Stylem Jane Birkin inspirują się Louise Follain, Jeanne Damas, Caroline de Maigret a także jej własne córki: Charlotte Gainsbourg i Lou Doillon. Podobna fryzura i stylizacje w klimacie lat 70. sprawiają, że na wielu zdjęciach piękne Francuzki wyglądają jak sobowtóry Jane.

Birkin przyszła na świat jako Jane Mallory Birkin w londyńskim Marylebone. Aktorstwa uczyła się w Kensington Academy.  Debiutowała na scenie teatru Haymarket, ale prawdziwą sławę przyniosła jej rola w filmie "Powiększenie" Michelangelo Antonioniego.

W 1968 roku rozpadło się jej pierwsze małżeństwo. Wyjechała do Paryża, nie znając języka francuskiego. Mimo to udało jej się zdobyć główną (!) rolę w melodramacie "Slogan". Na planie poznała francuskiego piosenkarza Serge'a Gainsbourga i właśnie to spotkanie zmieniło jej życie. W 1969 roku świat usłyszał nasyconą erotyzmem piosenkę "Je t'aime... moi non plus", w której oboje szeptali do siebie miłosne wyznania. Z namiętnego, choć kontrowersyjnego związku (mówiono o nich Piękna i Bestia), na świat przyszła córka Jane i Serge'a - Charlotte Gainsbourg.

Czytaj też: Modny beżowy płaszcz >>

Jane nie została wybitną aktorką, ale wydała 15 muzycznych albumów i przyczyniła się do powstania torebki - obiektu pożądania. Na pokładzie samolotu poznała Jeana-Louisa Dumas, prezesa marki Hermès. Wysypane z koszyka Jane rzeczy stały się pretekstem do rozmowy o wygodnych weekendowych torbach. Tak narodził się projekt torebki "Birkin", na której zakup gwiazdy czekają dziś w kolejce.

Czytaj też: Wzruszające filmy >>

Jane Birkin do dziś ma wpływ na styl dziewczyn zakochanych we francuskiej nonszalancji. Nikt tak jak ona nie nosił dzwonów, surferskich dzianinowych topów, białych koszul i koszyczków. To, że tak ubieramy się dziś w centrach wielkich miast to jej wielka zasługa. Jane przeniosła wakacyjny luz z Lazurowego Wybrzeża na paryskie i londyńskie ulice. Pokazała, że w białym t-shircie można wyglądać bardziej zjawiskowo, niż w wymuskanej stylizacji. Miało się wrażenie, że Jane jest mentalnie na niekończących się wakacjach.

W galerii znajdziecie znane i mniej znane zdjęcia młodej Jane Birkin.  Jakiś czas temu aktorka obchodziła 72 urodziny. Niech jej styl zrobi wam weekend ;)