Mimo zaawansowania technologicznego w prawie każdej dziedzinie życia coraz częściej sięgamy po sprawdzone i naturalne receptury. Zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację czy dietę. Od lat mówi się o shotach z kurkumą, piciu siemienia lnianego, octu jabłkowego czy gorącej wody z cytryną. Każda z tych propozycji polepsza układ odpornościowy, procesy trawienia, wpływa na cerę i włosy. Do tej listy dopiszemy teraz kolejny naturalny składnik - pokrzywę. Ta zielona roślina sprawdzi się zwłaszcza podczas upałów, ale nie tylko.

Sok z pokrzywy na płaski brzuch - działa jak najlepsza bielizna modelująca. Ten naturalny składnik łagodzi też przebarwienia, zmniejsza wypadanie włosów oraz leczy anemię

Co ciekawe, najlepsze rezultaty daje pokrzywa w formie soku, a nie parzona jako herbata. Urtica dioica stosowana jest szczególnie przy chorobach układu moczowo-płciowego - pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz łagodzi stany zapalne. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. To niejedyna zaleta soku z pokrzywy. Ta popularna roślina zawiera w sobie witaminę A, B2, C, E, K, flawonoidy, żelazo, magnez, wapń, czy krzem, co więcej, sterole roślinne obniżają cholesterol. Pokrzywa ma również działanie antyhistaminowe, czyli może być stosowana przez alergików, dba również o naczynia krwionośne i wzmacnia stawy. A sam sok z pokrzywy stabilizuje poziom glukozy we krwi.

Poleca się go również przy anemii, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Sok tego typu można też stosować zewnętrznie na włosy (trzeba go tylko wcześniej rozcieńczyć), a także skórę twarzy. Zwalczy łupież, ograniczy wypadanie włosów i zmniejsza przetłuszczanie się skalpu. Gdy sok z pokrzywy zaaplikujemy na cerę zadziałamy wtedy przeciwtrądzikowo i rozjaśniająco. Jednak sporo mówi się też o tym, że sok z pokrzywy wpływa na zatrzymaną wodę w organizmie, z czym walczy wiele kobiet, zwłaszcza w trakcie panujących upałów. Bywa, że nawet dieta bogata w owoce i warzywa działające moczopędnie nie pomaga. Wtedy warto zaprzyjaźnić się właśnie z pokrzywą - sprawdziłyśmy to na sobie.

Wystarczy pić łyżkę soku dwa razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem (można go rozcieńczyć wodą), żeby po dwóch dniach zauważyć już sporą różnicę. W trakcie tak wysokich temperatur siedzenie przed komputerem nie pomaga naszemu organizmowi, wiele z nas skarżyło się na problemy i to nie tylko z koncentracją. Zauważyłyśmy jednak, że po regularnym piciu nagromadzona woda w okolicach brzucha znacznie się zmniejszyła - znów był płaski, jak po serii ćwiczeń na tę część ciała. Sok z pokrzywy zadziałał też na resztę ciała: palce u rąk nie były już spuchnięte, a obrzęk w obszarze kończyn zniknął na dobre! Nasza rada: oprócz wody sięgnijcie też po sok z pokrzywy.