I wcale nie ma ona związku z pielęgnacją. Opuchlizna na twarzy związana jest z zatrzymaniem wody w organizmie i obrzękiem tkanek. Te objawy pojawiają się z kolei, gdy nieprawidłowo nawadniasz organizm. Błędem jest zarówno picie zbyt małych ilości wody, jak i zbyt dużych – szczególnie przed snem.

Jak wyeliminować poranną opuchliznę twarzy?

Odpowiedź jest prosta: nie spożywaj dużych ilości płynów tuż przed pójściem spać. Jeśli dotąd stawiałaś na nocnej szafce pełną szklankę wody i wypijałaś ją przed snem, pora porzucić ten nawyk. Dwa łyki na zwilżenie ust nie zrobią ci krzywdy, ale wypijanie całej szklanki w krótkim czasie będzie miało swoje konsekwencje. Najpoważniejszą jest wspomniana już opuchlizna twarzy i zwiększenie worków pod oczami – zdarza się tak w sytuacji, gdy nerki nie odfiltrowały nadmiaru płynów, a te gromadzą się w tkankach. Sytuację może pogarszać zbyt późne spożywanie posiłków bogatych w sól lub słonych przekąsek. Podjadanie chipsów podczas wieczornych seansów z Netfliksem jest więc kolejnym szkodliwym nawykiem, który powinnaś natychmiast porzucić.

Tak naprawdę najbardziej racjonalne jest powstrzymywanie się od picia i jedzenia minimum na godzinę przed snem. W nocy twój organizm wchodzi w tryb wyciszenia – jego funkcje są mocno zwolnione, a cała energia wkładana jest w procesy regeneracyjne. Obciążając nerki i układ trawienny zbyt dużą ilością jedzenia i picia, zakłócasz naturalny przebieg nocnego wypoczynku. Możesz budzić się w nocy, mieć problemy trawienne albo po kilka razy wstawać do łazienki. W takiej sytuacji poranną opuchliznę oczu też masz jak w banku, bo będziesz po prostu niewyspana i zmęczona.

Nie musisz jednak powstrzymywać się od picia wody w ciągu dnia, wprost przeciwnie. Grunt jednak, abyś robiła to regularnie i małymi porcjami – tak, aby w sumie przyswoić ok. 2 litrów płynów przez cały dzień. W ten sposób najbardziej efektywnie nawodnisz organizm.

Ratunku, moja twarz rano jest spuchnięta! Co robić?

Jeśli obrzęk na twarzy zdarza się u ciebie regularnie, w pierwszej kolejności sprawdź swój stan zdrowia. Zatrzymanie wody w organizmie może być objawem wielu chorób, w tym niezwykle częstych u kobiet chorób tarczycy. Na tę dolegliwość mogą mieć też wpływ wahania hormonalne i przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych.

Doraźnie możesz wykorzystać sprytny trik, który często stosują makijażyści na modelkach. Dzień wcześniej włóż do lodówki maskę w płachcie i kamienny roller do masażu twarzy. Jeśli masz duży problem z opuchlizną pod oczami, schłodź też hydrożelowe płatki pod oczy. W przypadku gdy masz mało czasu rano, możesz opcjonalnie włożyć akcesoria do zamrażarki na 15-20 minut.

Zimną maskę połóż na twarz i dodatkowo wykonaj drenujący masaż wałeczkiem – przesuwaj roller od środka twarzy na zewnątrz, miejsce przy miejscu. Zamiast wałka możesz wykorzystać kamień gua sha.

Chłód zmniejsza opuchliznę, a także obkurcza pory i ujędrnia, więc dodatkowo osiągniesz efekt wygładzającego liftingu. Do zabiegu koniecznie wykorzystaj maskę w płachcie nasączoną substancjami nawadniającymi, takimi jak kwas hialuronowy, aloes, gliceryna.

Zastosowanie płatków pod oczy spowoduje nie tylko ustąpienie opuchlizny, ale także rozjaśni cienie i dogłębnie nawilży okolice oczu. Dzięki temu spojrzenie będzie bardziej wypoczęte, a makijaż będzie wyglądał naturalnie i świetliście. Celuj w płatki z kolagenem, które poprzez mocne działanie nawilżające wypełniają zmarszczki oraz wygładzają skórę pod oczami.