Jak zorganizować ślub w ogrodzie?

Choć ślub w ogrodzie brzmi jak niesamowite przeżycie, może wiązać się z szeregiem wyzwań i formalności, przed którymi będzie musiała stanąć para młoda. Jeśli zdecydujesz się na organizację tego typu ceremonii sprawdź, czy istnieją jakieś reguły i przepisy, które mogą mieć na nią znaczący wpływ. Jest to pierwsza rzecz, którą należy się zająć, gdy planujesz ślub, zwłaszcza w publicznych ogrodach lub parkach. Niektóre imprezy wymagają specjalnych pozwoleń, które trzeba zorganizować z dużym wyprzedzeniem.

Ponieważ śluby na świeżym powietrzu zazwyczaj odbywają się jedynie w najcieplejszych miesiącach roku, zainteresowanie miejscami, które je organizują może okazać się naprawdę spore.

Aby uniknąć konfliktu terminów i rywalizacji z innymi parami, odpowiednio wcześnie zacznij poszukiwania lokalizacji i zarezerwuj ją jak najszybciej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Upewnij się również, że ogród, który wybierzesz, będzie wyglądał pięknie w dniu twojego ślubu. Jeśli oglądasz miejsce wiosną, ale ceremonię planujesz wczesną jesienią, możesz poprosić o pokazanie zdjęć, aby wiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądało w tym czasie.

Prezent od świadkowej - pomysły na to, co można podarować parze młodej>>

Zadbaj o wygodę swoich gości: dowiedz się jakie udogodnienia są dostępne w ogrodzie. Czy toalety są łatwo dostępne? Jeśli impreza odbywa się wieczorem, czy teren jest dobrze oświetlony? Czy jest wystarczająca ilość miejsc parkingowych? Upewnij się również, że wszyscy będą mogli usłyszeć ceremonię ślubną - mikrofony i dobra akustyka na zewnątrz są bardzo ważne.

Pamiętaj, że imprezy na świeżym powietrzu niosą ze sobą ryzyko obecności różnych insektów, w tym pszczół i komarów. Zadbaj o komfort gości ustawiając na przykład świece cytronelowe, które powinny pomóc je odstraszyć. Zastanów się również jak podczas ślubu w ogrodzie poradzą sobie buty - twoje oraz twoich gości. Jeśli ceremonia będzie odbywała się na trawie, możesz ostrzec zaproszone kobiety przed noszeniem szpilek.

Na koniec najważniejsze - zawsze miej plan B. Pogoda w Polsce potrafi być nieprzewidywalna. Dobrze jest dysponować alternatywnym miejscem z zadaszeniem, w którym będzie mógł odbyć się ślub w razie niespodziewanych warunków atmosferycznych lub innych wydarzeń niezależnych od ciebie.

Hailey Bieber – suknia ślubna. Jak wyglądała i kto ją zaprojektował?>>

Dekoracje na ślub w ogrodzie

Niezależnie od tego, czy ślub odbywa się w urzędzie stanu cywilnego, kościele, czy ogrodzie, każda para młoda chce, aby moment przysięgi był najbardziej pamiętną częścią jej wielkiego dnia. W końcu scementowanie partnerstwa jest nadrzędnym celem ślubu i wydarzeniem, na które zakochani czekają w największych emocjach. To naturalne, że chcą, aby miejsce, w którym powiedzą sobie “tak” wyglądało pięknie.

Od minimalistycznych projektów, które podkreślają piękno miejsca, w którym odbędzie się ceremonia, po przejścia wyłożone najbardziej oszałamiającymi aranżacjami kwiatowymi - jest wiele sposobów na to, by uczynić miejsce ceremonii całkowicie personalizowanym.

Przejrzeliśmy inspiracje na dekoracje na ślub w ogrodzie i wybraliśmy najpiękniejsze, które obejrzycie w naszej galerii.

Ślub w ogrodzie botanicznym

Organizację ślubu oferują również ogrody botaniczne - na przykład w Powsinie, Wrocławiu lub Warszawie. Zazwyczaj w tego typu miejscu obowiązuje ograniczenie jeśli chodzi o liczbę gości; maksymalnie może być ich około 100. Należy liczyć się również z opłatami, które najczęściej podawane są na stronie internetowej obiektu.

I tak za organizację ślubu w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego trzeba zapłacić około 4 tys. złotych przy otwartym dla zwiedzających parku. Na cenę składają się:

  • Przygotowanie miejsca dla urzędnika stanu cywilnego;
  • Przygotowanie miejsca dla pary młodej oraz świadków;
  • Przygotowanie miejsc dla gości;
  • Stworzenie kompozycji kwiatowej na stół urzędnika.

Ogród oferuje jednak również zamknięcie bram podczas ceremonii - zależnie od sezonu, należy wtedy liczyć się z dodatkowymi kosztami na poziomie kilkuset złotych za godzinę. Nagłośnienie i oprawa muzyczna to kolejne 400 złotych.

Suknia ślubna na ostatnią chwilę. 10 białych sukienek z Zara, w których zechcesz powiedzieć "tak">>

Zalety i wady ślubu w ogrodzie

Jeśli zdecydujesz się na organizację ślubu w ogrodzie, otoczenie będzie tak naturalne i piękne, że nie będziesz musieć zbytnio martwić o dodatkowe dekoracje. Niezależnie od tego, ilu gości znajdzie się na liście, na zewnątrz nie będzie duszno ani tłoczno. Otwarte przestrzenie zapewniają zazwyczaj dużą ilość miejsc siedzących i elastyczność aranżacji. Dodatkowo jeśli wybrana przez ciebie przestrzeń będzie przystosowana do tego, aby zorganizować w niej zarówno ceremonię, jak i wesele w ogrodzie, prawdopodobnie ograniczy to koszty podróży dla ciebie i twoich gości.

Zaproszenie na ślub cywilny w ogrodzie będzie niemałą atrakcją dla twoich gości. Tego typu ceremonie mają zazwyczaj dosyć swobodny charakter i są bardziej przyjazne dla rodzin z dziećmi.

Jednak śluby w ogrodzie mają również swoje wady. Prawdopodobnie będziecie musieli pomyśleć o wynajęciu namiotu lub innego alternatywnego zadaszonego miejsca, w którym mógłby odbyć się ślub, aby ochronić siebie i swoich gości przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i insektami. 

Jeśli zdecydujecie się na ceremonię w ogrodzie publicznym, nie będzie miała ona charakteru prywatnego (podobnie jak ślub nad morzem, na publicznej plaży). Możecie również mieć problem z jego rezerwacją w sezonie, gdy będzie nim duże zainteresowanie.

Należy wziąć pod uwagę konieczność wynajmu mebli i dodatków łącznie z siedzeniami, sprzętem nagłaśniającym i źródłem prądu. Tak jak w przypadku każdej otwartej przestrzeni, istnieje również zagrożenie związane z problemem słabej jakości dźwięku, zwłaszcza gdy wieje silny wiatr.

Najmodniejsze spódnice na wiosnę i lato 2022. W tym sezonie nosimy skandalicznie krótkie mini, efektowne modele maxi i plisowane tennis skirts >

Balletcore to najbardziej kobiecy trend sezonu. Pokochały go dziewczyny z TikToka i Instagrama>>