Trądzik pospolity jest fachową nazwą na coś, z czym do czynienia miała (lub ma nadal) większość z nas - czyli pryszczami i zaskórnikami. Jego leczenie to często niekończąca się i kosztowna batalia, która z reguły przynosi efekty tylko na chwilę. Dlaczego tak jest? I jak naprawdę skutecznie wyleczyć trądzik?

Trądzik pospolity – objawy

Trądzik pospolity to bardzo popularne schorzenie skórne, które łatwo zdiagnozuje każdy dermatolog. Boryka się z nim znaczna większość nastolatków w okresie dojrzewania, ale coraz częściej także osoby dorosłe. Jak objawia się trądzik pospolity?

Najczęściej występujące objawy trądziku pospolitego to:

  • zaskórniki otwarte i zamknięte,
  • torbiele ropne,
  • podskórne grudki i krostki,
  • zmiany krwotoczne,
  • blizny.

W przypadku piorunującej postaci trądziku mogą wystąpić też:

  • dreszcze,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • kiepskie samopoczucie,
  • niepokojące wyniki badań laboratoryjnych, takie jak na przykład podniesione OB oraz wzrost leukocytozy.

Trądzik pospolity – przyczyny

Trądzik pospolity występuje u dorosłych i nastolatków, a przyczyny wystąpienia tego schorzenia mogą być bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze z nich to:

- nadmierna produkcja łoju – nagromadzające się sebum prowadzi do namnażania się bakterii, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

- bakterie – jakie bakterie wywołują trądzik? Propionibacterium acnes, które często namnażają się w ujściach gruczołów łojowych, gdzie mają wymarzone warunki do rozwoju. Infekując pory skóry, prowadzą do powstania stanu zapalnego w postaci pryszcza. Zwiększanie się liczby tych bakterii często powodowany jest przez inne schorzenie skóry, nazywane rogowaceniem mieszkowym, a także łojotok.

- zaburzenia hormonalne - mogą przytrafić się w stanach fizjologicznych dla organzmu, jak choćby podczas ciąży, ale także być efektem nieprawidłowej pracy niektórych organów. Trądzik jest na przykład częstym schorzeniem dotykającym osoby chorujące na PCOS (Zespół Policystycznych Jajników).

- nieodpowiednia dieta – choć nie wszyscy dermatolodzy są w tej kwestii zgodni, to wielu z nich dostrzega zależność między intensywnością ropnych wykwitów a dietą. Do zaostrzenia trądziku może prowadzić częste spożywanie takich produktów jak na przykład nabiał, mocna kawa i herbata, sól, pikantne przyprawy, cukier, słodycze, wysoko przetworzona żywność, pełna konserwantów, sztucznych aromatów i barwników. 

- nieprawidłowa pielęgnacja skóry – stosowanie kosmetyków komedogennych, czyli posiadających skłonność do zatykania porów, a także olejków, które mogą utrudniać wypływ łoju z ujścia gruczołów.

- uwarunkowania genetyczne - takie jak skłonność do nadprodukcji łoju czy rogowacenia mieszkowego.

Sposoby na trądzik - leczenie u dermatologa

Trądzik pospolity nie jest zwykłym defektem kosmetycznym - to choroba skóry, która w starszym wieku może sygnalizować, że coś złego dzieje się z organizmem. Z tego powodu pierwsze kroki powinnaś skierować do lekarza - wnikliwy wywiad i badania mogą pomóc ustalić wewnętrzną przyczynę zmian. Jest to tym bardziej wskazane w sytuacji, gdy oprócz trądziku zmagasz się z innymi niepokojącymi problemami, np. nieregularnie miesiączkujesz lub wypadają ci włosy. Wtedy wskazane jest wykonanie badań krwi i oznaczenie poziomu hormonów, które są tu częstym winowajcą.

