Dla Polskiej reżyserki to już drugi Srebrny Niedźwiedź - pierwszym nagrodzono ją w 2015 roku, gdy na festiwalu pokazała film "Body/Ciało" (wcześniej została wyróżniona za obraz "W imię..."). Berlin kocha Małgorzatę Szumowską i jej nowy tytuł był wielokrotnie wymieniany jako faworyt 68. edycji wydarzenia.

Film "Twarz" kreśli w satyryczny sposób smutny obraz polskiej prowincji, w której nie może odnaleźć się mężczyzna po przeszczepie twarzy. Bohater grany przez Mateusza Kościukiewicza ulega wypadkowi przy budowie świebodzińskiego pomnika Chrystusa. Zabieg wyklucza go ze społeczności, do której powraca już jako obcy. Symboliczna historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami - pierwszym w Polsce zabiegiem przeszczepu twarzy i powstaniem monumentu w Świebodzinie. Oba wątki Szumowska połączyła we współczesną baśń w scenariuszu współtworzonym przez Michała Englerta. "Twarz" już w piątek po prezentacji zebrała świetne opinie krytyków, którzy docenili też genialne zdjęcia i pracę operatorską Michała. Polska premiera filmu przewidziana jest na 6 kwietnia.

  „Dziękuję za tę nagrodę. Jest ona szczególnie ważna, bo nasz film odnosi się do współczesności i pokazuje problemy ważne nie tylko w moim kraju, ale też w całej Europie. Jestem bardzo szczęśliwa. A szczególnie szczęśliwa, że jestem kobietą reżyserką, yeah! ” – powiedziała Małgorzata Szumowska, odbierając statuetkę.

Berlinale w całokształcie ma w tym roku piękną kobiecą, nomen omen, twarz. Złotego Niedźwiedzia otrzymała Adina Pintilie za film "Touch Me Not", a najlepszą aktorką ogłoszono Anę Brun za rolę w filmie "Dziedziczki". Świetne recenzje zebrał też prezentowany w Berlinie w ramach sekcji Forum obraz "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc. Poza tym kilka bohaterek wydarzenia w ramach akcji "nobodysdoll" zaprezentowało się na czerwonym dywanie w trampkach i bluzach w ramach solidarności przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu i przemocy wobec kobiet. 

Berlinale 2018 - nagrody i laureaci: 

Najlepszy film / Złoty Niedźwiedź: Touch Me Not, reżyseria Adina Pintilie

Wielka Nagroda Jury - Srebrny Niedźwiedź: "Twarz", Małgorzata Szumowska

Srebrny Niedźwiedź za reżyserię: Wes Anderson, "Wyspa psów"

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki: Ana Brun, "Las herederas" ("Dziedziczki")

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora: Anthony Bajon, "La prière" ("Modlitwa")

Srebrny Niedźwiedź za scenariusz: Manuel Alcalá i Alonso Ruizpalacios, "Museo"

Srebrny Niedźwiedź za wkład artystyczny za kostiumy i scenografię: Elena Okopnaja "Dowłatow"

Nagrodzony film dokumentalny: "Waldheims Walzer" w reżyserii Ruth Beckermann;

Debiut: "Touch Me Not" reż. Adina Pintilie

Złoty Niedźwiedź dla filmu krótkometrażowego: "The Men Behind the Wall"w reżyserii Ines Moldavskiej

Nagroda jury dla filmu krótkometrażowego: "Imfura", reżyseria: Samuel Ishimwe