W artykule znajdziesz informacje na temat perfum damskich i męskich, akordów i esencji, a także listę najpopularniejszych składników perfum. Gwarantujemy, że wiedzę tę z całą pewnością warto zgłębić z (co najmniej) kilku powodów! Jak rozpoznać składniki pochodzenia zwierzęcego? Czy nadal w produkcji perfum wykorzystuje się drogocenne naturalne olejki pochodzenia roślinnego, a może całkowicie wyparły je związki chemiczne? Zapach perfum – ziołowy, kwiatowy czy z nutami owocowymi – jest wynikiem połączenia aromatów oferowanych przez poszczególne składniki.

Ich jakość może wpływać nie tylko na zapach, ale również na trwałość perfum, więc zdecydowanie warto poświęcić chwilę na analizę składu flakoników z drogeryjnych półek. Tym bardziej, że skład perfum może, chociażby potwierdzić ich oryginalność. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, czym jest ambra i przyglądamy się składnikom pochodzenia zwierzęcego i olejkom zapachowym. Jednym słowem odpowiadamy na nurtujące nas pytanie: z czego składają się perfumy?

Jakie są bazowe składniki perfum?

Warto zacząć od tego, że w zależności od ilości rozpuszczalnika możemy rozróżnić ekstrakty perfum, wody perfumowane oraz wody toaletowe. Jeśli natomiast chodzi o skład perfum, w naszych ulubionych flakonach znajdzie się z pewnością:

  • substancja bazowa (np. alkohol etylowy, olejek jojoba, olejek sandałowy),
  • środki wzmacniające (odoranty) - czyli substancje chemiczne lub naturalne produkty, które mają zdolność intensyfikowania zapachów olejków,
  • olejki zapachowe.

Skład perfum: olejki eteryczne, naturalne i syntetyczne składniki perfum

Każdy składnik perfum zasługuje na bardziej drobiazgowe omówienie. Do olejków eterycznych i środków wzmacniających dodawane są również środki homogenizujące. Dlaczego? W skład perfum wchodzą bowiem składniki, które nie mieszają się ze sobą w sposób naturalny. Dzięki tym środkom perfumy mają jednolitą, nierozwarstwiającą się kompozycję. Na skład chemiczny perfum składają się zatem także składniki syntetyczne, którym głównym zadaniem jest np. wzmacnianie zapachu kluczowych olejków eterycznych.

Naturalne olejki eteryczne najczęściej są pozyskiwane z roślin. Olejki zapachowe to najczęściej ekstrakty z kwiatów, liści i owoców. Do flakonów mogą trafić jednak również składniki pochodzenia zwierzęcego, np. ambra lub piżmo (najczęściej są to nuty bazowe), ale o tym później. 

Najpiękniejsze perfumy świata: TOP 10. Oto kultowe damskie zapachy, które kochamy od lat >>

Co istotne, w przypadku zapachów nieoryginalnych, możemy niekiedy znaleźć we flakonikach podejrzane, dziwne składniki perfum, które bywają zagrożeniem dla naszego zdrowia. Dlatego właśnie tak ważnym jest, żeby kupować je wyłącznie z zaufanych, sprawdzonych punktów sprzedaży. 

Zastanawiasz się, jak wygląda tematu alkoholu jest w perfumach? Produkty zapachowe możemy pogrupować właśnie ze względu na jego ilość w składzie. Jak zatem wygląda procentowe rozłożenie alkoholu jako składnika naszych ulubionych kompozycji zapachowych? 

  • perfumy - ok. 20-40% stężenia olejków zapachowych, które rozpuszczono w 90-96% alkoholu,
  • woda perfumowana - ok. 10-15% stężenia olejków zapachowych rozpuszczonych w 90% alkoholu,
  • woda toaletowa - ok. 5-10% stężenia olejków zapachowych rozpuszczonych w 60-85% alkoholu,
  • woda kolońska - ok. 3-5% stężenia olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-80% alkoholu.

Warto przy tym pamiętać, że zbyt duże stężenie alkoholu w produkcie może działać drażniąco na wrażliwą skórę

Jakie składniki perfum odpowiadają za zapach?

Nuty środkowe, głowa, serce i baza to dobrze nam wszystkim znane terminy związane z perfumiarstwem. Czy wiesz, co dokładnie się za nimi kryje? Zapachy w perfumach uzależniony jest przede wszystkim od olejków eterycznych, które te zawierają. Woń może także pachnieć bardzo różnie na konkretnych etapach po aplikacji perfum. Stąd właśnie wykorzystywany często podział na nuty zapachowe perfum:

  1. nuta głowy - zapach o krótkiej trwałości (ok. 30 minut), który jest wyczuwalny tuż po rozpyleniu perfum. Głowa perfum jako pierwsza uderza nam... do głowy podczas zakupów w perfumerii. Właśnie dlatego decyzji o doborze nowego zapachu nie warto podejmować pochopnie.
  2. nuta serca - zapach, który jest przez nas wyczuwalny przez, mniej więcej, kilka godzin.
  3. nuta bazy - są to najdłużej wyczuwalne składniki perfum. 

