Jak działa tonik z kwasem glikolowym?

Jak wskazuje sama nazwa, jego najważniejszym składnikiem jest kwas glikolowy należący do grupy alfa-hydroksylowej, w skrócie AHA. To właśnie on odpowiada za dobroczynne właściwości kosmetyku. Na tle innych kwasów wyróżnia go niska masa cząsteczkowa, co umożliwia łatwiejszą penetrację do głębszych warstw skóry. Dzięki temu składnik ten oddziałuje na położone w warstwie właściwej fibroblasty i stymuluje je do produkcji kolagenu – białka zapewniającego jędrną, napiętą i gładką cerę. Produkt z tym składnikiem można uznać więc za dobry kosmetyk anti-aging spowalniający procesy starzenia, a także likwidujący już istniejące linie. Warto używać go jako odmładzającego boostera, który wzmocni efekty kuracji przeciwstarzeniowej.

Kwas glikolowy działa też naturalnie na powierzchni skóry, złuszczając jej warstwę rogową. Wiąże się z tym szereg pozytywnych skutków: faktura cery zdecydowanie się poprawia, jest wizualnie gładsza i bardziej zwarta. Dzięki regularnemu usuwaniu martwego naskórka, dochodzi do zmniejszenia zaskórników i plam pigmentacyjnych, które z czasem robią się coraz bledsze. Normalizuje się też produkcja sebum i skóra jest mniej podatna na powstawanie zmian trądzikowych. Regularna aplikacja toniku z kwasem glikolowym może też do pewnego stopnia zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych (jednak w przypadku głębokich zmian zaleca się dodatkowe zabiegi przebudowujące skórę, np. Dermapen).

Jak stosować tonik z kwasem glikolowym?

Tak jak przypadku wszystkich kosmetyków z kwasami, należy stopniowo przyzwyczajać skórę do działania toniku glikolowego. W pierwszych dwóch tygodniach stosowania nie powinno się go nakładać częściej niż raz na dwa lub trzy dni – i to tylko wieczorem, ponieważ zaaplikowany na dzień kwas AHA może wchodzić w reakcję ze słońcem i wywołać przebarwienia. Kosmetyk po prostu wylewamy na wacik i przecieramy nim oczyszczoną twarz, szyję oraz dekolt. Gdy się wchłonie, można położyć na skórę krem nawilżający. Po toniku z kwasem glikolowym nie powinno się stosować kosmetyków z innymi składnikami aktywnymi, np. witaminą C czy retinolem. Efektem może być podrażnienie, a nawet poparzenie naskórka. W dni aplikacji kwasu glikolowego najlepiej stosować produkty łagodzące i mocno nawilżające, które zrekompensują drażniące działanie eksfoliatora.

Po 2-3 tygodniach można zwiększyć częstotliwość aplikacji toniku z kwasem glikolowym i włączyć go na stałe do codziennej pielęgnacji – choć niektóre rodzaje skóry, zwłaszcza te wrażliwe i reaktywne, mogą tolerować go tylko w dotychczasowym schemacie, tzn. jedna aplikacja na kilka dni. Wszystko zależy od typu cery i jej podatności na podrażnienia, dlatego trzeba dokładnie kontrolować efekty kuracji.

Ze względu na działanie złuszczające, podczas kuracji tym składnikiem obowiązkowo codziennie nakładaj na twarz krem z filtrem SPF 50. Jeśli planujesz słoneczne wakacje albo często przebywasz na słońcu w cieplejsze dni, stosowanie toniku odłóż na chłodniejsze pory roku.

Jaki tonik z kwasem glikolowym wybrać? Sprawdzamy

W kosmetykach do użytku domowego stężenie kwasu glikolowego w toniku waha się od 5 do 15%. Najczęściej można spotkać się z pierwszą wartością i jest to dawka optymalna, zwłaszcza na początek. Już 5-procentowy tonik zadziała bardzo skutecznie na problemy skórne, od trądziku i zaskórników po zmarszczki. Liczy się jedynie regularność stosowania, bo wszystkie kuracje kwasami mają to do siebie, że dają efekty z czasem. Dlatego też minimalny okres trwania kuracji wynosi 3 miesiące.

Oto lista toników glikolowych, które mają najwięcej pozytywnych opinii w sieci – i bardzo możliwe, że sprawdzą się również podczas twojej kuracji.