Podstawowym sposobem leczenia trądziku wciąż jednak pozostają leki do stosowania zewnętrznego. Świetne rezultaty dają terapia skojarzona antybiotykami (mogą być doustne lub do stosowania miejscowego) z preparatami na bazie retinoidów i nadtlenku benzoilu (Epiduo, Duac). Terapia często trwa kilka miesięcy i wymaga cierpliwości, choć pierwsze rezultaty zwykle są widoczne już 2 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. W tym czasie mogą wystąpić skutki uboczne, np. przejściowy "wysyp" spowodowany złuszczaniem się i oczyszczaniem skóry, a także suchość i podrażnienia, które z łatwością zlikwidujesz stosując mocno nawilżające kremy. Błędem jest zbyt szybkie przerywanie kuracji - tylko sumienne, regularne smarowanie twarzy maścią, jest w stanie przynieść długofalową poprawę i zmniejszyć ryzyko nawrotu. To właśnie nietrzymanie się zaleceń lekarza i odstawianie preparatów na własną rękę jest częstą przyczyną niekończących się problemów z trądzikiem.

W bardzo nasilonym trądziku pospolitym i w sytuacji, gdy dotychczasowe leczenie zewnętrzne nie przynosi efektów, dermatolog może przepisać izotretynoinę doustnie (Izotek, Aknenormin). To bardzo silny lek, często wywołujący dotkliwe skutki uboczne, ale niezwykle skuteczny. Rzadko zdarzają się po nim nawroty choroby.

Sposoby na trądzik – leczenie domowe, czyli odpowiednia pielęgnacja

W walce z trądzikiem pospolitym ważną rolę odgrywa dokładne oczyszczanie skóry, co powinno stanowić pierwszy krok zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Przed snem zaleca się dwuetapowe oczyszczanie skóry – najpierw przy pomocy olejku o lekkiej formule, która przy kontakcie z wodą zmieni się w delikatną emulsję, a następnie stosując delikatny żel lub piankę. Ważne, aby unikać kosmetyków zawierających substancje wysuszające i podrażniające cerę, które często obecne są w produktach dedykowanych właśnie cerze trądzikowej. Paradoksalnie, nie pomagają one w walce z tym problemem, a wręcz go nasilają, ponieważ przesuszona skóra będzie produkować więcej łoju. Doskonale sprawdzi się np. pianka Body Face pozbawiona SLS, za to wzbogacona o pielęgnujące ekstrakty z owoców tropikalnych (jej zaletą, oprócz naturalnego składu, jest też świetna cena), a także kultowa pianka od Alkemie z leczniczym kompleksem z siedmiu ziół.

Często pomijanym krokiem w pielęgnacji, a szalenie ważnym, jest tonizacja. Wylej kilka kropli toniku na dłonie i wklep delikatnie w skórę twarzy. Tonik przywróci jej odpowiedni poziom pH, co pomoże jej w zachowaniu równowagi. Na co dzień warto stosować tonik lub mgiełkę o właściwościach nawilżających i łagodzących. W składzie dobrego kosmetyku szukaj substancji wiążących wodę w naskórku, przeciwzapalnych i zmniejszających uczucie ściągnięcia - znajdziesz je w tych produktach:

Następnie sięgnij po preparat, który ma za zadanie najsilniej zadziałać na trapiący skórę problem, czyli serum lub tonik ze składnikami aktywnymi. Podczas walki z trądzikiem warto stosować kosmetyki, które zawierają w składzie kwas salicylowy, witaminę C o stabilnej postaci lub retinol. Przyspieszają one wymianę komórkową, ograniczają wydzielanie sebum, mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i rozjaśniające. Pamiętaj jednak, aby zacząć od stosowania produktów o niższym stężeniu tych substancji aktywnych, stopniowo zwiększając tolerancję skóry i przechodząc powoli do stężeń wyższych. Dzięki temu twoja skóra uniknie szoku i nie będziesz musiała borykać się z podrażnieniami. Zaleczyć niedoskonałości pomoże ci na przykład antytrądzikowy eliksir od demokosmetycznej marki Purles - oprócz kwasu salicylowego, zawiera ekstrakty roślinne i owocowe, które rozjaśniają przebarwienia po pryszczach i przyspieszają regenerację naskórka.

Niezrównany w walce z trądzikiem jest też legendarny Lotion P50 od francuskiej marki Biologique Recherche. Nazywany "Jezusem w butelce" ze względu na swoją skuteczność, świetnie rozprawia się z zaskórnikami i aktywnymi niedoskonałościami dzięki kompleksowi złuszczających kwasów AHA, BHA i PHA oraz składników antybakteryjnych.

