Na czym polega tonowanie włosów?

Tonowanie polega na delikatnej korekcie koloru włosów. Aby wzmocnić kolor czy nadać mu określony odcień, korzysta się z kosmetyków cieniujących – tonerów, ale nie tylko.

Zalety tonowania:

  • kolor włosów nabiera głębi,
  • zabieg odżywia i wzmacnia włosy – do tonowania często wykorzystuje się kosmetyki pełne witamin i składników odżywczych,
  • możliwe jest zniwelowania niepożądanych odcieni – na przykład żółtych tonów z blond włosów,
  • toner nie wnika w strukturę włosów – zabieg nie jest więc inwazyjny i nie uszkadza włosa.

Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że toner nie jest tak trwały, jak farba do włosów. Po czasie się wypłukuje. To może jednak stanowić zaletę – nie trzeba martwić się odrostem, można za to poeksperymentować z kolorami włosów bez obaw o ich kondycję.

Masz włosy średnioporowate i obawiasz się, że tonowanie dodatkowo wpłynie na rozchylenie łuski włosa? Pamiętaj, że w odróżnieniu od farby czy utleniacza, toner nie niszczy włosów.

Kiedy warto zrobić tonowanie włosów?

Tonowanie z pewnością pomoże włosom, których kolor:

  • wypłowiał, wyblakł,
  • jest pozbawiony nasycenia i głębi,
  • wpada w nieestetyczne odcienie,
  • potrzebuje odżywienia.

Po pewnym czasie od farbowania włosów pigmenty się utleniają. Co więcej, z każdym kolejnym myciem włosów kolor może lekko blaknąć. To zupełnie naturalne, że efekt niczym tuż po wyjściu od fryzjera nie utrzyma się przez bardzo długi czas.

I właśnie dlatego tonowanie włosów w domu, zamiast kolejnej wizyty w salonie fryzjerskim, staje się coraz popularniejsze.

Tonowanie – włosy blond

Tonowanie jest na tyle delikatne, że najlepsze efekty są możliwe do zaobserwowania na włosach jasnych. A to właśnie blond w krótkim czasie po farbowaniu może stracić swój odpowiedni odcień i zacząć wpadać w ciepłe, żółte tony. Żeby nie niszczyć włosów zbyt częstym rozjaśnianiem i farbowaniem, można sięgnąć po toner na żółte włosy.

Toner do włosów blond najczęściej posiada niebieskie i fioletowe pigmenty, które niwelują żółty odcień.

Co więcej, za pomocą tonera z łatwością nadasz jasnym włosom kolorowe tony. Jeśli marzy ci się szalona fryzura, a nie chcesz farbować włosów na stałe, zdecyduj się na tonowanie.

Tonowanie – włosy brązowe

Jednak nie tylko blondynki mogą spróbować tonowania. Posiadaczki brązowych włosów za pomocą odpowiednich tonerów mogą nadać włosom zimny lub ciepły odcień czy też sprawić, że włosy zyskają kolorową poświatę. Wszystko zależy od tego, jakiego tonera użyjemy.

Toner do włosów brązów przede wszystkim wzmacnia kolor włosów – efekty są mniej zauważalne niż w przypadku włosów blond.

Tonowanie – włosy siwe

Niektóre siwe włosy nie potrzebują tonowania, inne jednak wpadają w mniej estetyczne, żółte tony. Aby delikatnie wyeliminować efekt zżółknięcia, użyj szarego tonera do włosów – nadasz włosom odpowiedni chłodny odcień. W tym przypadku fioletowe pigmenty mogą okazać się zbyt intensywne.

Jeśli wolisz cieplejsze odcienie, możesz spróbować użyć beżowego tonera do włosów – wówczas delikatnie wpłyniesz na odcień siwizny i sprawisz, że będzie wyglądać jak jasny, ciepły blond.

Tonowanie – włosy czarne

Czy tonowanie bardzo ciemnych czy nawet czarnych włosów ma sens? Nawet najlepszym tonerem do ciemnych włosów nie osiągniesz zdumiewającego efektu. Być może uda ci się przywrócić włosom blask lub lekko ochłodzić kolor, jednak efekty będą dużo mniej wyraziste niż w przypadku tonowania włosów rozjaśnionych.

Pamiętaj jednak, że tonowanie może także odżywić włosy – a więc nawet jeśli kolorystyczne rezultaty nie będą robiły piorunującego wrażenia, pielęgnacyjny efekt może być warty ryzyka.

Jakie są rodzaje tonerów do włosów?

Tonery profesjonalne

Co to jest toner? To kosmetyk koloryzujący, inaczej nazywany „półtrwałą farbą” – utrzymują się do 6-8 tygodni. Po tym czasie kolor się wypłukuje, jednak możliwe, że nadany im odcień wciąż będą zauważalny.

Tonery występują w różnych formach:

  • żel do włosów utrwalający kolor,
  • krem tonujący do włosów,
  • koloryzujący proszek do rozrobienia.

Formuła każdego z nich odrobinę się różni, efekty jednak są zbliżone. Toner osiada tylko na wierzchniej warstwie włosa, oblepia go. Nie wnika w strukturę włosów – tak jak standardowe farby – a więc nie pogorsza ich kondycji,

W odróżnieniu od wielu innych produktów tonujących – szamponów, masek czy płukanek – tonery posiadają szeroką gamę kolorystyczną. Oprócz standardowych, fioletowych tonerów dla blondynek znaleźć można szalone róże i błękity.

