Filmy z Tomem Hanksem – co warto wiedzieć?

Tom Hanks nie opuszcza dużego ekranu od lat 80. ubiegłego wieku. Widzowie go pokochali, a krytycy docenili. Nic dziwnego więc, że nieprzerwanie aktor dostaje główne role w najważniejszych kinowych produkcjach. Zagrał w kultowych filmach, zdobył cenne wyróżnienia, ale jednocześnie nie osiadł na laurach i grając cały czas daje z siebie wszystko.

W listopadzie 2021 roku premierę ma nowy film z Tomem Hanksem – Finch. Aktor wciela się w rolę inżyniera, któremu w świecie zgładzonym po katastrofie ekologicznej towarzyszy jedynie pies. Przed obejrzeniem najnowszego filmu warto przypomnieć sobie kultowe produkcje z Tomem Hanksem w roli głównej.

1. Zielona mila, reż. Frank Darabont, 1999

Zielona mila, czyli klasyk kinematografii. Tom Hanks wciela się w rolę Paula Edgecombe – strażnika, który odprowadza więźniów do sali śmierci. Skazani, w ostatnich chwilach życia, przechodzą długim, zielonym korytarzem. Tuż przed wykonaniem wyroku opowiadają historię swojego życia, dzielą się przemyśleniami i refleksjami.

Film skupia się na postaci Johna Coffeya, który został oskarżony o morderstwo dwóch kilkuletnich dziewczynek. Skazany na śmierć, czarnoskóry mężczyzna ma wyjątkowo łagodną naturę, co sprawia, że strażnicy poddają w wątpliwość słuszność wyroku. Czy udaje im się go zmienić?

Zielona mila powstała na podstawie powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. Adaptacja filmowa bez wątpienia okazała się sukcesem – film zdobył szereg nagród i światowe uznanie.

Gdzie obejrzeć? Chili, Rakuten, Player


2. Forrest Gump, reż. Robert Zemeskis, 1994

„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo, co ci się trafi” – to znane powiedzenie pochodzi właśnie z filmu Forrest Gump. Tom Hanks, który wcielił się w główną postać, przedstawił pełne wzruszeń życie Winstona Grooma. Mężczyzna cechował się bardzo niskim ilorazem inteligencji, zmagał się z niedowładem kończyn, ale ostatecznie jednak jego życie uległo diametralnej poprawie. Jak do tego doszło?

Forrest Gump to jedna z najlepszych kreacji Toma Hanksa. Film otrzymał sześć Oscarów, a jeden z nich powędrował do odtwórcy głównej roli.

Gdzie obejrzeć? Netflix

3. Szeregowiec Ryan, reż. Steven Spielberg, 1998

W czasie druzgocących walk zginęło trzech braci Ryan. Dowódcy nakazują odnalezienie i sprowadzenie do rodzinnego domu ostatniego z nich – Jamesa Ryana. Ta misja zostaje powierzona Millerowi (w tej roli Tom Hanks) oraz podległym mu żołnierzom. Film pełen wojennych walk, brudu, krwi i wszechobecnej śmierci wywołuje poruszenie. Nie brak w nim brutalności, chociaż jednocześnie ukazane zostały ludzkie rozterki, wątpliwości i siła przyjaźni.

Jeśli szukasz innych produkcji, w których na głównym planie znajdują się wydarzenia wojenne, obejrzyj Top Gun, Urodzony 4 lipca lub inne, podobne filmy z Tomem Crusem.

Gdzie obejrzeć? Netflix

4. Złap mnie, jeśli potrafisz, Steven Spielberg, 2002

Film opowiada o agencie FBI (Tom Hanks), który próbuje schwytać wyjątkowego przestępcę – fałszerza, któremu przez lata udało się ukraść sporą sumę pieniędzy. Leonardo di Caprio wciela się w rolę oszusta, który z wyjątkową błyskotliwością i sprytem udaje pilota, lekarza, prawnika – wychodzi z każdej z sytuacji obronną ręką i z dodatkowymi milionami.

Aktorski duet Leonarda di Capria i Toma Hanksa świetnie sprawdza się w kryminalno-komediowej historii. Smaczku dodaje fakt, że historia oszusta opiera się na prawdziwych wydarzeniach.

