Popularną ostatnio baskinkę jako pierwsze nosiły mieszkanki walecznego kraju Basków. Baskinka to nic innego jak falbanka doszyta do spódnicy lub sukienki, mniej więcej na wysokości talii. Ten rozkloszowany pas materiału w latach 40. zyskał szczególne uznanie wśród gwiazd dużego ekarnu, ale dopiero w latach 80. stał się nieodłącznym elementem sukienek gwiazd serialu "Dynastia". Jak nietrudno się domyślić, przez długi czas falbanka uchodziła za symbol kiczu. 

Dynastia

Do życia przywrócono ją dzięki kolekcjom na wiosnę i lato 2012. Projektanci wykorzystywali fałdę materiału na różne sposoby. Jason Wu baskinkę doszył do spódnicy, Dries Van Noten wybrał spodnie, a dom mody Alexander McQueen postawił na sukienki. Od tego czasu baskinka zdążyła ugruntować swoją pozycję również w kolekcjach sieciówek.

Lanvin 

Lanvin, jesień-zima, 2012/2013

Ten oryginalny fason nie jest jednak dla każdego! Sukienki z baskinką najlepiej wyglądają na dziewczynach o figurze klepsydry. W przeciwnym razie falbanka może narobić więcej szkody niż pożytku i poszerzyć to, co chciałybyśmy ukryć. Pamiętajmy też o szpilkach, ponieważ baskinki bywają podstępne i mogą optycznie skracać nogi. W GALERII znajdziecie kilkanaście propozycji sukienek. Ceny zaczynają się już od 99 złotych!