Tafla wody jest najpiękniejszą dekoracją. Nawet jeśli nie masz zbyt dużego budżetu, który możesz wydać na organizację ceremonii, wystarczy plaża i widok na bezkresne morze lub ocean. Gotowi, by zacząć zamienić swoje marzenia o ślubie nad morzem w rzeczywistość?

Suknia ślubna Jennifer Lopez to kostium z filmu, w którym kiedyś zagrała gwiazda! Zobacz filmik z Amerykanką>>

Ślub nad morzem - w Polsce czy za granicą?

Santorini, Hel, Capri, Hawaje, Bali - plażowych destynacji na całym świecie jest całe mnóstwo i każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Wybierając miejsce, w którym zorganizujesz swój ślub, możesz rozważyć powrót do miejsca, w którym spędziłeś niezapomniane wakacje; miejsce które ma szczególne znaczenie dla twoich bliskich, a może to z dobrą ofertą bezpośrednich lotów z miejsca, z którego podróżuje większość twoich gości.

O czym pamiętać przy wyborze ślubu nad morzem?

Zdobądź niezbędne pozwolenia na ceremonię na publicznej plaży. Jeśli plaża nie znajduje się na terenie prywatnym, przed ustawieniem altany i krzeseł musisz sprawdzić lokalne przepisy, bo w przypadku większej imprezy może być wymagane pozwolenie.

Jeśli ceremonia - lub jakakolwiek inna część ślubu - odbywa się bezpośrednio na piasku, upewnij się, że goście wiedzą o tym od samego początku. Jeżeli na zaproszeniu widnieje jedynie nazwa dużego kurortu, mogą nie zakładać, że ślub odbędzie się na plaży. Przekaż tę informację na zaproszeniu, a także zasugeruj gościom, aby zabrali ze sobą okulary przeciwsłoneczne, zastosowali krem z filtrem i założyli buty, które nie zapadną się w piasek.

Decydując się nie na ślub nad polskim morzem, a w bardziej odległym miejscu, zrób rozeznanie w pogodzie. Czy występuje tam pora deszczowa i sucha? Kiedy jest zbyt gorąco, by móc przebywać na zewnątrz dłużej niż 15 minut? Te pytania pomogą ci określić najlepszy okres na zorganizowanie ślubu nad morzem w tym miejscu.

Upewnij się, że przyjęcie odbędzie się bez względu na pogodę. Jeśli nie masz absolutnej pewności, że przez cały wieczór będzie sucho, najlepszą decyzją jest przygotowanie planu B na wypadek deszczu.

Nie musi to oznaczać całkowitej rezygnacji ze ślubu nad morzem, jednak być może konieczne będzie wydzielenie dodatkowych środków pieniężnych na namiot, który ochroni wszystkich przed deszczem.

Rozsądnie podejdź do przygotowania ceremonii na plaży. Plastikowe lub drewniane krzesła można szybko wytrzeć w razie przelotnego deszczu, a ich rozstawienie i złożenie jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku krzeseł tapicerowanych. Miejsce do pozostawienia butów będzie zarówno zabawnym elementem dekoracji, jak i miłym udogodnieniem, które możesz zaoferować gościom, jeśli bierzesz ślub na piasku. Pomyśl również o głośnikach, jeśli dozwolone jest wzmocnienie dźwięku, a twoja grupa gości okaże się liczniejsza niż 50 osób. Twój głos na otwartej przestrzeni nie będzie brzmiał tak, jak w sali weselnej.

Wystrój sali weselnej - w jakim stylu udekorować salę i o czym pamiętać? Wskazówki i inspiracje>>

Jeśli ma być wietrznie, zapomnij o wazonach kwiatami, małych dekoracjach i cienkich świecznikach. Musisz wybrać elementy, które mają odpowiednią wagę, aby wiatr ich nie porwał. 

Ile kosztuje ślub na plaży?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od lokalizacji, ilości gości, sezonu i dekoracji. Jednak spróbujemy przybliżyć stałe wydatki, z którymi zawsze należy się liczyć, niezależnie od stanu pozostałych zmiennych.

