Wełniane płaszcze w kratę przewijają się w jesienno-zimowych trendach od tak dawna, że zwyczajnie przestaliśmy zwracać na nie uwagę. Do czasu. Drugie życie dała im teraz zupełnie inna wybiegowa tendencja. Nastanie ery czekoladowego brązu, bo o tej tendencji mowa, automatycznie przyczyniło się do odświeżenia wizerunku kraciastych okryć wierzchnich. Znów królują w pracowniach topowych domów mody, na Instagramie i w szafach naszych ulubionych it-girls. 

Płaszcze w kratę: trendy 2023

135. Tyle wyników otrzymujemy po ustawieniu filtrów „wzór: krata” oraz „sezon jesień-zima 2023/2024” na stronie Spotlight.launchemetrics.com, największej giełdzie zdjęć i nagrań z europejskich i światowych Fashion Weeków. Projektanci na nowo rozkochali się w nieodkrytych lub zapomnianych możliwościach i interpretacjach tego ponadczasowego printu. 

Maison Margiela FW23 / Fot. Spotlight/Launchmetrics

Najwięcej miejsca kracie udostępniła w swojej kolekcji dla Chanel Virginie Viard. W tyle nie zostają jednak inni. Thom Browne, Daniel Lee i Miuccia Prada na warsztat wzięli stary, dobry, wszechstronny tartan, Christian Siriano eksperymentuje z motywem szachownicy, kolorując go na wyrazistą fuksję i posypując brokatem, a Marco De Vincenzo, dyrektor kreatywny Etro, postanowił zmierzyć się z elegancką kratą księcia Walii. Kraciaste płaszcze, żakiety, kurtki i peleryny – raz w bardziej, raz mniej klasycznym wydaniu – nosiły także modelki w pokazach marek Kenzo, Comme Des Garçons, Emporio Armani i Maison Margiela. 

Mimo wyraźnego zaznaczenia swojej obecności na wybiegach, krata ma w tym sezonie sporą konkurencję. 

Co i rusz viralem stają się kolejne alternatywy. Weźmy chociażby uwielbiane szczególnie przez Francuzki kożuszki, sztuczne futra czy przeskalowane puchówki. Żaden z nich nie zagroził jednak znów silnej pozycji kraciastej klasyki. Przynajmniej w pewnych kręgach. 

Płaszcz w kratę: trend, który połączył sławne aktorki i holenderskie influencerki 

Zauważyłyśmy, wraz z rozkwitem popularności kolorystycznej palety brązów, po świetnie komponujący się nią motyw „checkered” regularnie sięga pokaźne grono gwiazd. Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni w pudełkowych płaszczach w (nie tylko) czekoladową kratę pokazały się między innymi Alexa Chung, Blake Liveley, Lily James i Claire Foy znana z obsady serialu „The Crown”. 

Alexa Chung / Fot. Pierre Suu / Contributor / Getty Images

Blake Lively / Fot. Ignat/Bauer-Griffin / Contributor / Getty Images

Claire Foy / Fot. Neil Mockford / Contributor / Getty Images

Podobne upodobania mają w tym roku holenderskie influencerki. A że coraz częściej mówi się „dziewczyny z Amsterdamu to nowe paryżanki”, na waszym miejscu zaufałybyśmy ich stylizacyjnej intuicji. Wyciągnijcie z dna szafy dawno nienoszony lub zainwestujcie w zupełnie nowy, obowiązkowy wełniany, płaszcz w kratę, a pomysłów na konkretne outfity szukajcie między innymi u Lindy Tol, Benthe Liem albo Lizzy van der Ligt.