Tonik z kwasem glikolowym Miya Cosmetics

Wyróżnia go naturalny skład, który bazuje na pielęgnującym hydrolacie z kwiatów róży damasceńskiej. Produkt zawiera 5% kwasu AHA oraz substancje nawilżające, które zapobiegają podrażnieniom oraz przesuszeniu skóry w trakcie kuracji. Są to inulina – naturalny prebiotyk z korzenia cykorii, ekstrakt z nasion bawełny i sok aloesowy. Delikatnie złuszczający kosmetyk ma wiele pozytywnych opinii w internecie.

Już po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania słyszałam komentarze, że mam piękną cerę, że jest taka gładka i rozświetlona. I faktycznie widzę dużą poprawę, nawet rano tuż po wstaniu wyglądam na bardziej wypoczętą niż jestem. Gdy przyglądam się sobie z bliska szukając zaskórników, to jest ich mniej, a na pewno wolniej powstają” – można przeczytać w jednej z recenzji.

Tonik z kwasem glikolowym Eveline Beauty & Glow

Tonik złuszczający, który ma za zadanie przede wszystkim wydobyć naturalny blask cery oraz ją wygładzić. Zmniejsza rozszerzone pory, eliminuje wągry, niedoskonałości i wyrównuje koloryt cery. Formułę toniku wzbogaca składnik Illumiglow®, który natychmiast rozświetla twarz oraz zmniejsza widoczność drobnych linii. Dzięki fermentom z marchwi, jarmużu i cytryny kosmetyk spowalnia starzenie się skóry.

Ładnie pachnie, jest wydajny i przyjemny w użytkowaniu. Zauważyłam, że odkąd regularnie po niego sięgam, skóra stała się bardziej rozjaśniona, przebarwienia nieco wyblakły, a pory jakby się zwęziły, co ma też spore znaczenie dla wydzielania sebum w ciągu dnia. Polubiłam go i jeszcze raz po niego sięgnę” – napisała jedna z użytkowniczek.

Tonik z kwasem glikolowym Pixi

Jeden z najlepiej sprzedających się toników na świecie, którego skuteczność przeszła już do legendy. Nadaje skórze piękny glow i poprawia jej koloryt nie tylko za sprawą kwasu glikolowego (5%), ale także energetyzującego ekstraktu z żeń-szenia. Efekt podkręca dodatek fruktozy i sacharozy, które nawilżają naskórek. Poprawa wyglądu skóry gwarantowana.

To już drugie opakowanie w mojej kosmetyczce, uwielbiam efekt rozświetlania i odświeżenia skóry po jego użyciu. Węższe i mniejsze pory były widoczne już po kilku tygodniach regularnego używania produktu” – brzmi opinia jednej z klientek Sephory.

Tonik z kwasem glikolowym The Ordinary

Tonik od kultowej marki The Ordinary, w którym zastosowano nieco wyższe, bo 7-procentowe stężenie kwasu glikolowego. Jego skład wzbogacono kwasami aminowymi, aloesem, żeń-szeniem i tasmańskim pieprzem. Recenzentki chwalą go przede wszystkim za to, że świetnie oczyszcza pory i rozprawia się z najbardziej upartymi zaskórnikami. W większości przypadków skutecznie zmniejsza objawy trądziku.

Opinia Edyty: „Jeden z lepszych toników jaki stosowałam (…) Nawet wtedy, gdy coś wyskoczy mi na twarzy i skóra jest podrażniona, nie drażni jej bardziej, a wręcz łagodzi, czym byłam zaskoczona, bo spodziewałam się, że kwas może spowodować zaognienie sytuacji i nieprzyjemne uczucie. Rozjaśnia przebarwienia, świetnie działa na zmiany trądzikowe – na drugi dzień zawsze widać ogromną różnicę, a normalnie takie zmiany goją się u mnie bardzo długo”.

Kwasy na twarz - rodzaje, efekty. Jak dobrać kwas do swojej cery? >>

Tonik z kwasem glikolowym Bielenda X-Foliate

Dedykowany jest cerze dojrzałej przede wszystkim w celu walki ze zmarszczkami i plamami pigmentacyjnymi. Zawiera 3-procentowe stężenie kwasu glikolowego, a oprócz tego składniki nawilżające i hamujące procesy starzenia: niacynamid, pantenol, kwas hialuronowy. Jest łatwo dostępny w drogeriach Rossmann.

Opinia Dagmary: „Bardzo skuteczny, a jednocześnie delikatny, bo nie powoduje ściągnięcia skóry. Super sprawdza mi się jako odświeżający tonik po myciu twarzy, czuję, że skóra dzięki niemu lepiej wchłania krem. Używam już miesiąc codziennie na wieczór i od tego czasu koloryt cery znacznie się poprawił”.