Wiele osób myśli, że szczoteczka soniczna to zbędny gadżet, a oczyszczanie skóry twarzy w tradycyjny sposób jest zupełnie wystarczające. Tymczasem okazuje się, że – jak podają producenci – podczas dokładnego oczyszczenia skóry twarzy szczoteczką soniczną zostaje usuniętych nawet 99,5% wszystkich zanieczyszczeń. To wynik nieporównywalnie lepszy niż w przypadku zwykłego mycia cery. Jak to możliwe?

Jak działa szczoteczka soniczna do twarzy?

Szczoteczka soniczna do twarzy to niewielkiej wielkości produkt, najczęściej o zaokrąglonym kształcie. Składa się z licznych, silikonowych wypustek, które pulsują podczas oczyszczenia. Fale ultradźwiękowe i wibracje sprawiają, że wypustki docierają w każdy zakamarek skóry i oczyszczają pory precyzyjniej niż podczas zwykłego mycia za pomocą rąk.

Chcesz zrobić peeling kawitacyjny w domu, ale brakuje ci czasu? Zbliżone rezultaty osiągniesz dzięki szczoteczce sonicznej. Podczas pulsowania wypustek powstają niewielkie bąbelki wody, co przypomina sposób, w jaki działa kawitacja – woda wraz z oczyszczającym produktem wchodzi w pory skóry i wyjątkowo dogłębnie je oczyszcza.

Szczoteczki soniczne są wodoodporne i wyposażone w baterie umożliwiające ładowanie. Bez obaw możesz ich używać pod prysznicem.

Jakie efekty daje stosowanie szczoteczki sonicznej?

Szczoteczka soniczna do twarzy – czy warto? Jak najbardziej! Efekty, których możesz się spodziewać to:

 • dogłębnie oczyszczona skóra
 • rzadziej powstające zaskórniki
 • precyzyjnie usunięty martwy naskórek
 • lepsza kondycja skóry – mniej wyprysków
 • uelastyczniona, miękka skóra – pobudzający masaż sprawia, że twarz jest jędrniejsza

A co najważniejsze, po masażu szczoteczką soniczną twarz jest perfekcyjnie przygotowana do dalszej pielęgnacji. Tonik, krem, serum – z pewnością świetnie zadziałają na wolnej od zanieczyszczeń i nadmiaru sebum skórze. Dzięki temu, że szczoteczka pobudza mikrokrążenie, kosmetyki mają szansę zadziałać jeszcze lepiej.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Materiał

Największym błędem, jaki możesz popełnić, jest zakup szczoteczki z niesprawdzonego źródła. Te produkty są tańsze, jednak wykonane z materiałów, na których łatwo osadza się brud i które mogą negatywnie wpłynąć na stan skóry – zbyt twarde wypustki będą po prosu niszczyć barierę lipidową naskórka. Nie bez powodu najlepsze szczoteczki wykonane są z medycznego silikonu.

Funkcje dodatkowe

Dobrze zdecydować się na szczoteczkę, która ma regulację mocy pulsacji. Ciekawą funkcją dodatkową jest także czujnik nacisku – szczoteczka będzie informować lub redukować pulsację, jeśli wyczuje, że przykładasz ją do skóry zbyt mocno. Niektóre z urządzeń wibrują, informując, że należy zmienić obszar oczyszczania. Te wszystkie dodatkowe funkcje nie są konieczne, aby dokładnie oczyścić twarz, z pewnością jednak mogą usprawnić mycie.

Ładowanie

Istotne jest, aby wybrać produkt, który nie będzie wymagał częstego doładowywania. Najlepsze szczoteczki działają bez ładowania nawet przez pół roku regularnego użytkowania, co z pewnością wpływa na wygodę użytkowania.

Wymiary

Dużą szczoteczką szybko oczyścisz całą powierzchnie skóry, jednak może się okazać, że nie dostanie się ona do najmniejszych zakamarków twarzy. Wybór mniejszego urządzenia może okazać się lepszy, chociaż wiele zależy od twoich indywidualnych preferencji.

Wodoodporność

Wydaje się, że każda szczoteczka powinna być wodoodporna – nie jest to jednak takie oczywiste. Część z nich jest jedynie wodoszczelna, co oznacza, że po zanurzeniu szczoteczki w wodzie na dłuższy czas urządzenie może się po prostu zepsuć.

Jak używać szczotki sonicznej do twarzy?

