Sposoby na cellulit - które będą najskuteczniejsze?

Dobór najlepszego sposobu walki z pomarańczową skórką znacznie ułatwi nam określenie jej pochodzenia. Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu - lipidowy oraz wodny. Pierwszy zwykle dotyka kobiety z nadmiarem tkanki tłuszczowej i obejmuje nogi, brzuch, a niekiedy także ramiona. Zauważymy go jako bolesne grudki widoczne po ściśnięciu fałdu skórnego.

Cellulit lipidowy jest skutkiem nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej. Najlepszym sposobem na jego zwalczenie będzie poprawa stylu życia - wprowadzenie zdrowszej diety oraz aktywności fizycznej, które zaowocują spadkiem wagi.

Cellulit wodny może natomiast pojawić się przy szczupłej sylwetce, gdyż nie jest zależny od poziomu tkanki tłuszczowej. Widoczny jest przede wszystkim na udach i pośladkach. Ma rozmaite przyczyny - nadmiar soli w diecie, brak ruchu, nieprawidłowe krążenie, zaburzenia hormonalne czy nawet czynniki genetyczne. Aby go zmniejszyć, warto zadbać nie tylko o odżywianie, ale także zastosować zabiegi, które poprawią przepływ krwi i limfy, a tym samym zmniejszą podskórny obrzęk.

Masażery, zabiegi, kremy

Gładszą skórę pomogą nam osiągnąć masaże. Jest to jeden z najprostszych sposobów na usprawnienie krążenia oraz ujędrnienie skóry.

Masaż możemy wykonywać codziennie pod prysznicem za pomocą szorstkiej rękawicy. Dostępne są również specjalne masażery usuwające cellulit. Ich oferta jest bardzo szeroka - od najprostszych rolek z wypustkami, przez głowice elektryczne aż do urządzeń wykorzystujących ultradźwięki, niewiele ustępującym sprzętowi z gabinetów kosmetycznych. Dobrej jakości masażer przyniesie widoczne efekty już po kilku tygodniach stosowania.

Antycellulitowy masaż możemy wykonać też bańkami chińskimi. Wytwarzają one podciśnienie, zasysając skórę. Bańka przesuwana na zmianę prostymi i okrężnymi ruchami po problematycznych partiach nie tylko poprawi mikrokrążenie, ale także rozbije tkankę tłuszczową. Pierwsze efekty widoczne będą nawet po zaledwie dwóch sesjach.

Bańki chińskie są niezwykle skuteczne, lecz należy z nimi uważać - mogą wywołać zasinienia i wybroczyny nie tylko u osób o kruchych naczynkach. Z tego względu nie stosujemy ich codziennie, lecz co trzeci lub maksymalnie co drugi dzień.

Walkę z pomarańczową skórką ułatwią nam także kremy oraz olejki ujędrniające. Preparaty te mają za zadanie odżywić i napiąć skórę, dzięki czemu stanie się ona gładsza. Przy ich wklepywaniu warto zastosować masaż, który dodatkowo stymuluje tkanki.

Jednym ze sposobów na stosowanie kremów antycellulitowych jest body wrapping. W tej metodzie najpierw nakładamy na skórę grubą warstwę kosmetyku, a następnie owijamy ją folią i przykrywamy kocem. Zatrzymane w ten sposób ciepło otwiera pory, dzięki czemu substancje aktywne łatwiej przenikają do komórek. Taki zabieg wykonujemy minimum raz w tygodniu.

Co jest dobre na cellulit?

Jakie składniki powinny zawierać skuteczne kosmetyki antycellulitowe? Jedną z najbardziej pożądanych substancji jest kofeina, która pobudza krążenie, redukuje nadmiar wody w tkankach oraz usuwa toksyny. Cyrkulację krwi poprawią także olejki eteryczne z imbiru i cynamonu, które dodatkowo działają rozgrzewająco.

Warto postawić również na składniki, które nie tylko zapobiegną obrzękom, ale też wzmocnią naczynia włosowate. Wśród nich wymienić można przede wszystkim ekstrakty roślinne z: alg, bluszczu, kasztanowca, arniki górskiej oraz miłorzębu japońskiego.