Pierwsza kwestia, na którą należy przeznaczyć pewien budżet to formalności i potrzebne dokumenty. Jeśli chcesz, aby ślub nad polskim morzem był ślubem cywilnym, przygotuj się na wydatek rzędu co najmniej 1000 złotych - tyle mniej więcej wynosi opłata, której wymaga Urząd Stanu cywilnego. Obejmuje m.in. dojazd urzędnika na miejsce, a także zorganizowanie jego zastępstwa w urzędzie.

Kolejną kwotę dobrze przeznaczyć na organizację planu B. Zazwyczaj para młoda zakłada, że podczas jej wielkiego dnia pójdzie idealnie, jednak dobrze mieć z tyłu głowy myśl, że może zaskoczyć was deszcz lub inne niekorzystne warunki pogodowe. Warto przygotować altanę, która uchroni urzędnika i parę młodą przed niespodziewanymi okolicznościami.

Należy liczyć się również z koniecznością uiszczenia opłaty za wynajem ustronnego fragmentu wybrzeża. Urząd może nie zgodzić się na udzielenie ślubu wśród turystów i przedstawi wymóg zachowania prywatnego charakteru wydarzenia. W Polsce wysokość takiej opłaty zależy od urzędu nadmorskiego miasta - w Kołobrzegu trzeba zakładać konieczność wydania 500 złotych, ale na przykład w Łebie opłata nie obowiązuje wcale.

Inaczej kształtują się ceny za granicą. Zezwolenie władz na organizację kameralnego ślubu nad morzem na prywatnej plaży w państwie europejskim to koszt od około 300 do 2000 euro.

Jak zorganizować ślub nad morzem?

Jeśli zależy ci na bezproblemowym dostępie do najlepszych linii brzegowych, pomyśl nad dokonaniem rezerwacji w obiekcie położonym bezpośrednio nad wodą. Dzięki temu nie tylko goście będą mogli od razu udać się do pobliskiej restauracji hotelowej, w której będzie czekał na nich poczęstunek i miejsce do tańca, ale również ty i twoja połówka otrzymacie wsparcie obsługi, którego może zabraknąć, jeśli zdecydujecie się na ceremonię na dzikiej plaży.

Ślub za granicą - jak go zorganizować i jakie wiążą się z tym koszty?>>

Podczas szukania ośrodków nie zapomnij zapytać, czy mają one prywatne miejsce na plaży, które byłoby idealne na ceremonię. Tłum przypadkowych nieznajomych wiwatujących, gdy wypowiadacie przysięgę może w teorii brzmi ciekawie, ale w rzeczywistości może okazać się dosyć rozpraszający.

Jeśli zdecydujesz się na organizację ślubu nad morzem za granicą, pamiętaj, aby o dacie ślubu poinformować gości odpowiednio wcześniej tak, aby mieli czas na złożenie wniosków urlopowych w pracy i znalezienie dobrych ofert na bilety lotnicze. Idealne byłoby zaproszenie gości z 8-12 miesięcznym wyprzedzeniem.

Para młoda nie jest finansowo odpowiedzialna za bilety lotnicze, czy zakwaterowanie, ale dobrze pomóc gościom w dokonaniu odpowiednich przygotowań. Na zaproszeniu dobrze wskazać hotel, w którym wszyscy powinni się zatrzymać, lotnisko, na które należy kupić bilety, zaproponować usługi transportowe, a jeśli to konieczne, taksówki wodne i promy.

Wady i zalety ślubu nad morzem

Zalety ślubu nad morzem:

  • Przepiękne widoki;
  • Prywatna, intymna ceremonia;
  • Potencjalna oszczędność kosztów;
  • Niezapomniane doświadczenie.

Wady ślubu nad morzem:

  • Formalności do sprawdzenia - niektóre kraje wymagają badań krwi, inne byś zaprosił całe miasto na swoją ceremonię;
  • Legalność - ostatnią rzeczą, jakiej chcesz jest wzięcie ślubu w innym kraju, a potem odkrycie, że nie jest on uznawany w Polsce;
  • Potencjalnie zbyt wysokie koszty dla gości (w przypadku ślubu za granicą);
  • Obecność insektów i mew.

Prezent od świadkowej - pomysły na to, co można podarować parze młodej>>

Hailey Bieber – suknia ślubna. Jak wyglądała i kto ją zaprojektował?>>