Modne buty 2022: statystyki raportu Lyst

Publikacje Lyst nie pozostawiają złudzeń na temat tego, co podoba się tłumom i jest rzeczywiście pożądane. Już kwartalne raporty słynnego serwisu sprzedażowego cieszą się dużym zainteresowaniem, bo biorą na warsztat analizę branży (statystyki wyszukiwań, zakupy w sektorze fashion, wzmianki w mediach społecznościowych i statystyki zaangażowania) pod kątem domów mody, po które tak naprawdę ustawiają się stacjonarne oraz internetowe kolejki klientów i klientek. Najważniejsze jest jednak podsumowanie roczne, bo pozwala spojrzeć na zmiany, które nastąpiły w modzie oraz wyszczególnić te trendy, produkty, zjawiska czy marki, o których nie przestawało się mówić i pisać. 

Stylizacje Jennifer Lopez z Paryża podbijają internet. Oto 7 olśniewających looków gwiazdy, które z łatwością skopiujecie 1:1>>

Podczas gdy pod koniec wakacji pisałyśmy o zaszczytnych miejscach Gucci, Balenciaga, Prada, Valentino i Louis Vuitton, to projekt marki, która nie jest high fashion, podbił serca fashionistek na całym świecie. Najbardziej pożądanymi butami 2022 roku zostały... Birkenstocki z krytymi noskami, korkową podeszwą i odsłoniętą piętą.

Model Boston zdetronizował rynek obuwniczy, zostawiając za sobą w tyle nawet tak bardzo poszukiwane Uggi czy mokasyny na traktorowej podeszwie. 

Nic dziwnego: instagramowe feedy od miesięcy są nimi wypchane po brzegi, a na TikToku fraza "birkenstock boston" ma już ponad 113 milionów wyświetleń postów, pod którymi kryją się relacje z zakupów, pomysły na stylizacje, inspiracje street fashion i omówienia fenomenu trendowego tych butów. Uwielbiają je jednak nie tylko influencerki, ale też modelki i gwiazdy z Kendall Jenner, Dakotą Johnson i Kaią Gerber na czele. 

@melikakamalii THEYRE PERFECT🥹 #birkenstocks #bostonclogs #fallshoes #birkenstockboston ♬ som original - kenedy

Zara najpopularniejszą marką modową z drugiej ręki. Ubrania hiszpańskiej sieciówki dominują w internetowych second handach>>

Statystyki Lyst zdradzają, że tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku liczba wyszukiwań modelu Boston od Birkenstock wzrosła o aż 593%. Ich stosunkowo przystępna cena, która wynosi 155 dolarów (w Polsce, w zależności od rodzaju, można je znaleźć nawet za około 400 zł) sprawiły, że ta para regularnie zalicza sold out zaraz po pojawieniu się w sklepie. Przy czym nie ma tutaj żadnego ograniczenia pod kątem sezonowości, bo Bostony zaprojektowano tak, by można było je nosić cały rok. Są uniwersalne, proste i wygodne, a do tego, jak czytamy w raporcie: "chodak staje się butem definiującym post-pandemiczną erę mody". I na koniec ciekawostka - są trudno dostępne, więc te z drugiego obiegu często mają ponad dwukrotnie większą cenę od nowych egzemplarzy.

Ponadczasowe botki w stylu minimalistek. Inwestycji w te 4 modele nie pożałujesz przez lata>>