Gdzie obejrzeć? Netflix

5. Filadelfia, Jonathan Demme, 1993

Tom Hanks za rolę w filmie Filadelfia otrzymał Oscara – nie ma więc wątpliwości, że zagrał świetnie. Wcielił się w adwokata Andrew Becketta, który zmaga się z nieuleczalną chorobą AIDS. Gdy jego pracodawcy dowiadują się o tym, postanawiają go zwolnić, pomimo wielu wcześniejszych sukcesów. Andrew ich pozywa, podejmując walkę o godność i sprawiedliwość. Sprawy przeciwko czołowej kancelarii podejmuje się czarnoskóry prawnik Joe Miller (w tej roli Denzel Washington).

Gdzie obejrzeć? Chili, Rakuten

6. Kapitan Philips, reż. Paul Greengrass, 2013

Tytułowy kapitan Philips (Tom Hanks) zostaje uprowadzony przez somalijskich piratów. Dowodził amerykańskim transportowcem i w zamian za ochronę załogi zdecydował się poddać zagrożeniu. Film skupia się na ukazaniu pełnej emocji relacji pomiędzy kapitanem a dowódcą piratów.

Kapitan Philips nawiązuje do wydarzeń, które faktycznie miały miejsce. Jeśli cenisz fabuły, które inspirują się rzeczywistością, sprawdź filmy z Lady Gagą – Dom Gucci może ci się spodobać.

Gdzie obejrzeć? Chili, Rakuten

7. Cast Away – poza światem, reż. Robert Zemeckis, 2000

Tom Hanks wciela się w rolę inżyniera, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę. Mężczyzna nagle zostaje odcięty od zdobyczy technologii, do których przywykł. Czekają go liczne wyzwania – musi poradzić sobie z nieposkromioną naturą, żywiołem, przede wszystkim, z samotnością. Czy uda mu się przeżyć i wrócić do cywilizacji?

Gdzie obejrzeć? Netflix, HBO GO

Fanom reżysera Roberta Zemeckisa polecamy także Sprzymierzeni oraz inne filmy z Bradem Pittem.

8. Apollo 13, reż. Ron Howard, 1995

To kolejny film z Tomem Hanksem, który nawiązuje do prawdziwej historii. Tym razem chodzi o wyprawę kosmiczną statku z załogą Apollo 13 – wydawało się, ze to tylko rutynowy lot, tymczasem niespodziewany wybuch sprawił, że powrót na Ziemię przestał być pewnikiem. To właśnie w tym filmie pada klasyczne już zdanie „Houston, mamy problem”. Kosmiczny thiller przypomina o ludzkich ograniczeniach, możliwościach i zdumiewającej odwadze.

Gdzie obejrzeć? Rakuten, Chili

9. Bezsenność w Seattle, reż. Nora Ephron, 1993

Tom Hanks i Meg Ryan w romantycznym duecie. Losy bohaterów splotły się po tym, jak syn Sama Baldwina (Tom Hanks) zadzwonił do audycji radiowej z życzeniem, aby ojciec nie był już dłużej samotny. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać – wzruszona słowami chłopca Annie (Meg Ryan) postanawia odnaleźć Sama. Historia dzieje się w czasie bożonarodzeniowych świąt, dlatego film sprawdzi się jako opcja na jeden ze przedświątecznych wieczorów.

Meg Ryan i Tom Hanks zagrali razem również w jednej z  najpopularniejszych komedii romantycznych wszechczasów, czyli Masz wiadomość.

Gdzie obejrzeć? Player

 

10. Larry Crown: uśmiech losu, reż. Tom Hanks, 2011

Tym razem Tom Hanks dał się poznać jako reżyser i scenarzysta. Larry Crown: uśmiech losu opowiada historię mężczyzny, który bezpodstawnie został zwolniony z pracy i postanowił wrócić do college'u. Znajomość z wyjątkową nauczycielką odmienia jego życie.

W głównych rolach Julia Roberts i Tom Hanks – duet świetnie się sprawdził w pełnym optymizmu i nadziei filmie o tym, jak odzyskać radość z życia i zdobyć miłość. Urocza historia Larry’ego dodaje otuchy, a lekki humor sprawia, że film staje się idealnym wyborem na jesienny, ponury wieczór.

Gdzie obejrzeć? Cineman