Każdy sezon "The Crown" wzbudza wiele emocji, a 4. sezon chyba narobił największego zamieszania, a to za sprawą fabuły. Akcja ostatnich odcinków skupiła się na wydarzeniach mających miejsca w latach 80. ubiegłego wieku. To wtedy premier Wielkiej Brytanii została Margaret Thatcher (w tej roli Gillian Anderson), a książę Karol poznał swoją przyszłą żonę, lady Dianę Spencer (Emma Corrin). Tak dobrze znana nam już historia małżeństwa księcia Walii z Lady Di znów pojawiła się w nagłówkach gazet i serwisów internetowych. Przypomnieliśmy sobie też niezwykły styl księżnej Diany, jak i jej tragiczną historię. "The Crown 4" docenili nie tylko widzowie, ale również krytycy - Emma Corrin, Josh O'Connor i Gillian Anderson otrzymali tegoroczne Złote Globy. Twórcy zgarnęli również nagrodę w kategorii "najlepszy serial dramatyczny". A co wiemy o kolejnym sezonie? Poznajcie wszystkie newsy na temat "The Crown 5"

"The Crown 5": fabuła serialu Netflix

Czwarta seria "The Crown" kończy się na porażce w wyborach Margaret Thatcher w 1990 roku, kiedy to funkcję premiera otrzymał John Major. Twórcy w kolejnych odcinkach z pewnością pokażą wydarzenia z 1992 roku nazwane przez prasę jako "Annus horribilis", czyli z łaciny "okropny rok", kiedy to rozpadły się trzy małżeństwa dzieci królowej, do sprzedaży trafiła skandalizująca książka "Diana: Her True Story," a pożar poważnie zniszczył zamek Windsor. Za to w 1995 roku księżna Diana udzieliła głośnego wywiadu Martinowi Bashirowi. Rok później para rozwiodła się, a w 1997 roku doszło do tragicznego wypadku, w którym Diana zginęła (wydarzenia po tym zdarzeniu pokazano w filmie "Królowa", do którego scenariusz napisał Peter Morgan). Serwis Deadline podał, że serial zakończy się na wydarzeniach rozgrywających się na początku lat dwutysięcznych. Przypomnijmy, w 2002 roku zmarły Królowa Matka oraz księżniczka Małgorzata, odbyło się też 50-lecie panowania Elżbiety.

"1992 nie jest rokiem, który będę wspominać z nieskażoną przyjemnością. Jak powiedział jeden z moich bardziej życzliwych korespondentów, okazał się on być 'annus horribilis'" - powiedziała królowa Elżbieta podczas przemówienia wygłoszonego z okazji 40. rocznicy wstąpienia na tron.

Początkowo serial "The Crown" miał zakończyć się właśnie na 5. sezonie. W lipcu 2020 roku Peter Morgan ujawnił jednak, że produkcja doczeka się jeszcze jednej serii, co było początkowym planem zanim producenci nie zdecydowali o skróceniu tytułu do pięciu sezonów. "Stało się jasne, że aby oddać sprawiedliwość bogactwu i złożoności tej historii, powinniśmy wrócić do pierwotnego planu i zrobić sześć sezonów" - przyznał Morgan w jednym z wywiadów. Ostatnie dwa sezony pozwolą "ująć bardziej szczegółowo ten okres". 

Czy Meghan Markle i książę Harry pojawią się w nowych sezonach "The Crown"?

O tym plotkuje się od wielu miesięcy, a po głośnym wywiadzie Meghan Markle i księcia Harry'ego u Oprah Winfrey ta kwestia znów jest na wokandzie. Niestety nie spodziewajcie się tego wątku w "The Crown". W zeszłym roku w trakcie rozmowy z The Hollywood Reporter Peter Morgan odniósł się do tych rewelacji: 

"Uważam, że z czasem stajesz się bardziej interesujący. Meghan i Harry są w połowie swojej podróży i nie wiem jaka ona jest i jak się skończy. Jest mi znacznie wygodniej pisać o tym, co wydarzyło się 20 lat temu. To wystarczająco dużo czasu i dystans, aby wszystko zrozumieć, zrozumieć rolę, zrozumieć położenie (bohatera, przyp. red.), zrozumieć jego znaczenie. 

