W 2014 roku wspólnie założyli Vetements. Demna odpowiadał za stronę kreatywną, a Guram zajął się biznesowym zapleczem marki. Po kilku sezonach byli na ustach wszystkich za sprawą puchowych kurtek, grunge'owych jeansów i bluz z kapturem, które natychmiast pokochała ulica. Szybko zdobyta renoma zapewniła Demnie drugi etat. Zaledwie rok po debiucie Vetements nowy ulubieniec fashionistek zaczął pracować dla domu mody Balenciaga, przejmując tym samym stanowisko Alexandra Wanga. W 2019 roku ogłosił, że zamierza zostawić autorski projekt w rękach brata i w całości poświęcić się prestiżowej posadzie. Dziś wyszło na jaw, że rozłam w rodzinie Gvasaliów jest poważniejszy, niż mogło się wydawać.

Sukienka Balenciaga to plagiat? Brat Demny publicznie oskarża go o skopiowanie projektu

Co prawda Demna powinien mieć dobre przygotowanie do zarządzania kryzysowego. Już w 2018 roku zarzucano mu zbyt dosłowne inspirowanie się kultowym projektem Martina Margiela, kiedy to na wybiegu zaprezentował obuwie łudząco podobne do słynnego modelu Tabi (nazywanego najbrzydszymi butami świata). Pod koniec zeszłego roku przepraszał z kolei za kontrowersyjną kampanię reklamową z udziałem dzieci. Połączenie estetyki BDSM z nieletnimi modelami słusznie oburzyło nawet największych fanów marki. Co odróżnia najnowszą aferę od poprzednich? Tym razem 42-latek musi stawić czoła własnemu bratu.

Stosunki między rodzeństwem uległy znacznemu ochłodzeniu, o czym najlepiej świadczą posty opublikowane przez Gurama na Instagramie. Aktualny dyrektor kreatywny Vetements otwarcie zarzucił Demnie plagiat i wytknął brak zaproszenia na paryskie show Balenciaga. Najpierw udostępnił w sieci zdjęcie przedstawiające swoją matkę i opatrzył je kąśliwym podpisem. „Jestem dumny, że moja mama otworzyła pokaz. Bardzo mi przykro, że nie zaproszono mnie na wydarzenie, abym mógł zobaczyć to na żywo. Modlę się za duszę mojego brata. Niech Bóg go błogosławi” – napisał.

Najwyraźniej wpis nie spotkał się z ciepłym przyjęciem, bo wczoraj Guram znów przystąpił do ataku. Oczom obserwatorów ukazał się kolaż zestawiający czerwoną cekinową suknię z nowej kolekcji hiszpańskiego domu mody z kreacją Vetements pokazaną w czerwcu 2023 roku. Projektant prowokacyjnie zakrył oczy modelki czarnym paskiem i nie wymienił nazwy konkurencyjnego brandu. W komentarzach rozbawieni internauci zrzucają zachowanie mężczyzny na gruziński temperament i pouczają, że nie może przypisywać sobie wynalezienia cekinów. Żartobliwie porównują też rywalizację braci do kłótni Kim i Kourtney Kardashian.

Nieco więcej światła na relację Gruzinów rzuca wywiad, jakiego młodszy z nich udzielił niedawno gazecie The New York Times. Guram przyznał, że po wielu latach spędzonych w cieniu zamierza nareszcie przyćmić Demnę. „Myślę, że mój brat ma ogromny talent, ale mamy zupełnie odmienne podejście do pracy [...] Miał dobrą passę przez 10 lat i sądzę, że jego era powoli dobiega końca. Teraz nadszedł mój czas” – tłumaczył. Dodał, że Balenciaga ma wiele za uszami i w przeszłości wielokrotnie działała na szkodę Vetements: „Zawsze wydają komunikaty w dniu naszych pokazów. Ogłosili nominację Demny w moje urodziny”. Wygląda więc na to, że sytuacja może się jeszcze zaognić.