Kobieca, poręczna, elegancka. Projektanci przez dekady brali sobie do serca te trzy wyznaczniki torebki idealnej. Interpretowali je na dziesiątki, jeśli nie setki sposobów. Efektem znaczącej części tych eksperymentów okazała się geometryczna forma w rozmiarze S wyposażona w krótką rączkę podkradzioną z oversize’owej torby typu tote. Najsłynniejsze przedstawicielki? 

  • Birkin bag, Hermès

Koncept na najdroższy i najbardziej rozpoznawalny dodatek wszech czasów narodził się w samolocie, z zupełnie przypadkowego spotkania, kiedy Jean-Louis Dumas poznał Jane Birkin. Rozmawiali o tym, jak wyglądać torebka idealna. Dwa lata później wysnuta w chmurach wizja stała się rzeczywistością. 

  • Lady Dior 

Swoją nazwę zawdzięcza księżnie Dianie. Kanciasty kuferek – oprócz wygodnej krótkiej rączki – zdobi brelok z inicjałami projektanta oraz dekoracyjne pikowania układającymi się na wzór rafiowych splotów z krzeseł w stylu Napoleona III, na których zasiadali goście podczas pierwszego pokazu Christiana Diora. 

  • Le Chiquito Jacquemusa 

Na rynku pojawiła się dopiero w 2019 roku, a już mówi się o niej jako o projekcie ikonicznym. Dzięki mnogości wariantów, prostej, a przy tym rozpoznawalnej na pierwszy rzut oka formie oraz marketingowi na 5 z plusem. 

  • Torebka Telfar

W trzecim kwartale 2020 roku „Bushwick Birkin” – nazwana tak ze względu na ogromny popyt oraz najwyższą jakość, ale i przystępną cenę – wylądowała na pierwszym miejscu prestiżowego rankingu „Hottest Products” Lysta. Zawrotną karierę zrobiła po tym, jak ogłoszono współpracę z UGG, Telfar Clemens zdobyła prestiżową nagrodę CFDA, Alexandria Ocasio-Cortez pokazała się ze swoim egzemplarzem na Instagramie. 

Na ulicach Mediolanu dało się zaobserwować sporą reprezentację każdego z powyższych modeli. Ale nie tylko. Małe torebki z krótkim uchwytem do ściskania w dłoni podbijały miasto w najróżniejszych wcieleniach. Stonowanych i jaskrawych jak dojrzałe egzotyczne owoce, gładkich i wzorzystych, skrojonych z wypolerowanej skóry albo szeleszczącego materiału utkanego koralikami. W każdej wersji przyciągały wzrok, nadając wytwornego charakteru całej stylizacji. 

Fot. Spotlight/Launchmetrics

Jako zagorzałe fanki mitycznego italian chic, torebek przypominających ulubione modele eleganckich Włoszek szukałyśmy w aktualnej ofercie znanych marek. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych: