Sezon wiosna-lato 2019 będzie należał do odcieni pasteli i blondu. Oprócz oranżu, maliny i delikatnej purpury, na głowie mamy nosić blond pasma. W trendy wpisują się: platyna, srebrny "księżycowy" blond, ten przywodzący na myśl opiekane pianki (sprawdźcie >>) oraz toasted coconut blonde

Czytaj też: Modne fryzury: kolory włosów na wiosnę 2019 >>>>

Ten sposób koloryzacji może wam przypominać nieco bronde - czyli włosy, które mają zarówno pasma blond jak i te w odcieniu brązowym. Jednak efektowi toasted coconut bliżej jest do techniki ombré. To przejście tonalne między ciemnymi włosami do niemal białych końcówek (w tym wypadku im większy kontrast, tym lepiej). Właśnie dlatego, że łączy w sobie biel z brązem, nasuwa skojarzenie z prażonymi płatkami kokosa. Ten trend pozwala bezboleśnie (i bez konieczności ciągłego farbowania włosów) wrócić do swojego naturalnego odcienia włosów). Dedykowany jest raczej brunetkom - muszą rozjaśnić tylko końce swoich włosów. Jednak często decydują się na niego również posiadaczki włosów blond - w tym przypadku muszą one przyciemnić swoje włosy u nasady.

Najmodniej jest nosić toasted coconut blonde w chłodnym odcieniu - dlatego stylistka fryzur Kayluh Stewart, która jest autorką tej techniki koloryzacji, na koniec nakłada na włosy swoich klientek chłodzący toner i zaleca stosowanie na co dzień fioletowego szamponu.

Włosy w odcieniu toasted coconut kojarzą nam się z kontami boho dziewczyn na instagramie. Jesteśmy jednak przekonane, że "kokosowy" blond będą chciały nosić na głowie nie tylko fanki surfingu i acai bowls.