Nie tylko jednak ciekawy kolor sprawia, że włosy nabierają charakteru. Sprawdź, jak zrobić fryzury z lat 60. i zachwyć oryginalnymi stylizacjami.

Szampony tonujące

Jedne z najpopularniejszych kosmetyków do tonowania włosów rozjaśnianych to szampony z fioletowymi pigmentami. Ich głównym zadaniem jest ochłodzenie koloru – dzięki temu żółte włosy po rozjaśnianiu odejdą do przeszłości.

Na popularność szamponów tonujących z pewnością ma wpływ to, jak proste i niewymagające są w użyciu. Wystarczy nałożyć je na skórę głowy, wykonać delikatny masaż i pozostawić pianę na parę minut, rozprowadzając ją po włosach. Po spłukaniu i wysuszeniu włosów będzie można zaobserwować pierwsze efekty.

Maska tonująca do włosów

W składzie maski – oprócz wielu odżywczych, pielęgnujących substancji – można znaleźć pigmenty, które wpływają na kolor włosów. Blondynki sięgają po maski ochładzające odcień, dzięki czemu platynowy odcień pozostaje w świetnej kondycji na długo po farbowaniu. Warto zdecydować się na jeden produkt tonujący – jednoczesne używanie i szamponu, i maski z fioletowymi pigmentami może sprawić, że blond nabierze niebieskiej poświaty.

Podobnie jak szampon, jest wyjątkowo prosta w użyciu – nakłada się ją na włosy niemal tak samo, jak zwykłą maskę.

Zalety masek:

  • łatwe w użyciu
  • odżywiają włosy
  • odświeżają kolor

Farba tonująca do włosów

Czyli tak zwane farbowanie ton w ton. Polega na nałożeniu na włosy farby o identycznym odcieniu – głównym celem jest nie tyle zafarbowanie włosów, co wzmocnienie i przypomnienie koloru. To najbardziej czasochłonna metoda tonowania włosów, dlatego w tym przypadku warto wybrać się do profesjonalisty. Jednocześnie jednak, tonowanie farbą daje najtrwalsze rezultaty.

Płukanki

Nie tylko drogeryjne, ale i domowe płukanki potrafią pięknie podkreślić kolor włosów czy nadać mu głębi. Przykładowe płukanki, które możesz przygotować w domu, to:

  • płukanki z gencjany
  • płukanki z pokrzywy
  • płukanki z rumianku
  • płukanki z aronii
  • płukanki z kawy

Efekt płukanek nie jest trwały, jednak bardzo często oprócz koloryzacji płukanki zapewniają odżywienie włosów. Jeśli zależy ci na bardzo delikatnym efekcie, zacznij przygodę z tonowaniem od domowych płukanek.

Tonowanie włosów w domu krok po kroku

Jak tonować włosy w domu? Tonowanie przebiega na różne sposoby – wiele zależy od tego, jaki produkt do tonowania wybierzesz. Skorzystanie z maski czy szamponu koloryzującego nie będzie sprawiać żadnych kłopotów, wątpliwości mogą pojawić się jednak przy wyborze profesjonalnych tonerów.

Jak używać tonera do włosów?

  1. Zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu. Tonery mogą się między sobą różnić, dlatego najważniejsze jest trzymanie się zaleceń producenta.
  2. Przygotuj rękawiczki jednorazowe.
  3. Rozczesz włosy i umyj je. Odsącz nadmiar wody.
  4. Jeśli do tonera został dołączony utleniacz, wymieszaj je ze sobą w proporcji zaproponowanej przez producenta.
  5. Nałóż toner na wilgotne włosy.
  6. Po upływie polecanego czasu spłucz toner z włosów, nałóż odżywkę.

Jak nakładać toner na włosy?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nałożyć toner tylko na końcówki włosów,  tworząc efekt ombre. Podczas tonowania włosów po balejażu możesz spróbować nałożyć toner tylko na te pasma włosów, których kolor chcesz poddać korekcie. Podobnie wygląda tonowanie włosów sombrekosmetyk nakładany jest tylko na część kosmyków.

Oczywiście, jeśli twoje włosy mają jednolity kolor, bez obaw nałóż toner na całość włosów. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Ile trzymać toner na włosach?

Im dłużej potrzymasz toner na włosach, tym bardziej nasycony kolor osiągniesz. Nie poleca się jednak przetrzymywać tonerów dłużej niż 40 minut. Jeśli chcesz tylko delikatnie wpłynąć na odcień włosów, zmyj toner po 15-20 minutach.

Pamiętaj, że produkty tonujące różnią się pomiędzy sobą – do niektórych z nich trzeba użyć aktywatora o wyższym stężeniu, co wiąże się też z bardziej intensywnym efektem. Jeśli zbyt długo potrzymasz na włosach mocniejszy toner, rezultat może okazać się zbyt intensywny.

Co wtedy? Aby szybko zmyć toner z włosów, umyj je mocnym szamponem przeciwłupieżowym. W razie potrzeby – nawet kilkakrotnie. Staraj się jednak nie trzeć włosów, w przeciwnym razie uszkodzisz je mechanicznie. Po zmyciu tonera nie zapomnij o regenerującej masce.