyszczanie olejami naturalnymi. Tłuszcz najlepiej oczyszcza zapchane pory.
  2. Użyj żelu do mycia twarzy, aby zmyć resztki płynu lub oleju. W innym wypadku zostawisz na skórze resztki makijażu, oleju, brudu i kurzu – płyn micelarny nie ze wszystkim sobie poradzi.
  3. Przemyj twarz tonikiem.
  4. Nałóż nawilżające serum, na przykład bogate w kwas hialuronowy.
  5. Użyj nawilżającego kremu.

Wieczorna pielęgnacja może być wzbogacona o cięższe produkty – przez noc doskonale się wchłoną, a rano zbudzimy się z odżywioną i nawilżoną skórą.

Dodatkowo, raz na jakiś czas koniecznie wykonuj peeling enzymatyczny. Regularne złuszczanie skóry powstrzyma powstawanie nowych zaskórników. Do rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić robienie nawilżających lub oczyszczających maseczek – przynajmniej raz w tygodniu.

Zabiegi kosmetyczne na trądzik zaskórnikowy

Peeling kawitacyjny

Główną rolę w tym zabiegu odgrywają ultradźwięki – rozbijane ultradźwiękami gazowe mikropęcherzyki usuwają martwy naskórek. Peeling kawitacyjny jest bezbolesny, nieinwazyjny i nie podrażnia skóry w żaden sposób. Ze względu na jego delikatne działanie bez obaw może być stosowany na skórze trądzikowej.

Cena: 50-150 zł

Oczyszczanie manualne

Zwane inaczej oczyszczanie mechanicznym polega na ręcznym usunięciu masy rogowo-łojowej z porów. Twarz jest wcześniej odpowiednio przygotowana. Wyciskanie wągrów w domu nie jest polecane, jednak zabieg przeprowadzany przez profesjonalistę jest w pełni bezpieczny. Skóra po mechanicznym oczyszczeniu może być zaczerwieniona i obolała.

Cena: 150-250 zł

Czego unikać przy trądziku zaskórnikowym?

Wystrzegaj się kosmetyków, które cechują się wysoką komedogennością, czyli sprawiają, ze znacznie łatwiej o zapychanie. Wśród składników, które mogą zaostrzać problem, wskazuje się na:

  • parafinę
  • lanolinę
  • sztuczne barwniki i substancje zapachowe
  • olej z awokado
  • olej z bawełny
  • silikony

Dodatkowo, stosuj się kilku prostych zasad:

  1. Staraj się unikać wysoko przetworzonej żywności oraz nie spożywać za dużo nabiału – zamiast tego zadbaj o dostarczenie organizmowi cynku, witamin z grupy B i witaminy PP.
  2. Nie dotykaj często twarzy.
  3. W żadnym wypadku nie wyciskaj, ani nie rozdrapuj zaskórników.