Dla wielu osób serum to podstawa codziennej pielęgnacji skóry, ale nie wszyscy wiedzą, jaka właściwie jest jego rola. Czym tego typu kosmetyk różni się od kremu? Na co zwracać uwagę przy wyborze serum? I wreszcie - jak powinno się je stosować, aby było skuteczne? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła nam dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic z krakowskiej kliniki Medistica Medycyna + Piękno.

Jaka jest rola serum i dlaczego warto stosować ten kosmetyk? 

Dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic: Rolą serum jest szybkie i dogłębne nawilżenie oraz odżywienie skóry. Jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości skoncentrowanych składników aktywnych. Serum może działać przeciwzapalnie, opóźniać procesy starzenia, poprawiać fakturę skóry oraz zwiększać jej elastyczność i napięcie. Wszystko zależy od tego, jakie jest przeznaczenie kosmetyku i zawartość wspomnianych substancji. Serum, jak żaden inny kosmetyk, potrafi wzbogacić pielęgnację, znacząco poprawiając jej efekty. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie preparatu i jego właściwie stosowanie.

Czym serum różni się od kremu?

Dr hab. n. med. A.S.: Skuteczność działania serum opiera się na tym, że w jego składzie znajdziemy wysokoskoncentrowane składniki aktywne, m.in. witaminy, kwasy owocowe, wyciągi z roślin czy substancje aktywne biologiczne. Od innych kosmetyków różni się lżejszą, bardziej wodnistą konsystencją. Jednak przede wszystkim charakteryzuje się większą intensywnością działania niż krem, ale oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z tego drugiego. Zadaniem serum jest wzmocnienie działania innych preparatów, a nie ich zastąpienie.

Jak stosować serum, aby było skuteczne? Czy są jakieś zasady, którymi należy się kierować?

Dr hab. n. med. A.S.: Przed nałożeniem serum, skóra powinna być dokładnie oczyszczona i lekko wilgotna. Do pielęgnacji całej twarzy wystarczy kilka kropel. Nie zapominajmy także o szyi i dekolcie. Po zastosowaniu serum i jego wchłonięciu, warto nałożyć krem, który działa jak dodatkowa warstwa ochronna dla skóry. Połączenie tych dwóch produktów w pielęgnacji jest bardzo skuteczną metodą, poprawiającą efekty kuracji.

Jednym z mitów jest przekonanie, że serum nie należy stosować zbyt często, gdyż może to spowodować, że skóra się przyzwyczai i uodporni na jego działanie. Absolutnie nie jest to prawda. Serum powinno się używać zgodnie z zaleceniami producenta. Aby nie obciążyć i nie podrażnić skóry, nie jest wskazane także przekraczanie sugerowanej ilości produktu (szczególnie gdy stosujemy serum z kwasami). 

Na co zwracać uwagę przy wyborze serum?

Dr hab. n. med. A.S.: Kluczem do właściwego doboru kosmetyku jest określenie potrzeb skóry i celu, który chcemy osiągnąć. Warto dokładnie wczytać się w skład produktu i dowiedzieć się więcej o właściwościach danej substancji, a także ewentualnych przeciwskazaniach do jej stosowania. Nie zapominajmy, że niektóre składniki aktywne zalecane są w okresie jesienno-zimowym, natomiast inne mogą wymagać dołączenia do pielęgnacji kosmetyków nawilżających, aby zapobiec przesuszaniu się skóry. 

Stosując kosmetyki nieodpowiednio dobrane do skóry, można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego zachęcam do zasięgnięcia profesjonalnej porady - dermatologa lub kosmetologa, który pomoże określić typ cery i jej potrzeby. Specjalista może także doradzić, jak łączyć poszczególne dermokosmetyki - terapie łączone przynoszą najlepsze efekty, ale kluczem jest ich mądre dopasowanie.

Zatem jak dobrać serum do typu i potrzeb skóry bez pomocy specjalisty?

Dr hab. n. med. A.S.: Oczywiście najpierw należy określić typ skóry i jej potrzeby. Jeśli naszym głównym problemem jest suchość skóry i utrata jędrności, wybierzmy preparat z kwasem hialuronowym i witaminą C. Jeśli doskwierają nam problemy, takie jak trądzik czy rozszerzone pory - mamy do wyboru preparaty m.in. z niacynamidem, retinolem, czy witaminą C. Wprowadzając do pielęgnacji nowe serum, na początku warto stosować je raz na kilka dni, obserwując zachowanie skóry. Brak reakcji niepożądanych oznacza, że można rozszerzyć stosowanie, a także wprowadzić dodatkowe produkty - np. jeden rodzaj serum rano, a drugi wieczorem.

