Kiedy Irving Schott opracowywał model “Perfecto”, zapewne nie spodziewał się, że kilka dekad później jego rewolucyjny wynalazek znów będzie obiektem pożądania. Podobnej świadomości mógł nie mieć Marlon Brando, kiedy w filmie “Dziki” podróżował motocyklem w zapinanej na zamek błyskawiczny ciężkiej ramonesce. A jednak: o bikercore i skórzanych kurtkach mówią dziś wszyscy. Gdzie znaleźć najciekawszą? Rzecz jasna w vintage shopie. 

O historii i sławie motocyklowych okryć wierzchnich opowiedział nam dziś Mateusz Sobczuk, współzałożyciel sklepu Avalonia Vintage. Studiował Geologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale to drugi obieg stał się jego misją i pracą. W 2019 roku wybrał się na targi vintage z pierwszymi perełkami i od tej pory działa jako przedsiębiorca w tej branży. Prowadzi sklep stacjonarny w Elektrowni Powiśle i sprzedaje rzeczy przez internet, a po znaleziska z Avalonii ustawiają się prawdziwe kolejki. Jedną ze specjalizacji jego vintage shopu są wspomniane ramoneski i biker jackets, które poza świetnym designem mają też w sobie kawał historii. 

Basia Kaszuba

W tym odcinku Dział Vintage posłuchacie o historii Avalonii, ale też - przede wszystkim - o wspomnianych motocyklowych kurtkach. Mateusz zdradza swoje sposoby na szukanie perełek z drugiej ręki, opowiada na jakie detale trzeba koniecznie zwracać uwagę przy zakupach oraz zdradza swoje sposoby na dbanie o skórzane znaleziska. 

Zaprasza, niezmiennie, Aleksandra Zawadzka.