Tatuaże i moda - trudna relacja

Stosunek świata mody do sztuki tatuażu jest co najmniej ambiwalentny. Przy wielu sesjach obrazki na ciele usuwa się w postprodukcji, w innych... domalowuje albo dokleja kalkomanie (ostatnio w Vogue Japan). Wszystko zależy od koncepcji fotografa i charakteru magazynu. Przoduje jednak tendencja do wymazywania - kto chciałby oglądać tatuaże modelek na baśniowych zdjęciach Tima Walkera?

Daria Strokous z doklejonymi tatuażami w Vogue Japan, IX 2013, fot. Solve Sundsbo


Obrazków na skórze nienawidzi Karl Lagerfeld:

Myślę, że tatuaże są okropne. To jak wiecznie nosić sukienkę Pucci. Gdy się jest młodym i jędrnym, to może, ale... - mówił w wywiadzie dla M Magazine.

Dlatego kilka lat temu Chanel zaproponowało alternatywę - częścią kolekcji wiosna 2010 były zmywalne kalkomanie imitujące biżuterię i podwiązki. Weszły one do regularnej sprzedaży, oczywiście jako limitowana linia akcesoriów. Na podobny zabieg Karl zdecydował się w tym roku - w pokazie Fendi na sezon jesień-zima 2013 ciała modelek zostały ozdobione kalkomaniami z logo domu mody.

Negatywny stosunek Lagerfelda do tatuaży nie oznacza jednak, że żywi jakąkolwiek niechęć do wytatuowanych modelek. Ostatni pokaz Chanel haute couture triumfalnie zamknęła Erin Wasson, kobieta która przez lata kariery zdążyła zgromadzić ponad 20 obrazków i symboli.

Tatuaż - TAK, ale nie na początku kariery modelki

W świecie mody tatuaże kojarzą się w rockowymi buntowniczkami. W pokoleniu supermodelek modę na tatuaż lansowała Kate Moss. Dziś - dwie najpiękniejsze lesbijki świata mody i ikony grunge'owego stylu - Freja Beha Erichsen i Catherine McNeil. McNeil nawet nie zastanawia się, czy jej dziary da się ukryć strojem czy retuszem - obrazki ma nawet w małżowinie ucha. Jeszcze dalej poszła Erichsen, która wytatuowała sobie na szyi napis "float", dobrze widoczny na zdjęciach. Obie mogą sobie pozwolić na wyraziste tatuaże, bo ich pozycja w świecie modelingu jest bardzo mocna.

Czy początkująca modelka może mieć tatuaże? Zapytaliśmy o to bookerki agencji D'vision, Zuzanny Romuk-Wodorackiej:

Początkujące modelki to zazwyczaj młode dziewczyny, więc w większości przypadków nie mają jeszcze tatuaży.
Z zasady staramy się, żeby ich nie miały - o ile mały tatuaż da się jeszcze obrobić w Photoshopie, tak na pokazie raczej zrobić się tego już nie da. Dziewczyna new face jest dopiero na etapie, na którym wyrabiamy jej pozycję oraz wizerunek. Kierunkujemy ją w stronę image'ową. Nie każdemu tatuaż może się spodobać, a ciężko się go ewentualnie pozbyć.

Trochę inaczej sprawa wygląda z dziewczynami,  z którymi wspólnie wyrobiliśmy  już pozycję. Przemyślany tatuaż może podkreślać jej charakter. Najlepszym przykładem takiej dziewczyny robiącej światową karierę jest Eve Salvail - kanadyjska modelka, pracująca w latach 90. Z boku głowy miała wytatuowanego smoka. W przypadku Kanadyjki smok stał się jej charakterystyczną cechą.  
W D'vision kilka modelek (m.in Anja Rubik czy Maria Lox) ma małe tatuaże i klienci nigdy nie robili z tego powodu problemu - opowiada Romuk-Wodoracka.

Sytuacja wygląda trochę inaczej u panów, którym dziary raczej pomagają w karierze. Najbardziej znany polski wytatuowany model, Dawid Auguścik z AS Management, zaczynał karierę z "gołą" skórą, ale w ciągu czterech lat dorobił się pokaźnej kolekcji obrazków na ciele, szyi i twarzy. Modyfikacje ciała umocniły jego rozpoznawalność. Wyrazistych modeli lansuje też poznańska agencja GAGA, od umiarkowanie wytatuowanego Marco, aż do ekstremalnego Zibby'ego.

Dawid Auguścik w WAD Magazine, 12.2012, fot. FB AS Management

Najsłynniejsze tatuaże modelek

Wśród polskich top modelek nie ma wiele wytatuowanych dziewczyn. Najbardziej znanym obrazkiem jest szczurek Anji Rubik - hołd dla zmarłego pupila modelki. Odkąd Anja zyskała status ikony mody, żaden grafik nie ma odwagi by wymazywać jej tatuaż.

Jednak najsłynniejsza anegdota na granicy świata mody i sztuki modyfikacji ciała należy do Kate Moss. Modelka nosi na swoich plecach tatuaż, którego wartość szacuje się na ponad milion funtów. To dzieło jednego z najsłynniejszych malarzy XX wieku, nieżyjącego już Luciana Freuda. Wiekowy artysta odpowiada nie tylko za projekt, ale także za realizację. Gdy Moss poznała go w 2002 r. (namalował jej słynny ciążowy portret), Freud opowiedział jej o swoim ukrytym talencie. Podczas II Wojny Światowej artysta należał do marynarki i, jak najbardziej uzdolniony plastycznie w oddziale, tatuował innych. Dla Kate wykonał dwie jaskółki w dolnej części jej pleców. W maju 2011 r. dzieło trafiło nawet na okładkę Vogue Brazil.

Tatuaże modelek w GALERII >>>