Nie zamaskujemy makijażem problemu wysuszonej skóry pod oczami – nałożenie podkładu czy korektora w tym miejscu stanie się niemal niemożliwe, kosmetyk będzie podkreślał suche skórki. Jednak poprawienie kondycji skóry i zadbanie o jej odpowiednie nawilżenie jest istotne nie tylko z powodów estetycznych. Sucha, zaczerwieniona skóra wokół oczu może powodować dyskomfort czy nawet ból. Dlaczego jeszcze nawodnienie skóry jest ważne? Wysuszenie może wpływać na szybsze pojawienie się zmarszczek i innych oznak starzenia. Jeśli zależy nam na spowolnieniu procesów starzeniowych, warto zadbać o nawilżenie skóry – zwłaszcza obszaru wokół oczu. Pozbycie się przesuszeń i cieni pod oczami oraz ujędrnienie skóry odejmą nam lat!

Przyczyny suchej skóry pod oczami

Dlaczego skóra pod oczami się wysusza? Może mieć to związek z nieodpowiednią pielęgnacją, nieużywaniem nawilżających produktów i korzystaniem z podrażniających kosmetyków. Skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna – potrzebuje dodatkowej pielęgnacji i regularnego nawilżania. Właściwie nie ma w tym miejscu gruczołów łojowych, więc wyjątkowo nietrudno o przesuszenie. Zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków.

Do niesprzyjających warunków zalicza się działanie promieni słonecznych, które osłabiają warstwę hydrolipidową naskórka – przez to skóra szybko staje się odwodniona. Bez ochrony przed słońcem, nasza twarz, a zwłaszcza cienka skóra pod oczami, narażona jest na inne czynniki zewnętrze – silny mróz, wiatr, smog. Kremów z filtrem UV powinniśmy używać nie tylko w słoneczne, letnie dni, gdy planujemy dłuższe przebywanie na słońcu – zaleca się ich codzienne stosowanie. To nie tylko najlepszy sposób na zachowanie nawilżenia, ale też metoda przeciwstarzeniowa. Upływający czas ma wpływ na kondycję skóry pod oczami. Dlaczego? W związku z procesami starzenia się skóry, produkuje się mniej fibroblastów, a to one odpowiadają za obecność kwasu hialuronowego. Bez niego bardzo łatwo o przesuszenie.

Cienie i sińce pod oczami to wyraźny sygnał od naszego organizmu, że coś jest nie tak. Za mało snu, za dużo stresu i zmęczenia, odwodnienie organizmu, zła dieta – jeśli jest to możliwe, powinniśmy odpocząć i zadbać o picie odpowiedniej ilości wody. W ten sposób także wpłyniemy na wygląd skóry i jej nawodnienie. Sucha skóra pod okiem może też wystąpić w wyniku reakcji alergicznej – jeśli podejrzewasz, że przyczyną wysuszenia jest alergia, skontaktuj się z lekarzem.

Sucha skóra pod oczami – co robić?

Picie wody, odpoczynek, stosowanie kremów z filtrem UV i regularne nawilżanie skóry pod oczami – to z pewnością pomoże i pozytywnie wpłynie na stan skóry. Dodatkowo, przesuszonej skórze pod oczami można pomóc domowymi sposobami – na przykład poprzez regularne stosowanie okładów. Jak przygotować okłady? Możemy użyć ogórka – wystarczy pociąć go w plastry i schłodzić je w lodówce. Następnie położyć plastry z ogórka na powiekach i pozostawić je na 15-20 minut. Ogórek posiada wiele właściwości, dzięki którym skóra pod oczami będzie mogła szybciej się zregenerować. Przynieść ulgę może też konsekwentne stosowanie okładu z mleka czy zielonej lub czarnej herbaty. Niezastąpiony w walce z przesuszoną skórą jest rumianek na oczy. Ma działanie lecznicze, działa przeciwstarzeniowo i łagodząco – okłady z rumianku mogą okazać się nieocenione.

A czego z pewnością nie robić? Lepiej nie używać do mycia twarzy wysuszającego mydła czy kosmetyków do demakijażu z podrażniającym alkoholem – to wszystko może pogłębić problem. Korzystniej dla skóry będzie unikać tego typu detergentów, a makijaż zmywać delikatnymi produktami, na przykład olejkami. Na rynku dostępne są mleczka do demakijażu skóry wokół oczu – możesz po nie sięgnąć, jeśli obawiasz się, że twój płyn micelarny wpływa wysuszająco na skórę pod oczami. Podczas demakijażu staraj się nie pocierać gwałtownie powiek.

Jak nawilżyć skórę pod oczami?

Wysuszenie, zwłaszcza w przypadku cery dojrzałej, może łączyć się ze zmniejszoną ilością kwasu hialuronowego produkowanego przez fibroblasty. Możemy nawilżyć skórę, stosując odpowiednie kremy z dodatkiem kwasu hialuronowego lub wybrać profesjonalne zabiegi. Wówczas czysty kwas hialuronowy zostanie wstrzyknięty w miejsce pod oczami.

Jednak zabiegi nie zawsze są konieczne. Czasami drobne zmiany w pielęgnacji wystarczą, aby na zawsze pozbyć się problemu pękającej skóry pod oczami. W celu nawilżenia i spowolnienia procesów starzeniowych często stosowana jest witamina E na twarz. Jej regularne używanie – czy to w postaci kapsułek, czy jako dodatek do kremów – może wpłynąć na nawilżenie skóry pod oczami.
Krem na suche powieki, masło pod oczy, serum na noc, kremowe odżywki – nawilżanie skóry pod oczami nie jest takie trudne, gdy mamy do wyboru szereg różnych produktów. Wybierz kosmetyk, który najlepiej będzie odpowiadał twoim preferencjom i regularnie go stosuj. Tylko wówczas osiągniesz pożądane efekty. Rozglądając się za produktem do nawilżenia skóry pod oczami, zwracaj uwagę na skład – dodatek przeciwutleniaczy i witamin A, C, E, retinolu i kolagenu, aloesu lub pantenolu czy ekstraktu z lnu zagwarantuje, że produkt spełni swoje zadanie. Oprócz codziennego stosowania kremu, możesz wzmacniać nawilżenie, używając maseczek oraz hydrożelowych płatków pod oczy. Twoje spojrzenie odzyska blask!