Słodycz 

"Delektowanie się lodami stracciatella to obowiązkowy punkt programu każdego mojego wypadu do Włoch. Cząsteczki pokruszonej czekolady zatopione w aksamitnej, waniliowej masie budzą zmysły smakiem, konsystencją i nieregularnością faktury. Ślady estetycznego rozdarcia w stylu „stracciare” odnaleźć można także w wyglądzie terrazzo, pokrywającego do dziś podłogi weneckich pałaców. Chłodne, niczym lody stracciatella i podobnie jak one fantazyjne, uznawane są za wyjątkowo eleganckie i wyszukane rozwiązanie. Postanowiłam przyjrzeć im się z bliska" – mówi Anna Janik-Cieśla, projektantka TU_Kolektyw, autorka kolekcji MacchiaTU_Kolektyw tworzą projektanci, architekci i technolodzy Grupy Tubądzin, osoby związane zarówno z klasycznym, użytkowym designem, jak i wzornictwem przemysłowym i architekturą. Razem poszukują najlepszych rozwiązań, które najdokładniej oddają klimat ich pracy – od momentu inspiracji, poprzez projekt, kreację, aż po aranżację i pomysły na gotowe wnętrza, co dokładnie widać również w przypadku kolekcji Macchia.

Ta urzekająca włoska historia zaczyna się od kremowych, waniliowych lodów z kawałkami wybornej czekolady. Ale co wspólnego z jedzeniem ma architektura? We Włoszech całkiem sporo.

To kraj, w którym jedzenie kieruje wieloma sferami życia, także sztuką. O genialnej pizzy i kawie pisano piosenki i wiersze, a pastę (i to różne jej rodzaje), zamieniano w fasady budynków, jak w projekcie Tradizione, Costruzione autorstwa Gemma Tickle.

Anna Janik-Cieśla, projektantka TU_Kolektyw i autorka kolekcji Macchia, zależność między motywem lodów stracciatella i wystrojem wnętrz dostrzegła jeszcze we Włoszech - kultowe posadzki terrazzo można podziwiać w wielu pięknych architektonicznych atrakcjach Rzymu czy Wenecji. Czy da się zrobić z nią coś jeszcze?

Anna Janik-Cieśla, projektantka TU_Kolektyw, autorka kolekcji Macchia.

Kamień

"Zależało mi na unowocześnieniu włoskiej klasyki, dlatego w projekcie delikatnie zmieniłam proporcje i sięgnęłam po większe fragmenty szlachetnego kamienia. Ich ułożenie nie jest już tak gęste, dzięki czemu tworzą wyraźną, dynamiczną strukturę" – podkreśla Anna Janik-Cieśla. I w ten sposób kultowe terrazzo nabiera nowej formy i zmienia się w Macchię. Punktem wyjścia tej kolekcji wciąż są okruchy marmuru, jednak odważne podejście do wzornictwa XXI wieku skłoniło projektantkę do wykorzystania większych elementów kamienia, które nadały kolekcji zupełnie nowego charakteru - Macchia jest mocna, ekspresyjna, wyrazista, a jednocześnie wytworna i wciąż odrobinę słodka, jak włoskie lato. 

Urok

Inspiracje przywiezione z wakacji nad Adriatykiem dostrzegamy również w kolorystce kolekcji marki Tubądzin. Kolekcja Macchia przyciąga wzrok kunsztownym wykończeniem glazury. Kamienny wzór jest bardzo naturalny w swej fakturze, a jednocześnie intryguje. Gładko wypolerowana powierzchnia kamyków odbija światło, dzięki czemu mienią się one subtelnym blaskiem na tle głębokiego matu, przypominając nieco pocztówkę z miesięcy spędzonych pośród kamienistych plaż. "Pomiędzy szlachetnym marmurem a matową bazą toczy się interesująca gra świateł, którą postanowiliśmy rozegrać w czterech różnych odcieniach. Odmiany Blue i Graphite mają mocny charakter, uzyskany przez większy kontrast pomiędzy kawałkami kamienia a tłem. Warianty Beige i Grey są z kolei delikatniejsze. Kolory bazowe są tu stonowane, a kawałki minerałów wtapiają się w tło, przez co płytki wydają się bardziej jednorodne" – mówi Katarzyna Madalińska, architekt TU_Kolektyw. 

Katarzyna Madalińska, architekt TU_Kolektyw.

Wnętrze

Jak to wszystko odnajduje się we wnętrzach? "Historyczna technika tworzenia terrazzo zawiera w sobie bogatą tradycję włoskiego wzornictwa. Dziś staje się nowym klasykiem, pozwalającym na magiczną odmianę wnętrza. Jest idealna dla projektantów i architektów, którzy poszukują unikalnych, wyróżniających się kolekcji oraz dla każdego, kto ceni nieoczekiwane połączenia i eklektyczne kompozycje" – dodaje Katarzyna Madalińska, architekt marki Tubądzin. Jest więc włosko, ale wyrafinowanie, jednocześnie wyraziście i słodko. Macchia odnajduje się więc i w zestawieniach bardziej minimalistycznych, i tych maksymalistycznych. Pięknie wygląda w towarzystwie złota i srebra, a także surowego betonu

Więcej zdjęć wnętrz wypełnionych kolekcją Macchia marki Tubądzin znajdziecie w naszej galerii, ale jeszcze przed kliknięciem uczciwie uprzedzamy - te aranżacje wprawią Was w zachwyt.