Ewolucja białego podkoszulka spokojnie mogłaby posłużyć za temat maturalnej rozprawki, a nawet pracy dyplomowej na Central Saint Martins czy London College of Fashion. To rozciągnięta w czasie historia bogate w liczne ciekawostki i zwroty akcji. Począwszy od jego pierwotnego przeznaczenia jako męskiej bielizny na przełomie lat 10. i 20. XX wieku, poprzez wprowadzenie do kanonu stroju codziennego dzięki występowi na wielkim ekranie filmie "It Happened One Night" (1934), aż po lata 50., kiedy to stał się powszechnym elementem mody męskiej popularnym wśród ikon Hollywoodu takich jak Marlon Brando i James Dean. Ze względu na częste ukazywanie tank topu w scenach przemocowych, zyskał on kontrowersyjne określenie "wifebeater".  Nie wpłynęło to jednak negatywnie na popularność białych koszulek bez rękawów. Wręcz przeciwnie. 

Marlon Brando/1951 / For. Bettmann / Contributor / Getty Images

W latach 90. i na początku XXI wieku biały podkoszulek zaczął cieszyć się uznaniem wśród gwiazd muzyki hip hop i pop. Do nadania tank topom statusu modowego fenomenu przyczyniła się także Kate Moss, która nosiła go po godzinach w zestawieniu z denimowymi spódniczkami lub minimalistycznymi spodniami. Na początku lat dwutysięcznych swoje trzy grosze w temacie wtrąciły także takie sławy jak Beyoncé czy Jennifer Lopez, które białe podkoszulki chętnie nosiły i w teledyskach, i na czerwonym dywanie.

Prada FW22 / Spotlight/Launchmetrics

Trendy wiosna-lato 2023: modne bluzki i koszule. Oto 4 najmodniejsze modele prosto z wybiegów (niektóre z nich macie już w swojej szafie)>>

Kolejnych kilka(naście) lat białe tank topy spędziły w trendowej poczekalni. Zastępowano je oversize’owymi T-sirtami i bieliźnianymi koszulkami na cienkich ramiączkach spaghetti. Do łask powróciły  dopiero po pokazach kolekcji FW22. Już nie jako neutralna baza, a najbardziej pożądany „statement piece” sezonu.  Za sprawą Matthieu Blazy’ego (Bottega Veneta) i Jonathana Andersona (Loewe), Miucci Prady oraz Gabrieli Hearst (Chloé) ponownie zdominowały kluczowe obszary modowego mainstreamu. I królują do teraz. 

Gwiazdom i infuncerkom prostota odświeżonego tank topu spodobała się tak bardzo, że postanowiły posunąć się o krok dalej. Łącząc go w parę z innym klasykiem garderoby, stworzyły łatwą w obsłudze formułę stylizacyjną, która natychmiast stała się viralem. 

Zagraniczne media duet ten podpinają po Tik Tokowe estetyki „COS woman” oraz „clean girl aesthetic 2.0”, a my bez zbędnego teoretyzowania, podpowiemy wam jak go odtworzyć. Wystarczy, że do białego tank topu włożycie ulubione niebieskie jeansy. 

 

Ten uniwersalny tandem pokochały między innymi Julia Wieniawa i Hailey Bieber. Obie sięgają po spodnie o delikatnie obniżonym stanie i szerokich nogawkach w klimacie Y2K. W pozostałych rolach obsadzają sneakersy (raz białe i minimalistyczne, kiedy indziej we wszystkich kolorach tęczy) i ciemne okulary. 

Fot. Neil Mockford / Contributor / Getty Images

 

Nonszalancki charakter całości ciekawie przełamie elegancka torebka ze skóry. Najlepiej upolowana w ofercie jednej z polskich marek autorskich: 

7 najpiękniejszych torebek z oferty polskich marek. Zachwycają jakością i ponadczasowym designem>>