Używanie szczoteczki sonicznej jest wyjątkowo proste i nieskomplikowane – szybko nabierzesz wprawy. Istotne jest jednak, aby dopasować szczoteczkę do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Urządzenie usuwa martwy naskórek, więc może się okazać, że złuszczanie nie będzie tak często konieczne. Po enzymatyczny peeling do skóry trądzikowej czy coraz popularniejszy peeling gommage będziesz sięgać nieco rzadziej.

Jak oczyszczać skórę szczoteczką?

 1. Zanim przejdziesz do mycia twarzy szczoteczką soniczną, wykonaj dokładny demakijaż twarzy i oczu.
 2. Przed każdym użyciem umyj szczoteczkę – wystarczy odrobina mydła i ciepła woda. Dokładnie opłucz urządzenie.
 3. Zwilż skórę.
 4. Nałóż odrobinę żelu oczyszczającego i rozprowadź go po twarzy.
 5. Użyj szczoteczki – wykonuj koliste ruchy.
 6. Możesz zacząć od policzków, a następnie poświęcić uwagę najbardziej problematycznej strefie T. Czoło, nos i broda wymagają dogłębnego oczyszczenia. Nie zaszkodzi, jeśli wykonasz masaż szczoteczką również w okolicy szyi.
 7. Przejdź do dalszych etapów pielęgnacji.

Jak często używać szczoteczki sonicznej?

 • Cera normalna – poleca się myć skórę twarzy za pomocą szczoteczki 2-3 razy w tygodniu. Każdorazowo nie dłużej niż przez minutę. Na początku możesz spróbować rzadziej i krócej, aby przyzwyczaić skórę.
 • Cera naczynkowa – wystarczy 1-2 razy w tygodniu, chociaż najlepiej byłoby dopasować częstotliwość indywidualnie, obserwując skórę i jej reakcje. Szczoteczka soniczna do cery naczynkowej może się sprawdzić, ale tylko wówczas, jeśli skóra nie cechuje się mocnym rumieniem i nie jest zbyt wrażliwa. Pamiętaj też, by w przypadku takiej skóry wybrać model o jak najdelikatniejszych, miękkich wypustkach oraz skrócić czas czyszczenia.

Częste błędy w używaniu szczoteczki sonicznej

Szczoteczka elektryczna do twarzy może okazać się strzałem w dziesiątkę – pod warunkiem jednak, że będzie właściwie używana. Zapoznaj się z kilkoma najczęstszymi błędami, jakie można popełnić podczas stosowania szczoteczki i postaraj się ich nie powtarzać.

 1. Szczotka soniczna może działać zbyt intensywnie w stosunku do potrzeb twojej skóry. Nie chodzi jedynie o odpowiednie dostosowanie mocy działania, ale i częstotliwość. Jeśli po użyciu szczoteczki, twoja skóra jest piekąca i zaczerwieniona, to znak, że należy używać jej rzadziej.
 2. Uważaj, aby nie wykonywać masażu szczoteczką zbyt długo – 1 minuta zdecydowanie wystarczy. Skóra może zostać podrażniona, a bariera lipidowa zaburzona, jeśli będziesz przedłużać oczyszczanie.
 3. Cera trądzikowa, stany zapalne, ropne wypryski – szczoteczka soniczna może je jedynie zaognić i przyczynić się do rozniesienia drobnoustrojów. W przypadku trądziku nie poleca się stosowania szczoteczki – zwłaszcza w obszarach skóry najbardziej dotkniętych wypryskami.
 4. Nie używaj szczoteczki, jeśli masz na twarzy wystające pieprzyki. To może okazać się niebezpieczne!
 5. Nie myj szczoteczek mocnymi detergentami. Najczęściej wykonane są z silikonu – niewłaściwe, zbyt mocne produkty mogą sprawić, że materiał ulegnie uszkodzeniu i szczoteczka po prostu łatwo się zniszczy. Nie oznacza to jednak, że nie należy w ogóle myć szczoteczki – to niezbędny krok, jeśli chcesz mieć dobrze oczyszczoną skórę.
 6. Po czasie wypustki mogą się ścierać i nie być aż tak precyzyjne, jak na początku. Na szczęście, niektóre z modeli szczoteczek mają wymienne głowice – jeśli zauważysz, że szczotka działa gorzej, wymień końcówkę. Nie ma sensu próbować oczyszczać skórę startymi wypustkami.