Zielone szparagi są dietetyczne: w 100 gramach warzywa znajdziemy zaledwie 22 kcal. Mimo wysokiej zawartości wody (około 95%) to także spora dawka cennych wartości odżywczych. Do najważniejszych z pewnością zaliczają się: witaminy: A, C, z grupy B oraz kwas foliowy, a także potas, fosfor, magnez i żelazo. Z grupy licznych aminokwasów, znajdujących się w młodych pędach, najbardziej charakterystyczny dla szparagów jest kwas asparaginowy.

Szparagi zielone: z czym je jeść?

Szparagi zielone podawać można na różne sposoby: jako samodzielne danie lub składnik zup, tart, zapiekanek i sałatek. Można przy ich pomocy stworzyć także odżywczy, makaronowy obiad. Świetnie komponują się z rozmaitymi sosami i posypkami.

Klasycznym francuskim sposobem jest serwowanie szparagów z dodatkiem sosu na bazie białego wina. Sprawdzi się także sos beszamelowy, holenderski lub śmietanowy, a nawet odważniejszy w smaku cytrynowy lub musztardowy. Lubiany w Polsce jest wariant swojski, czyli ugotowane warzywa polane tartą bułką zrumienioną na maśle - ten przepis będzie pasował do kolacji w rustykalnym stylu. Pomysł dietetyczny to odrobina oliwy z oliwek, sok cytrynowy lub klasyczny winegret. Szparagi dobrze smakują również posypane ziołami.

Szparagi można zapiekać lub grillować. Świetnie smakują z dodatkiem dojrzewającej szynki lub owinięte wędzonym boczkiem, z jajkiem sadzonym albo posypane serem. Szczególnego smaku doda im parmezan, ale z powodzeniem wykorzystać można również pecorino oraz sery białe: wędzony twaróg, ser kozi czy ricottę. Smaczny efekt osiągniemy z dodatkiem migdałów i orzechów. Godny polecenia jest również dodatek kwaśny, między innymi dobrej jakości ocet winny lub balsamiczny.

Szparagi zielone - jak je zrobić? Najlepiej upiec czy ugotować?

Szparagi zielone nie wymagają wcześniejszego obierania, trzeba natomiast poddać je obróbce termicznej. Jeśli zdecydujemy się na gotowanie, najlepiej robić to w wysokim naczyniu, w którym zmieszczą się w całości. Ponieważ główki szparagów miękną szybciej, dobrze, aby znajdowały się ponad poziomem wody. Ile gotować całość? Zielone szparagi są gotowe po upływie około 8 minut, białe trzeba przytrzymać na ogniu nawet kwadrans.

Dla zachowania wartości odżywczych w jak najlepszych proporcjach poleca się gotowanie na parze lub - jeszcze lepiej - pieczenie szparagów. Ile piec zielone szparagi? Wystarczy 10 minut.

Szparagi zielone czy białe - które są lepsze?

Szparagi zielone i białe różnią się warunkami, w jakich rosną. Białe dojrzewają pod ziemią, dzięki czemu nie produkują chlorofilu, zielone zaś - za sprawą ekspozycji na światło słoneczne - mają taką możliwość. Wpływa to na ich smak i właściwości.

Szparagi zielone cechują się wyższą wartością odżywczą w stosunku do białych krewniaków. Zawierają chlorofil i są obfitsze w witaminy, choć uboższe w saponiny. Szparagi białe mają natomiast delikatniejszy smak: słodkawy, choć czasem przechodzący w lekko gorzki. Z tego powodu wiele osób twierdzi, że to właśnie biała wersja jest smaczniejsza, choć jest to rzeczą gustu. Nie ulega natomiast wątpliwości, że szparagi zielone są bardziej świeże, a w smaku przypominają nowalijki.

Szparagi różnią się również wyglądem. Zielone są dłuższe i cieńsze. Nie trzeba ich obierać: wystarczy odłamać zdrewniałą końcówkę, przeginając szparag. Pęknie on samoistnie w odpowiednim miejscu.

Szparagi zielone podane z risotto - przepis

Szparagi zielone wykorzystać można w daniach obiadowych i kolacyjnych. Sprawdzają się w wielu różnych połączeniach. Bez problemu można z ich pomocą stworzyć wartościowy  wegański lub wegetariański posiłek. Łatwe do przygotowania, a jednocześnie efektowne jest risotto ze szparagami i grzybami - potrawa o włoskim rodowodzie.

Potrzebne do przygotowania czterech porcji składniki to:

  • 30 dag ryżu, najlepiej arborio - odmiany przeznaczonej do risotto
  • 35 dag zielonych szparagów
  • 25 dag grzybów, najlepiej leśnych
  • 2 cebule
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 cytryny
  • 700 ml bulionu warzywnego (można zastąpić wodą)
  • 200 ml białego wytrawnego wina
  • 150 ml śmietanki (można użyć wegańskiej)
  • 4 dag parmezanu lub sera wegańskiego
  • 2 łyżki oliwy
  • po 2 łyżki posiekanych listków melisy oraz szczypiorku
  • sól, pieprz

Zielonych szparagów nie trzeba obierać. Wystarczy ugotować je w warzywnym bulionie z dodatkiem soku cytrynowego. Może to być też woda z cytryną. Półmiękkie szparagi wyjąć i schłodzić, najlepiej w wodzie z kostkami lodu. Cebulę i czosnek posiekać, podsmażyć na oliwie. Dodać ryż i gotować, mieszając i dolewając stopniowo wino. Kolejną porcję płynu wlewać dopiero, gdy poprzednia zostanie wchłonięta. Całość gotować 20 minut.

Grzyby pokroić w plasterki, poddusić na osobnej patelni z rozgrzanym masłem lub olejem. Następnie doprawić, przełożyć do risotta i gotować jeszcze 10 minut. Szparagi pokroić w kilkucentymetrowe kawałki, dodać do całości. Do risotta wmieszać połowę parmezanu i posiekane zioła. Resztą sera posypać gotowe danie na talerzu.