Często rzeczy, które wydają się być dziś niezwykle ważne są szybko zapomniane, a inne rzeczy okazują się historycznie bardzo istotne. Nie wiem czy książę Andrzej, Meghan Markle czy Harry w ogóle się pojawią. Potrzeba czasu, żeby coś nie miało już wymiaru dziennikarskiego. Dlatego nie chcę o nich pisać (...), a jest wielu dziennikarzy, którzy aktualnie o nich piszą. (...) Musisz także pozwolić sobie na metaforę. Wtedy może to się stać bardziej interesujące. Jest możliwe, na przykład, opowiedzenie historii Harry'ego i Meghan poprzez analogię i metaforę. W przeszłości było tak wiele przykładów, czy to Wallis Simpson czy Edwarda VII, czy też Diany i księcia Karola. W przeszłości było wiele momentów, w których to dochodziło do komplikacji małżeńskich. Były żony, które wyszły za mąż za członka rodziny królewskiej, które czuły się w niej niemile widziane. Jest więc wiele historii do opowiedzenia bez opowiadania historii Harry'ego i Meghan".

"The Crown 5": obsada w nowym sezonie serialu Netflix

Zgodnie z zasadą Petera Morgana ekipa aktorów zmienia się co kilka sezonów. Spowodowane to jest wiekiem granych przez aktorów postaci. Kto wcieli się teraz w królową Elżbietę, księcia Filipa, księcia Karola, czy księżnę Dianę? Znamy już część obsady. Rolę monarchini otrzymała Imelda Staunton ("Vera Drake", "Harry Potter i Zakon Feniksa"), a jej męża Jonathan Pryce ("Dwóch papieży", "Człowiek, który zabił Don Kichota", "Żona"). Ostatnie lata życia księżnej Małgorzaty zaprezentuje Lesley Manville ("Nić widmo", "Czarownica", "Zwyczajna miłość"). Wiemy też, że rola królowej ludzkich serc przypadła Elizabeth Debicki ("Tenet", "Wielki Gatsby", "Nocny recepcjonista", "Kryptonim U.N.C.L.E."). Możliwe, że w scenach z przeszłości Brytyjki znów zobaczymy Emmę Corrin - tak podało The Sun w listopadzie 2020 roku.

A co z Karolem? Pod koniec października 2020 plotkowano, że w końcowej fazie rozmów jest Dominic West, gwiazda serialu "The Affair". Na początku kwietnia potwierdzono udział aktora w hicie Netflixa - jako pierwszy napisał o tym magazyn Variety. Kila tygodni później ogłoszono, że Olivia Williams dostała angaż do roli dzisiejszej księżnej Kornawlii, czyli Camilli Parker Bowles.

Wymienieni aktorzy mają pojawić się w 5. i 6. sezonie "The Crown". 

Do obsady nowego sezonu "The Crown" dołączył również Johnny Lee Miller, znany z takich ról jak Sherlock Holmes w serialu "Elementary" i Simon "Sick Boy" w filmie "Trainspotting". W kogo wcieli się tym razem aktor? W "The Crown" Jonny zagra byłego premiera Wielkiej Brytanii, Johna Majora, który rozpoczął swoją kadencję w listopadzie 1990 roku i pełnił tę funkcję do maja 1997 roku. Poprzedziła go na stanowisku Margaret Thatcher, którą grała Gillian Anderson w czwartym sezonie The Crown.

To nie koniec informacji o obsadzie "The Crown 5". Serwis Variety podał, że pojawi się też postać Dodiego Al-Fayeda, ostatniego partnera księżnej Diany, który razem z nią zginął w tragicznym wypadku w Paryżu w 1997 roku. W egipskiego producenta filmowego wcieli się Khalid Abdalla ("Assassin's Creed", "Green Zone", "Chłopiec z latawcem", "Lot 93"). Natomiast Salim Daw to serialowy milioner i były właściciel Harrodsa, Mohamed Al-Fayed.

