Starzenie się skóry: na czym polega?

Skóra traci zdolność do regeneracji po 25. roku życia, a na to, jak szybko się starzejemy, ma wpływ wiele czynników. Zanim przejdziemy do tego, jak skutecznie to opóźnić, warto wiedzieć, że ten proces starzenia dzielimy na: 

  • wewnątrzpochodne: chronologiczne (związane z wiekiem) i menopauzalne
  • zewnątrzpochodne: fotostarzenie (spowodowane ekspozycją na promienie UV), grawitacyjne i senne (powiązane z układem twarzy podczas snu)
  • mimiczne: odnoszące się do pracy mięśni twarzy. 

Głównymi winowajcami są geny oraz gospodarka hormonalna. Zajmiemy się dziś zewnętrznymi czynnikami, które odpowiadają za 80% widocznych oznak starzenia się skóry, ale na które dobra wiadomość mamy większy wpływ. Najpoważniejszym zagrożeniem jest fotostarzenie, czyli nadmierna ekspozycja na promienie UV. “UVA odpowiada za przedwczesne starzenie się skóry, gdyż przenika głęboko w skórę, powodując uszkodzenie DNA komórek, degradację kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek oraz utraty jędrności. UVB natomiast przyczynia się do oparzeń słonecznych”, doprecyzowuje dermatolożka Annta Płatowska. 

Dlaczego witamina C i SPF50 stosowane razem, spowalniają starzenie się skóry?

Ta wiedza jest potrzebna do tego, żeby umiejętnie poradzić sobie z upływającym czasem i tym, co robi ze skórą. Najskuteczniejsza jest oczywiście pielęgnacja prewencyjna, którą ja zaczęłam stosować po 27. roku życia. Odkąd trzymam się tej jednej zasady, widzę poprawę kondycji mojej cery. Oczywiście mariaż dwóch kosmetyków nie sprawi, że po 1. dniu znikną wszystkie zmarszczki i przebarwienia. Są to jednak na tyle skuteczne składniki aktywne, które nawzajem wzmacniają swoje działanie, że stanowią tarczę przeciwstarzeniową, w wysokim stopniu chroniąc przed wolnymi rodnikami (czyli od wewnątrz) i promieniowaniem UV (od zewnątrz)

Chodzi o serum z witaminą C i filtr ochronny SPF50, które na pewno większość z was ma w swojej kosmetyczce. Oba składniki działają synergicznie, uzupełniając się nawzajem i boostując swoje właściwości. Dzięki regularnemu stosowaniu tych produktów: 

  • wspomagasz antyoksydacyjne właściwości swojej skóry
  • spowolniasz fotostarzenie
  • zapobiegasz stanom zapalnym
  • rozjaśniasz przebarwienia i chronisz skórę przed powstawaniem nowych
  • stymulujesz komórki do odnowy 
  • zapobiegasz powstawaniu wolnych rodników.

Warto pamiętać, że “codzienne stosowanie wysokiego filtru SPF50 jest istotne, ponieważ promieniowanie UVA i UVB ma negatywny wpływ niezależnie od pogody. Promienie UVA są obecne przez cały rok, także w pochmurne dni, i mogą przenikać przez okna. Stosowanie SPF każdego dnia pomaga chronić skórę przed długotrwałym uszkodzeniem, w tym przed starzeniem się, zmarszczkami, utratą elastyczności oraz przed rozwojem niektórych typów raka skóry”, wyjaśnia dermatolożka Anna Płatowska.

Oprócz codziennego stosowania, istotne jest używanie serum z witaminą C i kremu przeciwsłonecznego w jednej, porannej rutynie pielęgnacyjnej. Na oczyszczoną, jeszcze wilgotną lub spryskaną ulubioną mgiełką do twarzy, aplikuję kilka kropel olejowego serum z witaminą C. Czekam, aż produkt się wchłonie (około 10 minut) i nakładam filtr przeciwsłoneczny SPF50. Zanim zacznę robić makijaż mija 15 minut, aby produkt miał czas ugruntować się i wchłonąć. Cera jest nawilżona, ma naturalne glow, wyrównany koloryt, a make-up wygląda pięknie i naturalne.