Czym jest styl vintage?

Styl vintage polega na wprowadzeniu do swojej szafy ubrań, akcesoriów i dodatków z poprzednich dekad. Zarówno na wielkich galach, jak i w codziennym życiu, gwiazdy udowadniają, że archiwalnej mody nie można i nie należy odsyłać do lamusa. Dobry projekt może przetrwać próbę czasu. Modę na styl vintage rozbudziła Kim Kardashian, która na MET Gali w 2022 roku pojawiła się w sukni należącej do Marilyn Monroe. Wydarzeniu towarzyszyło wiele kontrowersji – między innymi drastyczny spadek wagi Kim, aby zmieścić się w kreację należącą do megagwiazdy kina minionych dekad oraz rzekome uszkodzenie bezcennej sukni, której miejsce jest w muzeum. Mimo wszelkich kontrowersji, wydarzenie to na nowo rozbudziło zainteresowanie archiwalnymi kolekcjami. 

Skąd popularność stylu vintage?

W opozycji do mody fast fashion styl vintage jest ekologiczny i zrównoważony, więc jego popularność po części wynika ze zwiększonej świadomości wpływu szybkiej mody na naszą planetę. Problemy dostrzegają już niemal wszyscy. Temat MET Gali na 2024 rok to „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”. Kuratorzy tej największej na świecie wystawy poświęconej modzie mają udostępnić publiczności najcenniejsze kreacje minionych dekad, które dotychczas były skrzętnie przechowywane w muzealnych archiwach. Nie tylko mająca nieograniczone zasoby Kim Kardashian sięga po archiwalne modele największych domów mody. Do fanek mody vintage należą też it girls nowego pokolenia, między innymi Bella Hadid, Zendaya i Kendall Jenner. Ta pierwsza znana jest z tego, że swój wolny czas poświęca na wyszukiwanie perełek w internetowych sklepach z modą z drugiej ręki. 

Co to znaczy, że coś jest vintage?

Wśród kolekcjonerów istnieje niepisana reguła, która określa jakie ubrania można określić terminem „vintage”. Najczęściej do tej kategorii zalicza się ubrania, które mają co najmniej 20 lat. Oznacza to, że wszystkie elementy garderoby, które zostały wyprodukowane na początku XXI wieku, możemy uznać za vintage. Choć niektórym z nas może być trudno w to uwierzyć, stylizacje Christiny Aguilery z teledysku „Dirrty” także należą do tego grona. Zatem zanim kupisz kolejną rzecz w sieciówce, zastanów się, czy nie warto zainwestować w ponadczasowy element garderoby od cenionego projektanta, który z biegiem lat tylko nabierze na wartości.

Jak się ubierać w stylu vintage? Gdzie szukać perełek sprzed dekad?

Wiele z nas chciałoby wziąć przykład z gwiazd i przemycać do swojej garderoby elementy vintage. Jak zatem ubrać się w tym stylu? Pamiętaj, że niekoniecznie chodzi o total look. Równie możesz ograniczyć się do używanych butów, okularów bądź torebki z archiwalnej kolekcji. Co więcej, aby wyglądać vintage, ale cały czas modnie i nowocześnie, w swoich stylizacjach warto postawić na ponadczasowe elementy minionych dekad, które cechuje zarówno wysoka jakość wykonania, jak i użytych materiałów. Gdzie zatem znaleźć autentyczne elementy garderoby vintage? Już odpowiadamy.

Portale aukcyjne oraz internetowe sklepy z modą vintage

Szukając vintage ubrań i dodatków warto zaglądać na  internetowe portale aukcyjne i sklepy z używaną odzieżą takie jak Vinted, Depop, Ebay, czy Vestiaire Collection. Ceny potrafią być zawrotne, ale przy odrobinie szczęścia upolujesz znakomite okazje. 

Sprawdź też: Najlepsze aplikacje do sprzedaży ubrań i zakupów z drugiej ręki >>

Sklepy z używaną odzieżą i targi vintage

Choć wymaga to czasu i wytrwałości, na pewno na sporo pereł trafisz w polskich lumpeksach. Dla tych, którzy w poszukiwaniu wyjątkowych projektów nie lubią przedzierać się przez sztosy wieszaków wypełnionych szybką modą, polecamy wizytę na targach vintage. Wystawiają się na nich sprzedawcy, którzy mają wyselekcjonowany towar. Minusem tego rozwiązania zdecydowanie są wyższe niż second handach ceny.

Pchle targi

Myśląc o pchlich targach, mamy przed oczami paryskie ulice wypełnione stoiskami pełnymi unikatowej biżuterii i leżące obok nich stosy ubrań, torebek i butów kryjące w sobie designerskie perełki. Vintage skarby znajdziesz również na pchlich targach w Polsce, więc w najbliższy weekend warto wybrać się na jeden z nich. Szczególnie polecamy zwrócić uwagę stoiska z biżuterią. 

Czytaj też: Kupujesz ubrania z drugiej ręki? Oto 5 najczęstszych błędów, które lepiej unikać

Styl vintage – gdzie szukać inspiracji?

Rosnąca w ostatnich latach popularność stylu vintage sprawiła, że nietrudno jest znaleźć inspirację na stylizację. W mediach społecznościowych mnóstwo jest profili prowadzonych przez pasjonatów. Co więcej, skupowanie mody vintage dla wielu ludzi stało się intratnym biznesem i ścieżką kariery. Na uwagę zdecydowanie zasługuje prowadzony przez Doris Raymond kanał na YouTube „The Way We Wore”. Autorka prowadzi sklep z modą vintage w Los Angeles o tej samej nazwie. Na swoimi kanale Doris dzieli się nie tylko ekspercką wiedzą na temat wyjątkowych projektów, ale również niesamowitymi historiami pozyskania wyjątkowych kreacji ze swojej kolekcji, np. suknię haute couture projektu Christiana Diora uratowała z kontenera na śmieci, który stał przed zalanym teatrem.

Styl vintage, przenoszący nas w świat minionych dekad, zdobył serca wielu miłośników mody. Inspirując się ikonami poprzednich pokoleń, współczesne gwiazdy, takie jak Kim Kardashian, Bella Hadid czy Zendaya, udowadniają, że moda vintage jest nie tylko stylowa, ale również ekologiczna i zrównoważona. Trend vintage nie ogranicza się jedynie do wielkich wyjść na czerwonym dywanie. Staje się on integralną częścią codziennego życia i streetwearu.