A co z księciem Williamem? Jego postać również pojawi się w "The Crown 5". Co ciekawe, ta rola przypadła 13-letniemu Senanowi Westowi, który tak naprawdę jest synem Dominica Westa, aktora wcielającego się w księcia Karola. Będzie to aktorski debiut młodego Westa. Za to w księcia Harry'ego wcielą się Teddy Hawley i Will Powell - aktorzy będą odgrywać rolę księcia Harry'ego w różnym wieku.

Na początku stycznia do mediów trafiła wiadomość o kolejnej osobie w obsadzie. W serialu "The Crown 5" zobaczymy też pakistańskiego aktora Humayuna Saeeda. Gwiazdor wcieli się w rolę Dr. Hasnata Ahmada Khana, czyli kochanka księżnej Diany. Był on kardiochirurgiem pochodzenia pakistańsko-brytyjskiego, który pracował w londyńskim szpitalu Royal Brompton Hospital. Diana Spencer wdała się z nim w romans w latach 1995-1997, czyli do czasu tragicznego wypadku, w którym zginęła razem z kolejnym partnerem, Dodim Fayedem. 

"The Crown" na Netflix. Gwiazda "Emily w Paryżu" pojawi się w 5. sezonie serialu o brytyjskiej rodzinie królewskiej

I nie chodzi o Lily Collins. Angaż do "The Crown 5" otrzymała Philippine Leroy-Beaulieu, czyli serialowa Sylvie Grateau. 58-Francuzka potwierdziła już tę informację, którą podał jako pierwszy serwis Deadline. "To była mała rola, ale miałam przy tym sporo zabawy i cieszę się, że jestem. Każdy odcinek jest jak mały film. Jest świetnie napisany" - przyznała aktorka w rozmowie  z Mail on Sunday. 

Philippine Leroy-Beaulieu wcieli się w Monique Ritz, wdowę po Charlesie Ritzie, który w 1979 roku sprzedał paryski hotel Ritz Mohamedowi Al Fayedowi. To właśnie tam swój ostatni wieczór spędzili księżna Diana i Dodi Fayed, tuż przed śmiertelnym wypadkiem pary w 1997 roku. 

"The Crown 5": Polacy zagrają w słynnym serialu Netflix

W połowie lutego do mediów trafiła informacja, że do obsady "The Crown" dołączyła kolejna osoba. O tym wątku będzie szczególnie głośno w naszym kraju ponieważ,  angaż otrzymała nasza rodaczka. Anna Antonowicz potwierdziła serwisowi pudelek.pl, że pojawi się w premierowych odcinkach serialu Netflix. "To prawda, gram w 5. sezonie "The Crown". Bardzo się cieszę! Niestety nie wolno mi nic zdradzać co do mojej roli i jej historii. Trzymajcie, proszę, kciuki! Do 25.02 kręcę w Londynie" - ujawniła urodzona we Włocławku aktorka. 

Antonowicz gra zarówno w filmach, jak i teatrze. Od kilku lat mieszka w Berlinie, mogliśmy ją zobaczyć w komedii romantycznej "Jeszcze raz" u boku Przemysława Cypriańskiego, czy w serialu "Stacja Berlin".

To nie koniec newsów w tym temacie. Rolę w "The Crown 5" otrzymał również 26-letni Michał Więcławski. "Informację o castingu przesłała mi moja agencja w Londynie. Wszystko odbywało się drogą online ze względu na trwające obostrzenia w Wielkiej Brytanii. Proces castingu i doboru aktorów nie jest do końca jawny. Nagrałem i przesłałem selftape, a po czasie odezwała się do mnie produkcja" - przyznał aktor. 

"The Crown 5": premiera kolejnego sezonu

Z powodu zmian w obsadzie i pandemii koronawirusa twórcy mieli problemy ze sfilmowaniem wszystkich scen. Dziennikarze przewidywali, że 5. sezon "The Crown" trafi na Netflix w 2022 roku i tak jak poprzednie serie, będzie się składał z 10 odcinków. I rzeczywiście mieli rację - platforma pod koniec września ujawniła, że najnowsze odcinki "The Crown" będą miały swoją premierę 9 listopada tego roku

"The Crown 5": teaser serialu od Netflix

Wraz z ujawnieniem daty premiery do sieci trafił również pierwszy teaser "The Crown 5".