Sprawdź też: Najlepsze kosmetyki na trądzik - ranking top 10

Na koniec nałóż krem nawilżający, najlepiej o nietłustej konsystencji, który nawilży cerę, a także zadziała okluzyjnie, wspomagając działanie zastosowanych wcześniej substancji aktywnych. Dobrze, jeśli będzie zawierał w składzie substancje regenerujące i gojące - wówczas jeszcze szybciej uporasz się ze stanami zapalnymi, a twarz zyska zdrowszy koloryt i gładką teksturę. Oto dobre kremy do cery trądzikowej, które nie zatykają porów i zmniejszają podrażnienia:

Krem do cery tłustej - jaki wybrać, aby nie obciążył skóry? >>>

Punktowo, na zmiany trądzikowe, warto nałożyć olejek z drzewa herbacianego lub pastę cynkową, które z łatwością znajdziesz w każdej aptece. Zapobiegną one rozwojowi już istniejących zmian zapalnych, działając na nie nieco wysuszająco.

Sposoby na trądzik – zabiegi

Świetne efekty w leczeniu trądziku pospolitego przynoszą peelingi chemiczne z użyciem kwasów u dermatologa lub kosmetologa. Dobrze działa zwłaszcza kwas migdałowy i salicylowy. W gabinecie specjalista używa wysokich stężeń kwasów, które penetrują głębiej niż zwykłe kosmetyki, co pomaga w gruntownej przebudowie skóry oraz poprawia jej koloryt. Aby uzyskać zadowalające efekty, trzeba jednak wykonać co najmniej 4 serie kwasów.

Zobacz też: Kwasy na twarz - rodzaje i efekty zabiegów. Jak stosować kwasy w domu?

W walce z trądzikiem coraz popularniejszy jest peeling węglowy, nazywany też Black Doll lub Hollywood Peel - z tego względu, że gwiazdy chętnie stosują go jako zabieg bankietowy przed wielkim wyjściem. Wykonuje się go za pomocą lasera, po wcześniejszym nałożeniu na twarz specjalnej maseczki węglowej. Peeling głęboko oczyszcza pory, zwęża je, spłyca drobne blizny oraz hamuje rozwój stanów zapalnych.

Jest też wiele zabiegów na trądzik pospolity, które wykonuje się pomocniczo, w trakcie leczenia lub po nim, żeby zminimalizować widoczność blizn oraz przebarwień. Nie powinno się ich jednak robić przy mocno aktywnym, nasilonym trądziku z ropnymi wykwitami. Do tego rodzaju kuracji należy:

  • peeling kawitacyjny,
  • mikrodermabrazja,
  • mezoterapia igłowa,
  • osocze bogatopłytkowe.

Czytaj też: Mezoterapia dla początkujących - jakie daje efekty?

Sposoby na trądzik – dieta i styl życia

Do leczenia trądziku pospolitego należy podejść kompleksowo, dbając o odpowiednią dietę, zdrowy styl życia oraz stosując dedykowaną pielęgnację. Tylko takie podejście może okazać się skuteczne – nic ci po pełnej półce kosmetyków, jeśli nie zadbasz o organizm od środka. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o piciu dużej ilości wody. Pijąc od 2 do 3 litrów czystej wody dziennie bardzo skutecznie wspomożesz organizm w pozbywaniu się szkodliwych toksyn, a dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo ciągłego nasilania się trądziku. Dodatkowo, warto wyeliminować ze swojej diety wysoko przetworzoną żywność, produkty pełne konserwantów i sztucznych substancji oraz pikantne przyprawy. Bardzo ważnym krokiem będzie także odstawienie produktów mlecznych oraz ograniczenie cukru. Stosując się do tych zasad, już po dwóch tygodniach możesz dostrzec znaczną różnicę.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby pozbyć się trądziku? Trądzik pospolity często wywołany jest przez nadmiar stresu. To trudne, ale koniecznie trzeba nauczyć się nad nim panować. Za to podziękuje ci nie tylko pozbawione zmian trądzikowych odbicie w lustrze, ale również twój system nerwowy w przyszłości. Zadbaj także o odpowiednią ilość dobrej jakości snu. To wszystko sprawi, że funkcjonowanie twojego organizmu powróci na właściwe tory.

Sprawdź też: "Bacne", czyli trądzik na plecach - jak go wyleczyć? Zapytałyśmy kosmetologa