Czerwona, łuszcząca się skóra na brodzie, krostki i wysypka na żuchwie, podrażnienie wokół ust – miałaś to kiedyś? A może regularnie walczysz z takimi objawami w okolicach brody i żuchwy? Dermatolożka dr Joyce Park, która na TikToku prowadzi konto @teawithmd, znalazła potencjalną przyczynę tych dolegliwości skórnych. Jej profil śledzi ponad pół miliona użytkowników, a filmiki, w których wskazuje i tłumaczy najczęściej popełniane błędy pielęgnacyjne notują po kilka milionów odsłon. Jedną z jej ostatnich lekcji zapamiętamy na długo – ba, dla większości z nas będzie całkowitym game-changerem.

Dermatolożka przestrzega, by nigdy nie myć zębów po umyciu twarzy

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że tak prozaiczna czynność jak mycie zębów może przyczyniać się do zaostrzania chorób skóry. Nie chodzi jednak o sposób, w jaki to robisz, ale o kolejność. Mycie twarzy to pierwsza rzecz, jaką robisz rano i wieczorem po wejściu do łazienki? Błąd!

@teawithmd Let’s talk about the skin around your mouth 👄! Always brush 🪥 your teeth 🦷 first, and then wash your face, so that you are washing off any excess saliva or toothpaste residue that may remain on your skin. If you struggle with Perioral dermatitis @teawithmd in the form of red Rash or bumps around the mouth, you may benefit from switching to a fluoride free toothpaste. Last but not least, angular cheilitis, also known as perleche, is a rash in the corners of your mouth, likely due to a combination of irritants like saliva plus yeast that collects in the folds there. To treat this, I typically recommend a mixture of hydrocortisone and antifungal cream, plus stopping the drooling! ##dermbypark##dermatologylesson##perioraldermatitis##rash##skincare##angularcheilitis ♬ original sound - random.shii089

Jak wyjaśnia dr Joyce, wszyscy powinniśmy najpierw myć zęby – a dopiero potem twarz. Dlaczego? Powód jest prosty: gdy myjemy zęby naturalne jest, że część piany z pasty wydostaje się z ust. Dermatolożka tłumaczy, że znajdująca się w niej ślina, resztki bakterii, a także same związki aktywne z pasty, działają drażniąco oraz mogą prowadzić do zakażeń skóry. Może to być potencjalne źródło chorób takich jak perioral dermatitis (zapalenie okołoustne) oraz bolących stanów zapalnych w kącikach ust. Dzięki temu, że myjemy twarz po czyszczeniu zębów, dokładnie usuwamy resztki piany.  

O czym jeszcze warto pamiętać? Dermatolodzy radzą, by twarz myć za pomocą łagodnych żeli i pianek niezawierających SLS i SLES - substancje te także mogą zaostrzać stany zapalne skóry oraz degradować jej barierę hydrolipiodową. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki, które oczyszczają, a jednocześnie nawilżają i koją cerę. Przykłady?

 

A jeśli masz cerę problematyczną i mierzysz się z trądzikiem na żuchwie czy brodzie, dobrze jest stosować preparaty myjące z dodatkiem substancji regulujących oraz antybakteryjnych.