Kwas hialuronowy, witamina C, niacynamid i retinol. Jakie są zalety tych składników aktywnych? Przy jakich problemach i typach skóry najlepiej sprawdzi się każdy z nich? 

Dr hab. n. med. A.S.: Niacynamid, czyli pochodna witaminy B3, to substancja wielozadaniowa, dzięki czemu może być stosowana przy różnych typach cery: suchej, wrażliwej, tłustej, czy trądzikowej. Posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwtrądzikowe - działa przeciwzapalnie, hamuje namnażanie bakterii i zmniejsza produkcję łoju. Jego zadaniem jest także ograniczenie powstawania wolnych rodników i co za tym idzie - spowalnianie procesów starzenia się skóry. Niacynamid pełni ważną rolę w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych, co w dalszym etapie stymuluje powstawanie nowego kolagenu i elastyny. W efekcie skóra jest zagęszczona i bardziej jędrna. Co więcej, substancja ta jest polecana osobom zmagającym się z przebarwieniami i rozszerzonymi porami, ponieważ zwęża ujścia gruczołów łojowych oraz hamuje syntezę melaniny (barwnika, który jest winowajcą „ciemnych plam” na skórze). Sprawia, że skóra jest gładsza, jej koloryt wyrównany, a pory mniej widoczne.

Witamina C jest prawdopodobnie najpopularniejszą substancją w kosmetyce. Jej właściwości opierają się przede wszystkim na redukcji przebarwień i zmian trądzikowych oraz na odmładzaniu skóry. Witamina C hamuje nadmierną produkcję melaniny, ma działanie łagodzące zmiany zapalne i regulujące wydzielanie łoju. Substancja ta pobudza także skórę do produkcji włókien kolagenowych, które odpowiedzialne są za elastyczność. Mądre i regularne stosowanie witaminy C powoduje, że skóra staje się bardziej gładka, jędrna i rozświetlona, a jej koloryt zostaje wyrównany.

Kwas hialuronowy to klucz do nawilżonej i sprężystej skóry. Jego ilość w naszym organizmie naturalnie zmniejsza się z wiekiem, a proces ten rozpoczyna się już po 25 roku życia. W przypadku kwasu hialuronowego szczególnie istotne jest wybranie właściwego kosmetyku, substancja ta dzieli się bowiem na grupy ze względu na długość łańcucha i masę cząsteczkową. Małocząsteczkowy kwas hialuronowy działa znacznie głębiej i mocniej nawilża. Natomiast wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy działa płyciej, jednak nie mniej skutecznie - zapewnia bowiem skórze ochronę przez niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed utratą wody. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybranie preparatu, który łączy te dwa rodzaje kwasu hialuronowego, zapewniając najwyższą skuteczność pielęgnacji.

Retinol jest pochodną, czynną formą witaminy A, która wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe. Długotrwałe i regularne stosowanie tej substancji zwiększa produkcję fibroblastów, dzięki czemu obserwować możemy poprawę stanu głębszych warstw skóry (gdyż zwiększa się produkcja nowych włókien kolagenowych). Retinol znajduje także doskonałe zastosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej - złuszcza zrogowaciały naskórek, reguluje ilość wydzielanego sebum, odblokowuje i zwęża pory oraz redukuje zmiany skórne, takie jak zaskórniki czy wypryski. Stosując retinol, powinno się jednak pamiętać o kilku zasadach. Ze względu na fakt, że jest on substancją fototoksyczną, w trakcie pielęgnacji należy unikać ekspozycji na słońce i pamiętać o regularnym stosowaniu filtrów UV. Z tego samego powodu warto używać go głównie na noc.

Dobierz serum do potrzeb swojej skóry

Mat. prasowe

Szukasz sprawdzonego serum, zawierającego składniki aktywne, o których wspomniała dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic? Duży wybór kosmetyków tej kategorii oferuje La Roche-Posay, marka numer 1 wśród rekomendacji dermatologów w Polsce*. Wśród jej propozycji znajdziesz m.in.:

  • serum Hyalu B5 z kwasem hialuronowym - wykazuje działanie nawilżające, redukuje zmarszczki i poprawia jędrność skóry,
  • serum Pure Vitamin C10 z witaminą C w wysokim stężeniu - odpowiada przede wszystkim na takie problemy, jak utrata blasku, nierówny koloryt i zmarszczki,
  • serum Pure Niacinamide 10 z niacynamidem - redukuje przebarwienia oraz wygładza i regeneruje skórę,
  • serum Retinol B3 z retinolem i witaminą B3 - jest polecane do pielęgnacji skóry z przebarwieniami i głębokimi zmarszczkami.   

*Badanie rynku dermokosmetyków, AplusA, w okresie I-V 2022.