Klasyczne torebki, w które warto zainwestować: Fendi Baguette

Prosta i ekscentryczna jednocześnie, a do tego maksymalnie kultowa (wszystko dzięki Carrie Bradshaw i "Seksowi w wielkim mieście"). Torebka bagietka od Fendi nie tylko jest ponadczasowa w swoim kształcie i rozwiązaniach printowych, ale też każdorazowo wykonana z najlepszej jakości materiałów taką precyzją, że... długo wygląda jak nowa. Została zaprojektowana w 1997 roku i do dziś regularnie trafia na listy najważniejszych zakupowych must-have'ów sezonu. Nic dziwnego: to pierwsza na świecie it bag, a do tego projekt, który chyba nigdy się nie zestarzeje. 

Klasyczne torebki, w które warto zainwestować: Chanel 2.55

Jeszcze dwa lata i torebka Chanel 2.55 będzie obchodziła siedemdziesiątkę. Została zaprojektowana przez Coco w 1955 roku, a wciąż nie traci na aktualności. Nic dziwnego: jest maksymalnie prosta, ale ma charakterystyczne pikowanie i cieniutki pasek z łańcuszkiem. Nosiły ją najbardziej stylowe kobiety na świecie od Grace Kelly i Elizabeth Taylor, przez księżną Dianę i Audrey Hepburn, po Madonnę i Sarah Jessica Parker. Ta it bag była obiektem pożądania naszych babć, potem matek, w końcu nas, a i z pewnością jest lub będzie naszych córek (w związku z czym jej wartość tylko rośnie i wcale nie chodzi tu tylko o tę sentymentalną).

Dior przywrócił do sprzedaży ulubioną torebkę księżnej Diany. Ten model z lat 90. Lady Di nosiła na czerwonym dywanie>>

Klasyczne torebki, w które warto zainwestować: Hermès Birkin

Cena torebki Birkin od Hermès w drugim obiegu potrafi sięgać nawet 100 000 złotych (model z 2002 roku na Farfetch) i nic nie zapowiada tego, żeby sytuacja miała się zmienić. Słynny dodatek powstał na cześć Jane Birkin, a historia ta jest wręcz anegdotyczna. Otóż kiedy aktorka podróżowała samolotem z Paryża do Londynu i próbowała włożyć bagaż do schowka, jej kultowy koszyk spadł na podłogę i wysypał całą swoją zawartość. Narzekanie gwiazdy usłyszał Jean-Louis Dumas, prezes grupy Hermès, który siedział nieopodal i jeszcze podczas podróży powietrznej przedstawił Birkin (rozrysowany na papierze) projekt praktycznej i pięknej torebki właśnie z myślą o niej. Reszta była oczywista - powstał prototyp, który zachwycił Jane i tak oto najsłynniejsza francuska Brytyjka otrzymała własną it-bag. 

Klasyczne torebki, w które warto zainwestować: Dior Lady Dior

Jesienią zeszłego roku weszła do sprzedaży odświeżona wersja modelu Lady Dior (niebieski kolor, satynowy połysk, kryształkowe zdobienia), który od momentu premierowego wypuszczenia na rynek nie traci zainteresowania. Co więcej, w swojej garderobie miała ja także księżna Diana. Kiedy Lady Di w połowie lat 90. miała złożyć wizytę francuskiej pierwszej damie w pałacu prezydenckim, Bernadette Chirac poprosiła Françoise Dumas, francuską organizatorkę wydarzeń, o wybranie prezentu z butiku Dior dla księżnej Walii. Jej uwagę zwróciła materiałowa niewielka torebka, a o jej zamówieniu poinformowała Bernarda Arnaulta, prezesa i dyrektora generalnego LVMH, koncernu, do którego należy francuski dom mody. Reakcją biznesmena był natychmiastowy nakazał zwrotu tego modelu, ponieważ... pracowano nad jego szlachetniejszą wersją - ze skóry. Prace przyspieszono, by Diana Spencer otrzymała lepszy egzemplarz - i tak go pokochała, że nie rozstawała się z nim na krok. PS Według branżowych plotek i legend ta it-bag pierwotnie była znana jako Chouchou, ale dzięki wielkiej sympatii księżnej, szybko została przechrzczona na Lady Dior.

Klasyczne torebki, w które warto zainwestować: Saint Laurent Le 5 à 7

Torebka Le 5 à 7 od Saint Laurent to ulubieniec minimalistek. Ma bardzo klasyczny styl, jest subtelna i świetnie wykonana, jej ponadczasowość pozwala na dopasowanie do praktycznie każdego stylu. Nie jesteśmy więc zaskoczone, że na większości internetowych serwisów high fashion wyprzedaje się w sekundę. Co szczególnie interesujące, to stosunkowo nowa torebka (Anthony Vaccarello zaprezentował ją w kolekcji wiosna-lato 2021), która szybko została jedną z najważniejszych współczesnych it-bags. Jest inspirowana nowofalowymi filmami Agnès Vardy, szczególnie "Cléo from 5 to 7", a także osadzona w stylu przełomu lat 70. i 80. 

Nowa torebka Gucci inspirowana jest stylem vintage. W latach 60. z podobnym modelem nie rozstawała się Jackie Kennedy>>

Klasyczne torebki, w które warto zainwestować: Gucci Jackie

Jedna z najsłynniejszych torebek Gucci, czyli Jackie Bag, to model typu hobo z charakterystycznym złotym zapięciem. Ujrzał światło dziennie w 1961 roku, a przez całe lata 60. i 70. był nieodłącznym elementem podróżnym najmodniejszych dziewczyn tamtych dekad (jedną z fanek torebki była Jackie Kennedy i właśnie od jej imienia projekt zaczęto nazywać "The Jackie"). Gucci Jackie dorobiła się kilku wersji i unowocześnień, a w 2020 r. wróciła w wersji opracowanej przez Alessandro Michele, który ochrzcił ją jako Jackie 1961. Bez względu na to, czy vintage, a może nowa - jest nieśmiertelnym hitem.

Najdroższe torebki świata. Ile kosztują? 5 modeli o zawrotnych cenach, o których marzą redaktorki mody, stylistki i blogerki>>