O tym, jak dobrać perfumy, przede wszystkim decydują oczywiście nasze preferencje. Ważne, żeby zapachy zostały dobrane do naszej osobowości. Z pewnością inne osoby wybiorą perfumy o zapachu bzu, a inne kompozycje, które są orzeźwiające, cytrusowe, lekkie. Kluczowe są również kwestie dotyczące tego, w jakich okolicznościach mamy w planach korzystać z danego flakonu wypełnionego pachnącym płynem (wybieramy go na randkę czy do pracy?), jaka jest pora roku (zimą wolimy raczej cięższe zapachy, podczas gdy latem decydujemy się najczęściej na te lżejsze), a nawet jaki mamy typ skóry (mocniejsze zapachy sprawdzą się w przypadku skóry suchej, a delikatniejsze - tłustej). Przy zakupie nowych zapachów z pewnością warto najpierw odpowiedzieć sobie na powyższe pytania.

Najpopularniejsze składniki zapachowe perfum. Składniki pochodzenia zwierzęcego, składniki syntetyczne i naturalne olejki

Składnik odzwierzęcy wciąż może znaleźć się na etykiecie drogich perfum. Substancje pochodzenia zwierzęcego, które wykorzystywane są przy produkcji niektórych kompozycji, to: ambra, cybet, kastoreum. A co jeśli chodzi o popularne, naturalne składniki zapachowe perfum? Do nich zalicza się m.in.: drzewo sandałowe, jaśmin, bergamotkę, geranium, irys, jaśmin, mimozę, mirrę, paczuli, kadzidło, lawenda, pieprz, róża, wanilię, kardamon, galbanum, ylang-ylang czy bez.

A jaki jest najdroższy składnik perfum? W przypadku tworzenia perfum używamy ogromnej ilości komponentów, jednak tylko nieliczne potrafią sprawić, że zapach będzie okrzyknięty mianem klasycznego, niezapomnianego. Każdy perfumiarz z łatwością wskaże zwycięskie grono. My także bez większego trudu znalazłyśmy nazwy kilku wyjątkowo kosztownych pachnących składników, które dostępne są wyłącznie w luksusowych mieszankach.

Perfumy damskie: ranking 2022. Top 10 bestsellerowych zapachów kobiecych, które trafią w każdy gust >>

Jednym z nich jest oud, czyli naturalny olejek z drzewa agarowego (nie mamy oczywiście na myśli syntetycznych odpowiedników). Zastanawiacie się, dlaczego ten składnik perfum ma tak wysoką cenę? Powstaje z drzewa z rodziny wawrzynkowatych, przez zakażenie grzybami Phialophora Parasitica i wytwarza wówczas wonną żywicę ochronną. Im dłużej trwa to zakażenie, tym lepszej jakości jest żywica. Całego procesu nie można przyspieszyć, a człowiek nie ma w tej kwestii wiele do zrobienia czy powiedzenia, dlatego też ceny powyższego składnika bywają naprawdę wysokie! Kilogram esencji zapachowej potrafi kosztować nawet 250 tysięcy euro!

Ambra, róża, lawenda, irys, paczula – co można znaleźć w perfumach?

Kolejnym, wyjątkowo kosztownym składnikiem perfum, jest szara ambra. Jest popularna zarówno w zapachach męskich i unisex, jak i damskich. Wrażliwi niech nie czytają dalej. Jest to bowiem nic innego, jak maź będąca wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, który został podrażniony przez szkielety spożywanych głowonogów. Ta zwrócona przez wieloryba substancja w połączeniu z promieniami słonecznymi i morską solą twardnieje oraz jaśnieje, nabierając szarej barwy. Trzeba przyznać, że takie znalezisko na plaży to wyjątkowe szczęście! Pewnie zastanawiasz się, jak pachnie szara ambra. Wielowymiarowo. Aromat perfum z ambrą cenią fani ciepłych, słodko-słonych (morskich) kompozycji. Nadaje perfumom delikatnie pudrową nutę. Inny kontrowersyjny składnik, jaki można znaleźć w perfumach, to piżmo, czyli wydzielina z gruczołów piżmowca.

Bardzo kosztowne są również naturalne ekstrakty z róży damasceńskiej, kwiatów fiołka, irysa, jaśminu czy olejek z drzewa sandałowego. Nie będziemy szerzej wspominać o, owianym złą sławą i okupionym krwią, naturalnym piżmie, ponieważ obecnie wykorzystywanie tego składnika w perfumiarstwie jest niemalże całkowicie zakazane.