Już jakiś czas temu Instagram oszalał na punkcie świec sojowych. Co kryje się za ich ogromną popularnością? Obok coraz to bardziej intrygujących nut zapachowych zauważyć możemy też dużą różnorodność kształtów. Do najnowszych trendów należą w szczególności świeczki przypominające kobiece ciało, kwadratowe bubble cubes oraz te spiralne rodem z lat 70. Unikalny design produktu powoduje, że wybieramy go, aby pełnił rolę ozdoby – często bez zamiaru podpalenia knotu. W końcu cena pojedynczej świecy waha się od 30 do 80zł za jedynie 180ml wyrobu. Jeśli Twój portfel wciąż niedomaga po dopiero co minionych świętach możesz spróbować swoich sił i zrobić świecę samodzielnie. Jak? Podpowiadamy!

Świeczki sojowe DIY: Jaki rodzaj wosku wybrać?

Do produkcji świeczek DIY potrzebujemy tylko kilku niedrogich składników - najważniejszym jest oczywiście wosk. Który wybrać? Najpopularniejszym rodzajem jest nadal ten pozyskiwany z parafiny będącej odpadem po procesie rafinacji ropy naftowej. Badania przeprowadzone w 2009 roku przez American Chemical Society potwierdzają, że spalanie świec parafinowych wydziela do atmosfery wiele toksycznych związków, m.in. rakotwórczy benzen i toluen. Podczas gdy wdychanie tego pierwszego może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, skutki toluenu odczuwamy od razu – są nimi ból lub zawroty głowy.

Alternatywą dla parafiny jest stale zyskujący na popularności wosk pochodzenia naturalnego – pszczeli, palmowy, kokosowy lub sojowy. Za tym ostatnim przemawia wolny czas spalania, brak pochodzenia zwierzęcego i stosunkowo niska cena, jednakże każdy z wymienionych będzie lepszym wyborem niż parafina – zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska. Aby samodzielnie zrobiona świeca była jak najbezpieczniejsza dla naszego organizmu musimy zadbać również o organiczny knot (drewniany lub bawełniany) i naturalne olejki eteryczne.

Świeczki sojowe DIY: Ile kosztuje samodzielnie zrobiona świeca?

Czy rzeczywiście opłaca się poświęcać czas na własnoręczne odlewanie świecy? Sprawdźmy! 1kg wosku sojowego zakupiony przez internet to koszt około 30zł. Taką ilością jesteśmy w stanie zalać 6 słoiczków o pojemności 200ml. Buteleczka naturalnego olejku eterycznego to koszt od 5 do 10zł – taka ilość również wystarczyć powinna na 6 świeczek. Koszty knotów, szczególnie gdy zamawiamy większą ilość to kwestia kilkudziesięciu groszy, a w roli pojemnika możemy zastosować słoik z recyklingu. Bez trudu możemy policzyć więc, że jedna świeczka kosztować nas będzie około 7zł, podczas gdy w sklepach dostaniemy je nawet 10 razy drożej.

Świeczki sojowe DIY: Jak zrobić świeczkę w kilku prostych krokach?

Kiedy już zaopatrzymy się we wszystkie potrzebne nam produkty czas zacząć działać! Pierwszym krokiem będzie umocowanie knota do dna słoiczka – możesz zrobić to za pomocą specjalnych metalowych blaszek, gorącego kleju lub zwykłej dwustronnej taśmy klejącej. Podczas gdy knot drewniany powinien bez problemu utrzymać się w pionie, ten zrobiony z bawełny warto zawiązać na opartym o krawędzie słoika ołówku.

Następnie rozpuszczamy 200g wosku, pilnując jednak aby nie doprowadzić do jego wrzenia. Gdy uda nam się to zrobić odstawiamy naczynie do ostudzenia – temperatura wosku powinna spaść do około 40 stopni. Na tym etapie możemy delikatnie wymieszać go z olejkami eterycznymi – 20 kropli w zupełności wystarczy.

Ostatnim krokiem jest ostrożne przelanie uzyskanej mikstury do przygotowanego wcześniej słoika. Dla lepszego efektu wizualnego na wierzchu wosku, przed jego zastygnięciem, rozsypać możesz kolorowe płatki kwiatów. Jeśli chcesz stworzyć świeczkę o unikalnym designie możesz również zainwestować w specjalną formę do odlewu świec.

Po około godzinie możemy cieszyć się kojącym zapachem własnoręcznie stworzonej świeczki. Pamiętaj jednak, aby nie gasić jej wcześniej niż po rozpuszczeniu się wosku na całej powierzchni świecy – w ten sposób unikniesz tworzenia się „komina” wewnątrz.