Przydatny w zwalczaniu cellulitu jest także mentol, który pobudza krążenie i ułatwia przenikanie innych składników w głąb skóry. Ponadto warto zwrócić uwagę na rutynę, wyciąg z ostrej papryki, ekstrakt z zielonej herbaty oraz błoto z Morza Martwego.

Cellulit - jak się go pozbyć domowymi sposobami?

Wśród najlepszych domowych sposobów na cellulit ważne miejsce zajmują naprzemienne prysznice. Polewając ciało na zmianę ciepłą i zimną wodą doskonale pobudzimy krążenie. Zabieg ten nie należy do przyjemnych, dlatego warto przyzwyczajać się do niego stopniowo, z czasem zmieniając wodę na chłodniejszą i wydłużając fazę polewania skóry zimnym strumieniem.

Prysznic rozpoczynamy od ciepłej wody, a po upływie co najmniej minuty zmieniamy ją na zimną. Chłodnym strumieniem polewamy skórę przez kilkanaście sekund. Cykl ten powtarzamy trzykrotnie, na zakończenie stosując zawsze chłodną wodę.

Pod prysznicem możemy zrobić także antycellulitowy peeling. Ważne, aby miał gruboziarniste drobiny, które dokładnie usuną martwy naskórek i pobudzą krążenie. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny szczególnie skuteczny jest domowy peeling z mielonej kawy.

Pomarańczową skórkę zwalczy również szczotkowanie ciała na sucho. Metoda ta łączy w sobie peeling oraz masaż. Potrzebujemy do niej szorstkiej rękawicy bądź szczotki z naturalnym włosiem. W trakcie szczotkowania wykonujemy długie, proste ruchy od dołu do góry, rozpoczynając od stóp. Nie dociskamy mocno włosia lub wypustek, aby nie uszkodzić skóry. Najlepiej zabieg ten wykonywać codziennie lub co drugi dzień. Wystarczy poświęcić na niego od 5 do 15 minut przed kąpielą.

Co najlepiej działa na cellulit?

Sposobów na cellulit jest mnóstwo, lecz obok rozmaitych przyrządów i preparatów warto zwrócić się także w stronę podstaw, stawiając na zdrowe odżywianie oraz ćwiczenia. Odżywienie organizmu od wewnątrz znacząco poprawi nie tylko nasze samopoczucie, ale także wygląd skóry.

Pamiętajmy o piciu dużej ilości wody - paradoksalnie to właśnie jej niedobór w diecie wywołuje podskórną opuchliznę. Naszym sprzymierzeńcem wśród napojów będzie także zielona herbata, która korzystnie wpływa na metabolizm oraz dostarcza witamin.

Jakie produkty wspomogą nas w walce z cellulitem? Na tej liście znajdują się m.in. banany, które za sprawą wysokiej zawartości potasu wzmacniają naczynia krwionośne. Cenne okażą się także warzywa i owoce bogate w karoteny - pomidory, buraki, marchew, melony, grejpfruty, arbuz oraz dynia. Dla pięknej skóry zadbajmy też o witaminy z grupy B, które występują przede wszystkim w zbożach.

Cellulit pomogą zmniejszyć również niektóre przyprawy. Wśród nich wymienić można kurkumę odznaczającą się silnymi właściwościami antoksydacyjnymi oraz imbir poprawiający krążenie krwi. Korzystna okaże się także ostra papryka, która pobudza metabolizm dzięki zawartości kapsaicyny. Unikajmy nadmiaru soli - prowadzi on do zatrzymywania się wody w organizmie.

Nieoceniona w zwalczaniu pomarańczowej skórki jest regularna aktywność fizyczna. Wcale nie musimy zapisywać się na siłownię - wystarczy, że zadbamy o większą aktywność w ciągu dnia i postawimy na lekkie ćwiczenia, takie jak pilates czy joga. Ruch dotlenia całe ciało, a w tym także komórki skóry, co skutkuje redukcją cellulitu. Ponadto częste wzmacnianie mięśni sprawia, że ciało staje się bardziej sprężyste i jędrne.