Dokument o Victoria's Secret

Reżyser Matt Tyrnauer, który w 2008 roku odpowiadał za film "Valentino: The Last Emperor", wraca do tematyki modowej. Tym razem obiektem jego nowych reporterskich badań jest słynne Victoria's Secret - marka, wokół której przez lata wyrósł prawdziwy kult i której działania spotykały się z liczną krytyką (także przez współpracujące z nimi modelki). Dziś VS coraz bardziej dba o swój wizerunek, zmieniło kampanie na bardziej body posivite czy stara się zatrudniać kobiety o różnych figurach czy pochodzeniu - zgodnie z tym, co zapowiedziano przy odwołaniu pokazu w 2019 roku.

Bella Hadid skrytykowała markę Victoria's Secret? Modelka opowiedziała też szczerze o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym>>

Przez długi czas jednak ich decyzje castingowe spotykały się z oburzeniem z powodu zatrudniania zwykle wysokich, bardzo szczupłych i długowłosych modelek o podobnym typie urody. Regularnie wracał też temat trudnych warunków pracy i katorżniczych diet, a także obraźliwych wypowiedzi publicznych dyrektora marketingu, Eda Razeka, który przykładowo na pytanie o szansę na pojawienie się modelek transpłciowych, odpowiedział: "Czy powinniśmy mieć trangenderowe modelki na pokazie? Nie. Nie sądzę, że powinniśmy. Dlaczego? Bo show jest fantazją". Z jego wypowiedzią nie zgodziły się wtedy słynne Aniołki Victoria's Secret, które od lat współpracują z marką - m.in. Karlie Kloss i Lily Aldridge, które opublikowały na swoich instagramowych profilach wyrazy sprzeciwu wobec takich wypowiedzi.

Ta pierwsza zresztą wkrótce zdecydowała się rozstać z marką, a w swoim oświadczeniu napisała: "Czułam, że ten obraz nie odzwierciedla tego, kim jestem i nie jest to rodzaj przesłania, które chcę wysyłać młodym kobietom".

W zeszłym roku branżowe media obiegła wieść, że Victoria's Secret może zbankrutować i że słynna sieć sklepów z bielizną jest w trudnej sytuacji finansowej (firma zaczęła wówczas szukać nowych inwestorów). Do takiego stanu rzeczy przyczyniła się oczywiście pandemia, ale nie tylko - już wcześniej mówiło się o spadkach sprzedaży powodowanych słabym dostosowaniem się do oczekiwań klientek. 

Victoria's Secret zbankrutuje? Słynna sieć sklepów z bielizną jest w trudnej sytuacji finansowej>>

Tyrnauer planuje wejść za kulisy marki, rozmawiać ze związanymi z nią osobami, a nawet posilić się o badania śledcze. Wszystko po to, by prześledzić drogę Victoria's Secret od założonych w 1977 roku przez Roya Reymonda butików, które były przyjazne kobietom, ale też mężczyznom chcącym kupić prezent swojej partnerce, po modowego giganta ze spektakularnymi pokazami mody, ale i uwikłanego w liczne kontrowersje (zarówno te wspomnianych wcześniej, jak i zachowania mizoginistyczne w miejscu pracy czy powiązania z Jeffreyem Epsteinem). 

Dokument "The Rise and Fall of Victoria’s Secret" ma być pokazany w trzech częściach. Obejrzymy go na platformie Hulu w 2022 roku.